Pożyczka i kredyt dla młodych – kto może je otrzymać?

Kuba  • 
Przeczytasz w ciągu 11 minut
Kredyt dla młodych powinien być szansą na realizację marzeń. Jednak czy rzeczywistość sprostała naszym oczekiwaniom? Czy ludzie, dla których  “życia na swoim” dopiero się zaczyna, a kariera zawodowa nie zdążyła jeszcze nabrać rozpędu, mają szansę na kredyt w banku? Sprawdźmy!
kto otrzyma kredyt dla młodych
1 000 - 15 000 zł
Kwota
36 miesięcy
Okres spłaty
76%
1 000 - 15 000 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
83%
100 - 10 000 zł
Kwota
61 - 90 dni
Okres spłaty
92%
100 - 5000 zł
Kwota
91 - 120 dni
Okres spłaty
87%
500 - 150 000 zł
Kwota
1 - 120 miesięcy
Okres spłaty
92%
3 000 - 60 000 zł
Kwota
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 10 000 zł
Kwota
6 - 40 miesięcy
Okres spłaty
92%
1 000 - 12 500 zł
Kwota
4 - 50 miesięcy
Okres spłaty
89%
300 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
98%
100 - 5000 zł
Kwota
15 - 60 dni
Okres spłaty
83%
100 - 5000 zł
Kwota
365 dni
Okres spłaty
88%
600 - 50 000 zł
Kwota
2 - 36 miesięcy
Okres spłaty
88%
100 - 5 000 zł
Kwota
5 - 50 dni
Okres spłaty
83%
1 000 - 160 000 zł
Kwota
12 - 120 miesięcy
Okres spłaty
98%
200 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
89%
500 - 20 000 zł
Kwota
2 - 48 miesięcy
Okres spłaty
84%
400 - 15 000 zł
Kwota
30 - 65 dni
Okres spłaty
88%
500 - 3 000 zł
Kwota
od 25 do 52 tygodni
Okres spłaty
94%
500 - 2000 zł
Kwota
8 - 12 miesięcy
Okres spłaty
91%

Kredyt hipoteczny dla młodych osób

pożyczkowy portal

Z pewnością większość z nas słyszała lub przekonała się na własnej skórze, że otrzymanie kredytu w banku nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga dostarczenia wielu dokumentów oraz spełnienia rygorystycznych kryteriów. Zdarza się, że młodzi ludzie, uznając swoją sytuację finansową za stabilną, udają się na spotkanie z doradcą. W końcu, kto z nas nie marzy o wybudowaniu własnego domu lub zakupie mieszkania? Jednak wiele konsultacji o kredyt dla młodych osób kończy się rozczarowaniem. Bank interesuje się nie tylko naszymi wysokością naszych dochodów, ale również formą zatrudnienia, wiekiem, liczbą osób na utrzymaniu itd. Mimo to kredyty na mieszkanie dla młodych wciąż cieszą się dużą popularnością. 

Mieszkanie na Start, czyli dofinansowanie do mieszkania

W 2021 roku Mieszkanie na Start obejmuje kwotę rzędu 400 mln. zł. Oznacza to, że szansę na wsparcie ma coraz więcej osób. Za rozdysponowanie środków odpowiadają gminy, których zadaniem jest zorganizowanie naboru.

Limit dochodów dla gospodarstw domowych:

 • jednoosobowe – 4918 zł – 4918 zł na osobę
 • dwuosobowe – 6885 zł – 3442,5 zł na osobę
 • trzyosobowe – 8852 zł – 2950,7 zł na osobę
 • czteroosobowe – 10820 zł – 2705 zł na osobę
 • pięcioosobowe – 12787 zł – 2557,4 zł na osobę
 • sześcioosobowe – 14754 zł – 2459 zł na osobę

źródło: https://mplus.pl/

pożyczkowy portal

Program Mieszkanie na Start został wprowadzony od stycznia 2019 roku. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z tej oferty, mają szansę na obniżenie opłat za wynajem mieszkania. Próg dochodowy jest obliczany na podstawie danych z poprzedniego roku kalendarzowego lub dwa lata wstecz.

Jakie jeszcze warunki należy spełniać, wnioskując o ulgi mieszkaniowe dla młodych małżeństw?

pożyczkowy portal

Program jest skierowany do osób, które w obawie przed wysokimi opłatami, nie decydują się na wynajmowanie mieszkania. Bez wątpienia ulgi mieszkaniowe dla młodych małżeństw pomogą im w podjęciu tej decyzji i poradzeniu sobie z opłatami. Aby skorzystać z pomocy, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, średni dochód gospodarstwa domowego nie może przekraczać 60% przeciętnego wynagrodzenia. Wyjątek stanowią duże rodziny, w których każdy członek zwiększa akceptowany punkt o 30 punktów procentowych. Na to, czy otrzymamy wsparcie finansowe i ile będzie ono wynosiło, wpływ będą miały gminy. Osoby spełniające odpowiednia kryteria mogą liczyć na dopłaty do czynszu nawet przez 15 lat.

Jak czytamy, osoby wnioskujące o udział w Programie Mieszkanie na Start zostaną zobowiązane do wypełnienia odpowiedniego formularza oraz dołączenie:

 • kopii umowy najmu, a także oświadczenia o:
 • ograniczeniach w zakresie majątkowym,
 • motywowane szczególnymi przypadkami stosowania dopłat,
 • liczbie osób w gospodarstwie domowym,
 • dochodach w gospodarstwie domowym za dany okres.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dopłatę na mieszkanie?

Zostaniemy poproszeni o wypełnienie specjalnego wniosku, czyli podanie danych adresowych, danych osobowych, kontaktowych, liczby osób na utrzymaniu, miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego, miejsca zatrudnienia, uwzględnienia zamieszkiwanych nieruchomości oraz ich powierzchni i kilku innych. Dostęp do Programu Mieszkanie na Start nie jest objęte ograniczeniami wiekowymi.

Kredyty hipoteczne dla młodych małżeństw 

Co w sytuacji, kiedy nie spełniamy warunków programów rządowych?  Warto w takich sytuacjach przejrzeć dostępne oferty bankowe. Kredyty hipoteczne dla młodych to szansa na szybkie i bezpieczne otrzymanie potrzebnych pieniędzy na budowę domu lub kupno nieruchomości. Należy jednak zwrócić uwagę, że takie zobowiązania wiążą się z większą odpowiedzialnością. Dlatego niezbędny jest wkład własny, który musi wynosić zazwyczaj 20% inwestycji. W niektórych przypadkach banki wymagają nawet wyższego wkładu własnego. Inne biorą pod uwagę zastąpienie gotówki, działką rolną. Jak widać, oferty są różnorodne. Wybór odpowiedniej jest kwestią indywidualną. Nie dla każdego ten sam kredyt będzie idealny. 

Pamiętajmy również, że spłata kredytu hipotecznego będzie trwała latami. Dlatego należy dobrze przemyśleć tę decyzję.

Kto może dostać kredyt na mieszkanie dla młodych i nie tylko?

Odpowiedź na pytanie, kto może otrzymać kredyt dla młodych ludzi na mieszkanie, znajduje się w zdolności kredytowej. Każda instytucja finansowa ma obowiązek zweryfikować swoich klientów pod tym kątem. Cały proces dzieli się na dwa etapy. Analiza ilościowa polega na sprawdzeniu, jak wysoka rata miesięczna będzie w zasięgu wnioskodawcy. W tym celu należy podać:

 • wysokość dochodu,
 • aktywne zobowiązania finansowe,
 • wydatki związane z utrzymaniem.

Drugi etap to analiza ilościowa, w której bank bierze uwagę nasze cechy osobowe takie jak: wykształcenie, zawód, zajmowane stanowisko, stan cywilny, wiek, a także formę zatrudnienia. Następnie analizuje również naszą historię kredytową. Jeśli w bazach pojawia się negatywny wpis na nasz temat nie otrzymamy kredytu dla młodych na dom ani żadnego innego. 

Kredyt dla młodych małżeństw – warunki spłaty

pożyczkowy portal

Posiadanie wkładu własnego oraz dobra zdolność kredytowa są kluczowe i to od nich zależy decyzja kredytowa. Należy pamiętać, że kluczowa może okazać się stabilność zatrudnienia. W tym przypadku niemal konieczne jest posiadanie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Dzieje się tak, ponieważ bank chce zmniejszyć ryzyko braku spłaty kredytu na mieszkanie dla młodych. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na warunki dotyczące kosztów. Na rynku znajdziemy bardziej lub mniej atrakcyjne oferty. Na co należy zwrócić uwagę? Wśród podstawowych kosztów znajdziemy:

 • prowizję, oprocentowanie,
 • koszt ubezpieczenia,
 • opłata przygotowawcza.

Zwróćmy również uwagę na koszt wakacji kredytowych. Nigdy nie wiemy, czy z przyczyn losowych nie będziemy zmuszeni skorzystać z takiej możliwości. Koszty będą się różnić w zależności od okresu kredytowania czy też formy spłaty. Weźmy to pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Kredyt dla młodych małżeństw, czyli oferta dla studentów?

Wśród ofert bankowych można znaleźć kredytodawców, którzy nie ograniczają swoich kryteriów. Nie ulega wątpliwości, że najkorzystniejsze dla nas jako wnioskodawców byłoby posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednak jej brak wcale nie przekreśla naszych szans na otrzymanie wsparcia finansowego od banku. Istnieją również rozwiązania, takie jak kredyt studencki, gdzie konieczne będzie jedynie

 • zaświadczenie o studiowaniu,
 • oświadczenie o wysokości dochodów w gospodarstwie domowym,
 • dokumenty związane z zabezpieczeniem kredytu oraz
 • pismo potwierdzające przyjęcie na studia.

W takich przypadkach zarówno opłaty, jak i prowizja pobierana przez bank ograniczane są do minimum.

Czy dostanę kredyt gotówkowy dla młodych osób?

pożyczkowy portal

Istnieje możliwość skorzystania również z kredytów gotówkowych, które charakteryzują się większą dostępnością oraz mniej rygorystycznymi warunkami stawianymi pożyczkobiorcom. Należy pamiętać, że dzieje się to kosztem długości okresu kredytowania oraz wysokości maksymalnych kwot finansowania, które są znacznie niższe niż w przypadku zobowiązań hipotecznych. W takim przypadku również mamy szansę na formalności ograniczone do minimum. Podczas składania wniosku będą nam potrzebne: oświadczenie o wysokości dochodów, dokumenty związane z zabezpieczeniem kredytu oraz wyciąg z konta bankowego lub inny dokument potwierdzający dochody. 

Kredyty gotówkowe dla młodych ludzi znajdziemy w ofercie każdego banku. Należy jednak podkreślić, że taka kwota może nie wystarczyć na budowę domu czy zakup nowego mieszkania. W takiej sytuacji do dyspozycji zostaje nam tylko kredyt małżeński na mieszkanie, dla par lub singli.

Kredyt dla młodej osoby – alternatywa

pożyczkowy portal

Wśród osób, których wnioski o kredyt dla młodych  lub dofinansowanie do mieszkania zostały odrzucone lub po prostu nie spełniają wymagań kredytodawcy, popularne są pożyczki pozabankowe. Nadal wielu konsumentów utożsamia firmy pożyczkowe wyłącznie z chwilówkami. Ku zaskoczeniu niektórych okazuje się, że równie popularnym produktem są pożyczki ratalne. Ich maksymalne kwoty sięgają nawet 60 000 zł, a spłata może zostać rozłożona nawet na 60 równych rat miesięcznych. Przewagę nad kredytami bankowymi stanowi fakt, że cała procedura wnioskowania odbywa się przez internet. Nie musimy nawet wstawać z kanapy, wystarczy urządzenie podpięte do sieci oraz chwila spokoju. Niektórzy pożyczkodawcy gwarantują otrzymanie potrzebnych pieniędzy nawet w ciągu 15 minut od wydania decyzji kredytowej.

Jakie warunki należy spełniać, wnioskując o pozabankowe pożyczki dla młodych?

Pożyczki ratalne udzielane są obywatelom Polski, którzy posiadają stałe miejsce zamieszkania na jej terenie. Dodatkowo warunkiem koniecznym jest ukończenie co najmniej 18 lat. W niektórych przypadkach dolna granica wieku została podniesiona nawet do 21 lat. Jakie dokumenty będą nam potrzebne? Firmy pożyczkowe ograniczają wszelkie formalności do minimum. Aby złożyć wniosek wystarczy:

 • dowód osobisty,
 • numer własnego konta bankowego,
 • aktywny numer telefon,
 • adres e-mail,
 • podstawowe informacje na temat dochodów.

Zachęcamy do zapoznania się z pożyczkami ratalnymi udostępnionymi w serwisie pozyczkowy-portal.pl. Do dyspozycji klientów pozostawiamy nie tylko porównywarkę, która ułatwi szybki przegląd produktów, ale również szczegółowe analizy ofert, rankingi oraz porady specjalistów.

Pożyczka dla młodych – alternatywa dla kredytu?

pożyczkowy portal

Pożyczka dla młodych może stanowić bardzo dobrą alternatywę dla kredytu w tradycyjnym banku. Gdy postanowimy skorzystać z usług firmy pozabankowej udzielającej pożyczki dla młodych, dodatkowe środki możemy wziąć na dowolny cel. Podczas wypełniania wniosku nie będziemy musieli wpisywać, na co zamierzamy wydać pieniądze. Podczas spłaty zobowiązania nie zostaniemy poproszeni o złożenie zaświadczenia potwierdzającego, na co przeznaczyliśmy pożyczoną kwotę. Inaczej byłoby, gdybyśmy wzięli kredyt dla młodych w banku. W takim przypadku cel kredytu musi zostać podany, a potwierdzenia na co wydajemy całą gotówkę powinny być dostarczane regularnie.

Cechą wspólną obydwu rozwiązań jest na pewno fakt, że całe zobowiązanie spłacamy w wybranych przez nas ratach. Ich wysokość zależy głównie od kwoty pożyczki lub kredytu oraz od wybranej długości spłaty. Przeważnie wymagania banków odnośnie tego, kto może dostać kredyt dla młodych są bardziej rygorystyczne, niż w pozabankowych instytucjach pożyczkowych. Może się zdarzyć, że nasz wniosek kredytowy w tradycyjnym banku zostanie z jakiegoś powodu odrzucony. W takiej sytuacji, jeśli naprawdę potrzebujemy dodatkowych pieniędzy, możemy wziąć szybkie pożyczki dla młodych proponowane przez firmy pozabankowe. Z pewnością, będziemy mieli tam większe szanse na otrzymanie potrzebnego wsparcia finansowego.

Chwilówki dla młodych – od jakiego wieku można otrzymać chwilówkę?

W przypadku chwilówek mamy większe szansę otrzymać potrzebne wsparcie finansowe, ponieważ opiewają one na niższe kwoty niż te oferowane przez banki lub w ramach pożyczki ratalnej. Dlatego też nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem chwilówki dla młodych od 18 lat. Jednak należy pamiętać, że są to zobowiązania krótkoterminowe, a ich spłata następuje najczęściej po upływie miesiąca w formie jednorazowej wpłaty na konto pożyczkodawcy. Opóźnienie w spłacie grozi nam dodatkowymi opłatami z tytułu działań windykacyjnych oraz odsetek za zwłokę. W przypadku nieterminowej spłaty darmowej chwilówki zostaną dodatkowo doliczone standardowe koszty zobowiązania.

Więcej informacji na ten temat oraz zestawienie ofert można znaleźć w artykule CHWILÓWKI DLA STUDENTÓW oraz RANKING CHWILÓWEK DLA MŁODYCH.
Ostatnia aktualizacja artykułu: 28 września 2022

1 komentarz

Janek93

Ciekawy artykuł , szkoda że skończyły się dopłaty MDM 🙁 . Młodzi ludzie są bez szans na kredyt.

00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły