Jak płacić telefonem? Płatność telefonem w różnych bankach

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 8 minut

Chcesz zachować bezpieczeństwo podczas płacenia za zakupy w sklepie? Zdarza Ci się zapomnieć karty płatniczej z domu? Mamy dla Ciebie doskonałe rozwiązanie! Płatność telefonem pozwoli Ci zachować bezpieczeństwo, higienę, a przy tym zajmie tyle samo czasu – a nawet mniej – co płatność tradycyjna. Jak płacić telefonem? Sprawdźmy!

płatność telefonem

Jak uruchomić płatności zbliżeniowe telefonem?

pożyczkowy portal

Płacenie telefonem to dla wielu z nas nowość. Nic więc dziwnego, że pierwszym z pytań, które się pojawia, dotyczy samego procesu uruchomienia płatności zbliżeniowych. Jeżeli na co dzień używamy telefonu wyłącznie do komunikowania się z innymi, może wydawać się to skomplikowane. Nic bardziej mylnego! Płacenie telefonem jednak nie jest dla każdego. Aby móc z niego korzystać, musimy spełniać trzy warunki:

 • posiadać konto osobiste w banku, który umożliwia płatności telefonem,
 • dysponować telefonem z systemem Android lub iOS z odpowiednią wersją oprogramowania wymaganą przez dany bank,
 • wbudowany moduł NFC, czyli standard komunikacji odpowiadający za połączenie z terminalem płatniczym.

Jak płacić telefonem bez NFC?

Płatności telefonem bez NFC będą ograniczone, ale nie niemożliwe. Aby uniknąć przeszkód, można zgłosić się do operatora po specjalną kartę SIM NFC. Jeżeli to zrobimy, wówczas nie musimy się niczym martwić. W innym przypadku możemy skorzystać z płatności BLIKIEM.

Należy jednak podkreślić, że płatność BLIK telefonem będzie działała, jeśli nasz bank współpracuje z tym usługodawcą. Sprawdzimy tę informację między innymi na stronie internetowej banku lub BLIK.

Zalety płatności telefonem

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak płacić telefonem w różnych bankach, warto zwrócić uwagę na wiążące się z tym zalety.

 • Pierwszą i najważniejszą zaletą jest możliwość płacenia bezgotówkowo i bezdotykowo. Dzięki temu możemy zachować bezpieczeństwo oraz higienę.
 • Oprócz tego niektóre rozwiązania umożliwiają płatność telefonem bez logowania się do aplikacji banku i połączenia z internetem. Takie rozwiązanie jest dostępne bez względu na to, jakiej karty używamy.
 • Warto również zwrócić uwagę, że dzięki temu brak karty lub portfela nie będzie żadnym problemem. W końcu możemy zrobić zakupy telefonem. 

Jeżeli już wiemy, dlaczego warto skorzystać z tej możliwości, możemy przejść do wyjaśnienia, jak się płaci telefonem w poszczególnych bankach.

Aplikacja do płacenia telefonem Google Pay

Jednym ze sposobów płacenia telefonem jest posiadanie specjalnej aplikacji. Wśród dostępnych rozwiązań znajdziemy między innymi te stworzone przez bank między innymi: Peopay, IKO, Alior Mobile czy aplikację mobilną mBank i Revolut. Oprócz tego mamy jednak do dyspozycji dodatkowe rozwiązania. Mowa tu o Google Pay – dawniej Android Pay. Jest to aplikacja dostępna na urządzenia z systemem operacyjnym Android. Możemy zainstalować ją w telefonie, a nawet przystosowanym do tego zegarku. 

1. Aby zapłacić telefonem przez Google Pay, musimy dodać do aplikacji swoją kartę bankową. Polega to na wprowadzeniu danych takich jak: numer karty, kod CVC i daty ważności. 

2. Jeżeli to zrobimy i postanowimy zapłacić telefonem za zakupy, wówczas wystarczy wybudzić urządzenie

3. Następnie zbliżamy telefon do terminala – tak jak kartę płatniczą. 

4. Czekamy aż na ekranie pojawi się potwierdzenie transakcji i GOTOWE!

Jak płacić iPhonem?

Dla osób korzystających z telefonów z systemem iOS również istnieje możliwość płacenia telefonem za pomocą specjalnej aplikacji. W tym celu należy dodać kartę płatniczą do aplikacji Wallet. Jak wygląda płatność iPhonem? 

 • Jeżeli chcemy zapłacić kartą domyślną z zabezpieczeniem Face ID, należy dwukrotnie nacisnąć przycisk boczny, spojrzeć na ekran w celu uwierzytelnienia lub podać kod, a następnie przysunąć do terminala.
 • Kiedy naszym zabezpieczeniem jest Touch ID, wystarczy umieścić palec na czytniku w telefonie, a następnie przysunąć go do terminala.
 • Jeżeli płatność iPhonem ma zostać wykonana za pomocą innej karty niż domyślna, należy stuknąć w tą, która wyświetla się jako domyślna i zmienić na wybraną. Następnie wystarczy uwierzytelnić działanie i gotowe!

mBank płatność telefonem

Jednym z popularnych banków jest mBank, który oferuje swoim klientom kilka różnych możliwości płacenia telefonem. Wśród nich znajdziemy: 

 • usługę BLIK,
 • Google Pay,
 • przelewy na numer telefonu,
 • płatności zbliżeniowe telefonem z naklejką oraz
 • aplikacje mobilne na telefon z systemem Android, iOS oraz Windows. 

Jak płacić telefonem mBank w różnych sytuacjach? 

pożyczkowy portal

Warto zwrócić szczególną uwagę na przelewy na numer telefonu. Dzięki nim możemy zrealizować transakcję bez konieczności wpisywania danych odbiorcy, jego numeru konta bankowego. Jedyne, co musimy zrobić, to wprowadzić numer telefonu i gotowe.  Jeżeli zależy nam na szybkiej transakcji podczas zakupów przez internet, rozwiązanie to sprawdzi się doskonale.

Sposób ten nie zda jednak egzaminy podczas zakupów w sklepie. Dlatego wyjaśnijmy, na czym polega płatność telefonem z naklejką w banku mBank. Dzięki niej możemy zapłacić za zakupy bezgotówkowo, a przy transakcjach do 100 zł nie będziemy musieli wprowadzać nawet kodu PIN. Jedyne, co musimy zrobić, to zamówić kartę płatniczą Mastercard Debit w postaci naklejki na stronie internetowej, przez aplikację mobilną lub w oddziałach stacjonarnych. Naklejkę możemy umieścić w dowolnym miejscu. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie!

Płatność telefonem przez PeoPay od Pekao

Zakupy telefonem zrobimy również, posiadając konto bankowe w Pekao. Jak działa płatność w tym przypadku?

 • Jeżeli zainstalujemy na swoim telefonie aplikację Peo pay, wystarczy przejść do specjalnej zakładki Płatności zbliżeniowe.
 • Następnie klikamy “Włącz” i przechodzimy do sekcji, w której możemy uruchomić płatności telefonem z Androidem lub dodać swoją kartę z poziomu aplikacji mobilnej do Apple Pay.
W takiej sytuacji nie będzie potrzebne logowanie do aplikacji Bank Pekao PeoPay podczas każdej płatności. 

Jak płacić telefonem w ING?

ING Bank Śląski oferuje swoim klientom wcześniej wspomniane już rozwiązania takie jak: BLIK, Apple Pay oraz Google Pay. Warto jednak zwrócić uwagę na możliwość stworzenia wirtualnej postaci karty Visa lub Mastercard. W takiej sytuacji nie będziemy musieli instalować dodatkowych aplikacji, zamawiać naklejek. 

1. Wystarczy wybrać w aplikacji Moje ING kartę Visa lub Mastercard zbliżeniową. 

2. Następnie wchodzimy w szczegóły karty i aktywujemy płatności telefonem.

3. Kolejnym krokiem jest ustawienie kodu PIN i aplikacji jako domyślną metodę płatności dla transakcji “Dotknij i zapłać”. 

4. Podczas płatności wystarczy wybudzić lub odblokować telefon i zbliżyć do terminala. Warto upewnić się również, czy mamy włączoną funkcję NFC.

Płatność telefonem Millennium

W Millennium płatność telefonem odbywa się bez konieczności logowania do aplikacji. Jest to podobna sytuacja jak w przypadku Moje ING.

 • Oznacza to, że musimy najpierw aktywować usługę.
 • Zrobimy to, logując się do aplikacji Banku Millennium.
 • Następnie wybieramy zakładkę Płatności i podkategorię Płatności zbliżeniowe telefonem.
 • Kolejnym krokiem będzie wybór karty, której chcemy używać podczas płatności bezdotykowej.
 • Następnie należy włączyć NFC i GOTOWE! 

Może się zdarzyć, że będzie również konieczne ustawienie aplikacji bankowej jako domyślnej przy płatnościach zbliżeniowych. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, kiedy mamy więcej programów służących do transakcji bezgotówkowych.

pożyczkowy portal

Jak płacić telefonem Millennium? Tak jak w poprzednim przypadku wystarczy wybudzić lub odblokować urządzenie, włączyć NFC i zbliżyć do terminala. W tym przypadku płatności do 50 zł realizowane są bez kodu PIN.

Jak płacić telefonem przez IKO?

Płacenie telefonem PKO różni się od wyżej przedstawionych instrukcji. W tym przypadku proces wymaga większej aktywności. Na początku musimy aktywować IKO płatność telefonem. Zrobimy to, przechodząc do sekcji Płatności i zakładki Płatności zbliżeniowe. Wybieramy kartę, którą chcemy ustawić jako domyślną, a następnie zatwierdzamy decyzję przez wpisanie kodu PIN. Pamiętajmy również o włączeniu NFC.

Kiedy już aktywowaliśmy usługę i chcemy zrealizować za pomocą PKO BP płatność telefonem, musimy wykonać trzy kroki.

1. Włączamy NFC w telefonie.

2. Zbliżamy urządzenie do terminala.

3. Potwierdzamy transakcję, wpisując PIN do aplikacji w telefonie lub w terminalu płatniczym.

Jak widać, płatność zbliżeniowa wymaga zatwierdzenia. Możemy jednak zrezygnować z ostatniego punktu, wyłączając potwierdzanie płatności do 100 zł. Istnieje również możliwość wybrania opcji: płatność bez logowania do IKO i z zablokowanym telefonem. W ten sposób uprościmy cały proces do tego stopnia jak ma to miejsce w opisanych wyżej instytucjach. 

Płatności telefonem – jakie to proste!

Odpowiedź na pytanie, jak się płaci telefonem, jest prosta, a aktywacja tej funkcji nie powinna sprawić kłopotów. Jeżeli takowe się jednak pojawią, możemy skorzystać z pomocy konsultantów na infolinii lub sprawdzić najważniejsze informacje na stronie internetowej. Warto zwrócić uwagę, że większość banków proponuje zbliżone rozwiązania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły