Jak dostać kartę kredytową?

Kuba  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 11 minut
Karta kredytowa to jeden z produktów oferowanych nie tylko przez banki, ale również pozabankowe instytucje finansowe. Na rynku pojawia się coraz więcej propozycji, które kuszą klientów promocjami oraz różnego rodzaju bonusami. Jak dostać kartę kredytową? Jakie warunki należy spełniać? Jak wpływa na naszą zdolność kredytową?
jak dostać kartę kredytową

Spis treści:

Jak dostać kartę kredytową?

Otrzymanie karty kredytowej wiąże się z procesem wnioskowania, który może przypominać nam ten obowiązujący w przypadku kredytów. Jednak należy podkreślić, że są to produktu różniące się procedurą sprawdzania zdolności kredytowej oraz wymaganiami wobec klientów. Nie ulega wątpliwości, że łatwiej przyjdzie nam otrzymać pozytywną decyzję w sprawie karty niż kredytu. Zanim przejdziemy do szczegółowych wymagań dotyczących otrzymania tego produktu, warto dowiedzieć się, na jakich zasadach on działa. Karta kredytowa to instrument płatniczy, na którym znajduje się określona kwota środków. Po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej bank otwiera specjalne konto do zarządzania tymi pieniędzmi. Z przyznanego limitu możemy korzystać w dowolny sposób, nie zapominając przy tym o zdrowym rozsądku i obowiązku zwrotu wykorzystanych pieniędzy w określonym czasie. 

Jak działa karta kredytowa?

Aby dobrze zrozumieć, jak działa karta kredytowa, należy wiedzieć, czym jest okres bezodsetkowy. W zależności od decyzji banku może wynosić nawet 55 dni. Jednak zdarza się, że wynosi on na przykład 52 dni. takiej sytuacji okres rozliczeniowy trwa miesiąc. Następnie 31 dnia miesiąca klient otrzymuje wyciąg z konta wraz z informacją o aktualnym zadłużeniu. Od tego momentu ma dokładnie 21 dni na spłatę zobowiązania bez naliczania odsetek. Jeżeli tego nie zrobi, poniesie dodatkowe koszty związane z opóźnieniem. Jeżeli zrobimy zakupy 1 kwietnia, wówczas będziemy mieć całe 52 dni na uregulowanie rachunku. Z kolei decydując się na zakup 30 kwietnia, wówczas czas ten skraca się aż o 30 dni. Dlatego warto rozsądnie zarządzać swoim budżetem, aby uniknąć problemów ze spłatą narastającego zadłużenia. Warto również zwrócić uwagę na to, czym się różni karta kredytowa a debetowa, ponieważ wiele osób myli je ze sobą.

Karta debetowa jest połączona bezpośrednio z naszym kontem bankowym. Jeżeli z niej korzystamy, dostajemy dodatkową pulę środków na rachunku, co umożliwia płacenie kartą nawet na minusie. Następnie wpłacane na konto środki przechodzą na poczet spłaty długu. W przypadku karty kredytowej musimy zlecić osobny przelew, aby uregulować zadłużenie. Nie możemy zejść poniżej 0 zł, a instrument płatniczy nie jest połączony z naszym kontem

Karta kredytowa warunki

Kolejne ważne pytanie brzmi: jakie są warunki otrzymania karty kredytowej?

 • Kluczową kwestią będzie przede wszystkim wiek. Zwróćmy uwagę, że tak jak w przypadku kredytów należy mieć ukończone co najmniej 18 lat. Jednak niektóre instytucje finansowe podnoszą ten limit nawet do 20 czy 21 lat.
 • Nie możemy zapominać również, że kredytodawca sprawdzi naszą historię kredytową, aktualne zobowiązania finansowa oraz dochody. Wszystkie te elementy złożą się na ocenę naszej zdolności kredytowej. Jeżeli będzie niewystarczająca, wówczas bank odrzuci nasz wniosek.
 • Warto również zaznaczyć, że starając się o limit kredytowy w miejscu, gdzie posiadamy aktywny rachunek bankowy, pozwoli nam ograniczyć formalności do minimum.

Jednak czy każdy dochód zostanie zaakceptowany przez bank lub instytucję pozabankową?

Karta kredytowa wymagania a źródło dochodu

Przeglądając warunki otrzymania karty kredytowej, możemy zobaczyć, że część kredytodawców zaznacza, że musimy posiadać stały dochód umożliwiający spłatę zadłużenia na karcie. Podczas wypełniania wniosku o kartę kredytową będziemy zobowiązani do uzupełnienia rubryki dotyczącej wysokości zarobków oraz ich źródła. Bez wątpienia z punktu widzenia banku najbardziej atrakcyjna będzie umowa o pracę. Jednak karta kredytowa to produkt, którego nie obowiązują tak surowe zasady jak w przypadku kredytu. Dlatego też zdarza się, że pozytywną odpowiedź otrzymują również osoby bez stałych dochodów. Wśród nich można wymienić, na przykład studentów. Jeżeli złożymy wniosek w banku, w którym posiadamy rachunek bankowy, wówczas nie będziemy musieli dostarczać dokumentów potwierdzających otrzymywany dochód. 

Niektóre banki mogą wymagać okazania dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego dochód. Może to być:

 • zaświadczenie o zatrudnieniu,
 • wyciąg z konta bankowego,
 • zaświadczenie o dochodach,
 • deklaracja podatkowa za ostatni rok podatkowy,
 • dokument potwierdzający otrzymywanie renty, emerytury lub świadczenia przedemerytalnego, który uwzględnia jego wysokość.

Jeżeli bank uznaje również inne źródła dochodu, takie jak stypendia, może być konieczne dostarczenie decyzji o przyznaniu dofinansowania.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą być dodatkowo zobowiązani do dostarczenia zaświadczeń z ZUS i Urzędu Skarbowego, kopii wpisu do ewidencji gospodarczej. Z kolei rolnik będzie musiał dostarczyć dokumenty z ZUS lub KRUS dotyczące braku zaległości. Może się również pojawić prośba o potwierdzenie otrzymania dotacji unijnych. Jednak to przede wszystkim w przypadku kredytów.

Karta kredytowa pozabankowa online

Jeżeli zależy nam na szybkiej decyzji kredytowej oraz ograniczeniu formalności do minimum, dobrym rozwiązaniem może okazać się pozabankowa karta kredytowa. Dzięki niej możemy otrzymać potrzebny limit, wykonując kilka kroków na stronie internetowej wybranej firmy. Do złożenia wniosku będą potrzebne jedynie numer rachunku bankowego, ważny dowód osobisty, adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Karta kredytowa na dowód Cardina nie wymaga dostarczania dodatkowych dokumentów potwierdzających osiągane dochody. Wystarczy zweryfikować wniosek za pomocą specjalnej aplikacji Kontomatik. Jednak już Axi-Card wymaga od swoich klientów dostarczenia:

 • 3 ostatnich przelewów wypłaty przy zatrudnieniu na etat,
 • ostatniego przelewu lub decyzji o waloryzacji w przypadku emerytury,
 • ostatniego przelewu i decyzji przy rencie,
 • wpisu w CEiDG od co najmniej 6 miesięcy i ostatni przelew do ZUS przy samozatrudnieniu,
 • deklaracja podatkowa lub stałe przelewy z tytułu dostaw dla rolników,
 • potwierdzenia przyznanie zasiłku – w tym przypadku dopuszcza się jedynie stałe zasiłki oraz 500+. 
karta kredytowa

Karta z limitem bez bik a warunki otrzymania

Karta kredytowa pozabankowa Axi-Card oraz Cardina gwarantuje swoim klientom możliwość otrzymanie limitu bez względu na niekorzystną historię kredytową. Jednak tylko jeżeli płatność była przeterminowana o nie więcej niż 30 dni. Przy wyższych odnotowaniu większych opóźnień nie dostaniemy pozytywnej decyzji kredytowej. Warto również zwrócić uwagę na warunki dotyczące wieku. W przypadku karty Cardina należy mieć co najmniej 25 lat i nie więcej niż 65 lat. Z kolei Axi-Card wymaga jedynie ukończenia 21 lat oraz dochodu w wysokości co najmniej 1 200 zł miesięcznie. Ponadto gwarantuje klientom otrzymanie karty kredytowej przesyłką kurierską już w ciągu 2-3 dni roboczych.

Założenie karty kredytowej a budowanie zdolności kredytowej

Jednocześnie należy pamiętać, że zbyt duże obciążenie finansowe może spowodować odrzucenie wniosku z powodu niewypłacalności. Dlatego też gdy mamy aktywną kartę kredytową oraz inne zobowiązania wobec instytucji finansowych, być może lepszym rozwiązaniem okaże się jej zamknięcie.
Oceniając zdolność kredytową klienta, instytucje bankowe biorą pod uwagę nie tylko wysokość dochodów, ale również historię kredytową. Jeżeli ktoś nie posiada żadnych informacji w BIK czy BIG na temat spłacanych lub zamkniętych już zobowiązań, wówczas bank może odrzucić jego wniosek o kredyt ze względu na brak możliwości sprawdzenia jego wiarygodności. Posiadanie w rejestrach informacji o karcie kredytowej buduje nasz wizerunek jako aktywnych i wiarygodnych płatników. Jednak kluczowa jest również terminowa spłata zobowiązania. Jeżeli spóźnimy się z uregulowaniem zadłużenia, wówczas zostanie to odnotowane w bazach dłużników dostępnych dla naszych przyszłych kredytodawców i wpłynie na negatywną decyzję kredytową.

Jak dostać kartę kredytową  – przykładowe oferty i wymagania

Jednym z banków, który oferuje łagodne warunki w przypadku wnioskowania o karty kredytowe, jest Citibank. Citi Simplicity gwarantuje brak opłaty rocznej oraz darmowy pakiet Usług CitiAlerts przy RRSO 10,47%. Aby mieć szansę na pozytywną decyzję kredytową, należy posiadać minimum 18 lat oraz miesięczny dochód netto 1 200 zł. Należy zwrócić uwagę, że zatrudnienie w obecnej firmie powinno wynosić minimum 3 miesiące. Z kolei wnioskując jako przedsiębiorca, konieczne jest prowadzenie działalności od minimum 2 lat i osiągać dochód netto 2 500 zł. Tak przedstawia się oferta Citibank karta kredytowa. Jak wygląda to w innych bankach?

Warto zwrócić uwagę na ofertę ING karta kredytowa. W tym przypadku istnieje możliwość wyrobienia dodatkowego instrumentu płatniczego dla bliskiej osoby, która ukończyła co najmniej 13 lat. Oznacza to, że z tej oferty może skorzystać również dziecko głównego użytkownika. W takiej sytuacji istnieje możliwość wprowadzenia dodatkowych limitów dotyczących wypłat i użytkowania karty. Z kolei karta kredytowa PKO jest dostępna dla osób, które zarabiają już od 1 000 zł netto miesięcznie. Jednak ostatecznie na decyzję banku ma wpływ wiele czynników, na przykład wpisy w bazie BIK.

Promocje bankowe, czyli bonusy do kart kredytowych

Banki oferują swoim klientom możliwość otrzymania karty kredytowej oraz innych produktów na warunkach promocyjnych. Jednym z najczęściej spotykanych rozwiązań jest możliwość otrzymania dodatkowych rabatów za założenie karty. Przykładem może być poniższa karta kredytowa Citibank. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z tej oferty otrzymamy: blisko 300 rabatów do wykorzystania w ponad 5000 sklepach stacjonarnych oraz online, a także możliwość zbierania punktów oraz wymieniania ich na nagrody. Dodatkowo bonusem oferowanym przez Citibank jest możliwość rozłożenia płatności na wygodne raty!

Niektóre banki oferują również możliwość skorzystania z funkcji cashback.  Jest to możliwe w przypadku poniższej karty kredytowej Santandera. Dzięki niej możemy otrzymać nawet 3% zwrotu za paliwo oraz 1% za zakupy.

Jak założyć kartę kredytową?

Obecnie klienci banków mają zazwyczaj możliwość złożenia wniosku o wybrany produkt bankowy przez internet. W takiej sytuacji nie musimy martwić się godzinami otwarcia instytucji finansowej. Wszystkie formalności wypełnimy bez wychodzenia z domu, wypełniając formularz online. Spójrzmy na przykład. Karta kredytowa mBank jak dostać? W ofercie podstawowej karty kredytowej możemy zamówić Mastercard Standard lub Visa Classic z RRSO 10,81%. Limit kredytowy wynosi od 1 500 zł do 20 000 zł. Możemy zamówić kartę, składając wniosek online przez stronę internetową lub aplikację banku, udając się do placówki lub dzwoniąc na numer mLinii.  Jako nowi klienci, którzy nie posiadają rachunku w mBanku będziemy zobowiązani zgłosić się do punktu stacjonarnego. Tak samo stanie się w przypadku prośby o dostarczenie zaświadczeń z miejsca pracy. We wniosku informujemy kredytodawcę, ile wynoszą nasze dochody, wydatki i inne zobowiązania. Następnie na tej podstawie bank określi nasz limit kredytowy oraz wyda decyzję. 

Krok po kroku: jak dostać kartę kredytową?

Jeśli decyzja będzie pozytywna poznamy termin generowania wyciągu, okres bezodsetkowy oraz zasady rozliczania zadłużenia. W przypadku mBanku okres bezodsetkowy wynosi 54 dni. Jeżeli wypełnimy wszystkie obowiązki związane z dostarczeniem dokumentów i wniosek zostanie zaakceptowany, pozostaje nam jedynie czekać na wydanie karty. Powinna przyjść w ciągu kilku dni roboczych.

Jak aktywować kartę? Niemal każdy bank gwarantuje swoim klientom możliwość aktywacji karty kredytowej za pośrednictwem strony mBanku.

Wystarczy przejść do menu głównego, a następnie w zakładce “Moje finanse” wybrać “Karty”. Po kliknięciu we właściwy produkt z listy kart kredytowych wystarczy kliknąć “Aktywuj”, wprowadzić 16-cyfrowy numer kart oraz wybrać numer PIN. Następnie należy zatwierdzić aktywację kodem PIN.  Warto zaznaczyć, że osoby zamawiające kartę Mastercard mogą z niej korzystać od razu za pośrednictwem płatności Google Pay. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły