Czy można cofnąć przelew bankowy? Jak to zrobić i Ile to kosztuje?

Avatar photo Michał Ziemski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Wpisywanie ciągu cyfr w numerze przelewu może być problematyczne. Nawet jeżeli 99 razy zrobisz to bezbłędnie, kolejny może okazać się pechowy. Nietrudno popełnić pomyłkę zwłaszcza w sytuacjach pośpiechu lub nieuwagi. Jednak, gdy w grę wchodzą duże pieniądze, to sprawa staje się naprawdę poważna. Z tego powodu wielu posiadaczy konta bankowego zastanawia się nad tym jak uniknąć poważnych konsekwencji utraty środków i rezygnacją z wykonania błędnej operacji. Czy to w ogóle jest możliwe?

Czy można cofnąć przelew bankowy Jak to zrobić i Ile to kosztuje

Czy da się uniknąć błędu przy wpisywaniu danych do przelewu?

Pomyłki przy wpisywaniu numeru konta bankowego wynikają z ułomności ludzkiego umysłu. Pamięć robocza przeciętnego człowieka działa w taki sposób, że może on zapamiętać i przechować krótkotrwale od 4 do 9 elementów. Tymczasem numer bankowy IBAN to kilkukrotnie więcej, co skutecznie zwiększa trudność całej operacji.

Dlatego zanim zaczniemy zastanawiać się, jak cofnąć przelew? warto zastosować się do kilku wskazówek:

  • nie warto sugerować się jedynie własną pamięcią, znacznie lepiej jest mieć te informacje na monitorze lub na kartce,
  • po przepisaniu numeru w odpowiednią rubrykę warto jeszcze raz sprawdzić i porównać go z oryginałem,
  • w razie wątpliwości można skontaktować się z odbiorcą przelewu i poprosić go o weryfikację danych do jego konta.

W niektórych instytucjach finansowych występują rozwiązania, które zwiększają pewność wykonania poprawnej transakcji. W ING Banku Śląskim można skopiować i wkleić tylko częściowy zapis numeru konta, a pozostałe znaki należy zapisać własnoręcznie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo popełnienia błędu.

Jak cofnąć przelew? Czy to jest w ogóle możliwe?

Niezależnie od chęci i możliwości uchronienia się przed pomyłką istnieją skuteczne sposoby na błędny przelew. W każdym systemie jest możliwość popełnienia błędu, dlatego banki wprowadziły rozwiązanie, które działa jak pewnego rodzaju bezpiecznik. Jednocześnie należy pamiętać, że działa to na określonych zasadach i nie zawsze jest możliwe. A zatem jak cofnąć przelew i czy każdy można go anulować?

Ta opcja dotyczy jedynie zwykłego przelewu, ponieważ wysłanie pieniędzy przy wykorzystaniu Express Elixir działa zbyt szybko, aby można było wprowadzić korektę. Jeśli klient banku chce w swojej operacji wykorzystać przelew natychmiastowy, to powinien być całkowicie pewny wszystkich wpisanych danych. Wybierając tę możliwość daje sobie bardzo małe okno czasowe i praktycznie zerowe szanse na odwrócenie skutków tego działania. Bardzo podobnie jest w przypadku innych – błyskawicznych – form płatności. Dlatego w przypadku wątpliwości – jak cofnąć przelew Blik? – odpowiedź jest również negatywna.

Najłatwiej zrezygnować z przelewu, gdy został z góry zaplanowany z późniejszą datą wykonania i nie został jeszcze zaksięgowany. Największe znaczenie w przypadku operacji bankowych mają tzw. sesje clearingowe, czyli czas, w którym ma miejsce księgowanie przelewu po stronie nadawcy i odbiorcy. Dlatego znacznie lepszym pytaniem od “jak cofnąć przelew?” może być “kiedy jeszcze można cofnąć przelew”. W tym przypadku warto sprawdzić na stronie internetowej informacje o czasie sesji wychodzących z banku. Jeśli przelew miał miejsce między sesjami, to można złożyć dyspozycję anulowania operacji – poprzez stronę internetową banku lub telefonicznie.

Ile może kosztować wycofanie przelewu?

W wielu instytucjach finansowych anulowanie przelewu nic nie kosztuje i nie wiąże się z żadnymi opłatami. Dlatego użytkownicy największego polskiego banku, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, jak cofnąć przelew w PKO, nie muszą za to dodatkowo płacić. Jednocześnie na rynku funkcjonują banki pobierające za tę usługę duże opłaty:

  • Santander Bank Polska – 25 zł (5 zł w transakcjach poprzez internet),
  • BNP Paribas – 25 zł (10 w przypadku konta firmowego).

W przypadku ING Banku Śląskiego wycofanie przelewu kosztuje jedynie złotówkę. Warto pamiętać, że samo wycofanie operacji przelewu nie jest równoznaczne z odzyskaniem pieniędzy. 

Banki mogą pomóc klientowi w odzyskaniu jego środków, ale może się to wiązać z jeszcze większymi kosztami. Zgodnie z przepisami ustawy o usługach płatniczych z 2018 za odzyskanie środków z błędnego przelewu odpowiada bank płatnika. Taką dyspozycję klient może złożyć internetowo, telefonicznie lub osobiście w wybranej placówce banku. 

Dla osób, które wykonują dużą liczbę przelewów w miesiącu duże znacznie może mieć właśnie wsparcie własnej instytucji finansowej. Dlatego jeszcze przed otwarciem konta w banku warto jest dokładnie sprawdzić ranking kont bankowych i dowiedzieć się, jakie warunki współpracy oferują te instytucje.

Procedura chargeback – w jakich sytuacjach jest skuteczna?

Klienci, którzy chcą mieć skuteczny sposób na to, jak cofnąć przelew w PKO lub w innym banku, istnieje również inna możliwość. Tym sposobem jest chargeback, czyli składanie wniosku o zwrot pieniędzy. Ta procedura dotyczy jedynie odzyskiwania pieniędzy w przypadku, gdy przelew był źle wykonany lub druga strona transakcji okazała się nierzetelna – np. nie wysłała towaru lub nie zrealizowała usługi.

Warto jednak pamiętać, że chargeback działa jedynie, gdy użytkownik korzystał z pośrednictwa karty Visa lub Mastercard przy zawieraniu transakcji. Inne formy wykonywania przelewu nie przewidują tej możliwości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły