Co to jest polecenie zapłaty? I jak można je łatwo anulować?

Avatar photo Michał Ziemski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Comiesięczne działania związane z domowym budżetem i samodzielne opłacanie rachunków nie należą do najprzyjemniejszych zajęć. Dla wielu osób stanowią przykry obowiązek, którego najchętniej by się pozbyły. Pilnowanie tych wszystkich terminów i pamiętanie o różnych kwotach może też prowadzić do różnych pomyłek. Czy jednak istnieje jakiś skuteczny sposób, aby uprościć sobie życie?

Co to jest polecenie zapłaty I jak można je łatwo anulować

Polecenie zapłaty – co to jest?

Polecenie zapłaty to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zautomatyzować swoje powtarzalne działania związane z regulowaniem rachunków. Ta metoda pozwala na zwiększenie kontroli nad finansami osobistymi i jest wygodniejsza od ręcznego opłacania dostawców prądu lub internetu. Te dwie kategorie kosztów nie pojawiły się tu przypadkowo, ponieważ polecenie zapłaty sprawdza się najlepiej do rozliczania najbardziej przewidywalnych zobowiązań. 

Dla klientów, którzy nie wiedzą, co to jest polecenie zapłaty, można wytłumaczyć, że jest to dyspozycja dana bankowi, aby regulował rachunki w ich imieniu, obciążając konto osobiste. Jedyną sytuacją, gdy ta dyspozycja jest niemożliwa do spełnienia, jest brak porozumienia między bankami nadawcy przelewu i banku odbiorcy. Obecnie, w czasach, gdy rynek międzybankowy jest bardzo rozwinięty, jest to raczej mało prawdopodobne. 

Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że uruchamiając tę usługę nie trzeba martwić się istnieniem nieterminowych płatności, ponieważ to dostawca decyduje o terminie przelewu. Nie ma więc żadnego ryzyka, że właściciel rachunku zapomni o jakiejś zaległej fakturze i będzie musiał płacić karne odsetki. 

Polecenie przelewu a polecenie zapłaty – jakie są największe różnice?

Polecenie zapłaty ma bardzo podobny mechanizm działania do polecenia przelewu. W tym wypadku największe różnice dotyczą częstotliwości tych dwóch operacji. O ile polecenie przelewu to aktywność jednorazowa, to polecenie zapłaty ma charakter cykliczny. 

Warto jednocześnie pamiętać, że obie te operacje są proste do wykonania i zwiększają komfort korzystania z usług bankowych. Kolejną różnicą jest fakt, że polecenie przelewu obejmuje konkretną kwotę, natomiast polecenie zapłaty to operacja in blanco – może zatem dotyczyć wielu operacji, które będą się różnić sumą płatności. 

Jak aktywować polecenie zapłaty we własnym banku?

Podstawą do uruchomienia usługi zlecenia płatności we własnym banku jest sprawdzenie, czy druga strona transakcji będzie honorowała tę formę rozliczenia. Pomimo, że dla wielu firm jest to obecnie standard, to nie każdy może akceptować to rozwiązanie. Aktywacja polecenia zapłaty może polegać na wypełnieniu stosownego oświadczenia w placówce bankowej lub zrobienie tego za pośrednictwem strony internetowej. 

Sama procedura nie jest przesadnie skomplikowana i polega na wysłaniu dyspozycji, w której powinny znaleźć się następujące informacje:

  • dane rachunku zlecającego dyspozycję,
  • dane rachunku beneficjenta,
  • określenie okresu, w którym dyspozycja będzie aktywna,
  • określenie limitu środków, które mogą być wysłane beneficjentowi,
  • metoda komunikacji z odbiorcą przelewu.

W większości instytucji finansowych polecenie zapłaty jest usługą bezpłatną. Jednocześnie w wielu bankach wciąż są naliczane niewielkie opłaty za możliwość automatyzacji przelewów wychodzących. Zazwyczaj jest to od 1 do 5 złotych, dlatego zawsze warto zapoznać się z cennikiem zawartym w tabeli opłat i prowizji, jaką wystawia dana instytucja. Dlatego wybierając dany bank, zawsze warto prześwietlać go pod kątem własnych potrzeb i oczekiwań. Przykładowo – w jednej instytucji można docenić zalety karty kredytowej, natomiast w zupełnie innej będzie to koszt i duże obciążenie.

Jak zrezygnować z polecenia zapłaty?Uruchomienie dyspozycji powtarzalnych przelewów jest proste, ale dla wielu klientów problematyczną kwestią może być to, jak odwołać polecenie zapłaty. Tymczasem procedura anulowania tej dyspozycji działa bardzo podobnie, jak jej aktywowanie. Można to zrobić w każdym momencie działania polecenia zapłaty. Dodatkowo każdy klient, który do tej pory posługiwał się tą dyspozycją, ma aż 56 dni, aby ją skutecznie odwołać, jeśli jego konto zostało wyczyszczone.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły