Jak sprawdzić do kogo należy numer konta bankowego?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 3 minut

Często realizujesz przelewy? A może czasami zastanawiasz się, od kogo otrzymałeś przelew bankowy? Od czasu do czasu wiedza na temat tego, do kogo należy numer konta, jest bardzo przydatna. Pamiętaj, że bez istotnego powodu nie sprawdzisz, do kogo należy prywatny numer konta bankowego. Takie informacje są poufne, a ich zdobycie na własną rękę jest praktycznie niemożliwe.

banki

Jak zdobyć dane właściciela konta?

Często zdarza się, że klienci banków realizują przelewy na błędny numer konta bankowego. Wynika to zwykle z ogólnego pośpiechu. Chcesz wiedzieć, czy po numerze konta można sprawdzić dane odbiorcy lub nadawcy przelewu? Niestety jest to niemal niemożliwe. Banki nie mogą udzielać informacji o swoich klientach. Aby dowiedzieć się kto jest właścicielem konta bankowego o danym numerze musisz mieć bardzo dobry powód, a takie informacje mogą być udostępnione jedynie na wniosek sądu lub prokuratury.

W razie wykonania błędnego przelewu lub otrzymania niespodziewanych środków na swoje konto sprawdzisz dane nadawcy jedynie jeśli podał szczegółowe dane przy wysyłaniu przelewu. Jeśli zostałeś oszukany, lub masz uzasadnione podejrzenie innego przestępstwa, możesz złożyć wniosek do sądu o wydanie decyzji na temat uchylenia od tajemnicy bankowej i udostępnienia danych na temat właściciela prywatnego rachunku.

Jak sprawdzić czyj to rachunek bankowy? Najłatwiejsze opcje

Jak sprawdzić do kogo należy numer konta bankowego? wystarczą są informacje o nadawcy podane w tytule przelewu i jego opisie. Co zrobisz, kiedy takie dane nie znajdują się w przelewie? W takim wypadku sprawa jest znacznie trudniejsza. Co możesz zrobić? Przede wszystkim przeanalizuj numer rachunku. W sieci znajdziesz darmowe narzędzia do analizy numeru konta. Wprowadź dane we właściwą rubrykę oraz poczekaj na wyniki. W ramach takich darmowych narzędzi sprawdzisz nie tylko numer rozliczeniowy konta, nazwę banku, adres oraz telefon oddziału, ale także stronę Internetową banku. Co prawda w ten sposób nie znajdziesz właściciela banku, jednak możesz zweryfikować jakim banku i placówce zarejestrowano rachunek. Może to być pomocne na przykład przy sprawdzaniu prawdziwości danych firmy.

Pamiętaj, że osoba, która otrzymała od Ciebie bezpodstawnie dodatkowe środki, powinna zwrócić Ci je tak szybko, jak tylko to możliwe. Wymaga tego kodeks cywilny obowiązujący w Polsce. 

Niektóre firmy i instytucje podają publicznie numery swoich rachunków bankowych wraz z danymi teleadresowymi. W takim wypadku wystarczy wyszukać numer rachunku w Internecie.

Przelew na zły rachunek. O czym warto pamiętać?

Okazało się, że wykonałeś przelew na nieprawidłowe dane? Jeśli zareagujesz odpowiednio szybko, prawdopodobnie masz szansę cofnąć jeszcze operację przed wczytaniem sesji bankowej. Pamiętaj, że adres zamieszkania nie będzie mieć w tym przypadku większego znaczenia. Liczy się zawsze poprawny numer konta bankowego.

Uwaga! Banki w Polsce nigdy nie udostępnią Ci danych właściciela wybranego rachunku bankowego. Zanim dowiesz się, kto jest odbiorcą nieprawidłowego przelewu, minie sporo czasu, gdyż musisz złożyć np. stosowny wniosek do sądu. Oczywiście wciąż masz bardzo duże szanse na odzyskanie swoich pieniędzy. Proces ten może być jednak żmudny i nieco bardziej złożony ze względu na wiele formalności do załatwienia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły