Obecnie żyjemy w czasach wysokiej inflacji. Jeszcze w 2021 roku nikt nie martwił się rosnącymi cenami, jednak z każdym dniem doświadczamy coraz większej drożyzny. Jednocześnie nie każdy zdaje sobie sprawę ze zjawiska, które jest o wiele groźniejsze dla finansów osobistych. To inflacja stylu życia, czyli wydawanie coraz większej ilości pieniędzy i życie ponad stan. Na szczęście istnieje metoda, która pozwala uchronić się przed tymi dwoma rodzajami inflacji. To tworzenie budżetu domowego.
Jak zaplanować budżet domowy?
Budżet to narzędzie do kontrolowania własnych wydatków. Pozwala okiełznać spontaniczną rozrzutność i pokazuje pieniądzom, gdzie mają się znaleźć. Jest skuteczną metodą na uchronienie się przed długami i nadmierną konsumpcją, więc wielu doradców finansowych uważa budżet za podstawę budowania majątku. Tak naprawdę niewielka liczba osób potrafi poradzić sobie bez tego narzędzia, ponieważ zbudowali trwałe nawyki oszczędzania. Dla większości jest to nieosiągalne, dlatego muszą z wyprzedzeniem planować swoje wydatki.
Pierwszym krokiem, aby stworzyć budżet domowy, jest spisanie dotychczasowych kosztów – można to zrobić w zeszycie lub w arkuszu kalkulacyjnym, na komputerze. W ten sposób można określić pewne ramy, w których będzie można rozpocząć planowanie. Samo spisanie wydatków to dopiero wstęp do tworzenia budżetu, chociaż wiele osób używa tych dwóch nazw zamiennie. Potem warto spisane pozycje wydatków podzielić na różne kategorie – np. żywność, wydatki na zdrowie lub rozrywkę.
W drugim kroku warto te kategorie pogrupować. Będą to wydatki, które są ponoszone regularnie np. co miesiąc oraz takie, które zdarzają się rzadziej. Do kosztów stałych można zaliczyć abonamenty, wodę, prąd, koszty dojazdu do pracy lub czynsz, a w przypadku nieregularnych wydatków będzie to wypad na wycieczkę lub do kina. Następnie można je uporządkować według hierarchii potrzeb – tutaj wiadomo, że koszty utrzymania będą ważniejsze niż rozrywka. W ten sposób budżet domowy zaczyna już przypominać pewien szablon.
Na kolejnym etapie warto porównać wydatki z dochodami. Daje to pełny obraz finansów osobistych danej osoby. Pozwala także oszacować, jaka część pieniędzy zostaje co miesiąc w kieszeni.
W czwartej części planowania budżetu przyszła kolej na wycinanie niepotrzebnych wydatków. Może to być karnet na siłownię, z której się nie korzysta lub jedzenie na mieście. Warto zacząć od tych nieobowiązkowych wydatków. Dzięki temu można zaoszczędzić więcej.
W ostatnim kroku można wreszcie zaplanować wydatki na przyszły miesiąc. Polega to na wypisaniu, ile można wydać na konkretne potrzeby w przyszłości. Działanie w taki sposób jest celowe i przynosi rezultaty w postaci zwiększenia stopy oszczędności.
Jak wygląda przykładowy budżet domowy?
Budżet domowy warto stworzyć w oparciu o praktyczny przykład, a nie suchą teorię. Można to zrobić, łącząc dochody i wydatki wszystkich zamieszkałych w gospodarstwie domowym lub dzieląc je na poszczególne osoby. Tutaj dużo zależy od tego czy domownicy posiadają rozdzielność majątkową i w jaki sposób dzielą się wydatkami. Budżet domowy warto rozpisać na kartce papieru lub w arkuszu typu Excel. Warto ująć tu wszystkie pozycje, zaplanowane na przyszły miesiąc:
Budżet domowy – 03.2023
Zarobki w ubiegłym miesiącu: 4500
Lista wydatków stałych
Czynsz: 800
Jedzenie: 1000
Paliwo: 200
Rata pożyczki: 500
Higiena: 150
Rozrywka: 100
Saldo: 1750
Lista wydatków jednorazowych (tylko w tym miesiącu)
Prezent: 100
Przegląd samochodu: 300
Wyście ze znajomymi: 50
Saldo finalne: 1300
Za podstawę realizacji budżetu na marzec posłużyły dochody z lutego. Jest to pewne uproszczenie, dzięki któremu można łatwiej planować swoje wydatki. Znajomość tej bazowej kwoty pozwala nie przejmować się pewnymi nieprzewidywalnymi zdarzeniami.
Oczywiście zdarzają się także osoby, które nie mają stałej pensji i pracują jako tzw. freelancerzy, w sposób nieregularny. W takim wypadku warto uśrednić miesięczne zarobki na wiele miesięcy. Im większe wahania dochodów, tym dłuższy okres warto wziąć pod uwagę. Można to łatwiej zrobić, jeśli budżet domowy jest tworzony przy pomocy bardziej zaawansowanych narzędzi – to może być np. aplikacja w telefonie.
Jak oszczędzać pieniądze? Budżet domowy a poduszka finansowa
Budżet jest narzędziem, który poprzez kontrolę wydatków pozwala na budowanie oszczędności. Dzięki wydawaniu kwoty mniejszej od comiesięcznych zarobków można stworzyć solidną poduszkę finansową. To pożądany stan, w którym można zwiększyć swoją niezależność od zewnętrznych okoliczności i pozwolić sobie na większe ryzyko w sferze zawodowej. To pozwala także czuć się znacznie pewniej i bezpieczniej.
Eksperci od planowania finansów zalecają, aby poduszka zapewniała koszty utrzymania na co najmniej 3 miesiące. W optymistycznej wersji powinna pokrywać wydatki na 6 miesięcy. Po uzbieraniu kwoty na tę poduszkę można skupić się na jeszcze jednej pozycji w budżecie, czyli na inwestowaniu. Warto część pieniędzy umieścić w miejscu, w którym zaczną w końcu pracować. Dobrym pomysłem będzie wysoko oprocentowana lokata, obligacje oszczędnościowe lub bardziej ryzykowne instrumenty finansowe, które pomogą ochronić się przed inflacją.