Jak wybrać rachunek maklerski?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut
Decyzja o otwarciu rachunku maklerskiego nie jest najważniejsza. Przygoda z inwestowaniem zaczyna się dużo wcześniej, od postanowienia, że chcemy się wzbogacić. Rachunek maklerski to świetny sposób na zgromadzenie kapitału początkowego, który ułatwi nam dalszy obrót gotówką i pomnażanie zysków. Kto może je założyć? Jak z niego korzystać? Sprawdźcie z nami i przekonajcie się, która oferta jest dla Was najatrakcyjniejsza.
rachunek maklerski

Spis treści:

Rachunek maklerski – dla mniej zorientowanych

Zacznijmy od wyjaśnienia, kim jest makler. Makler to osoba posiadająca rozeznanie na giełdzie, której zadaniem jest doradzić, czy inwestowanie we wskazany przez nas przedmiot, może nam przynieść jakieś korzyści. Jeżeli w świecie finansów nie czujemy się jak ryba w wodzie, lepiej zdać się na jego doświadczenie. Pomyłki w tej branży mogą być bardzo kosztowne. Oprócz indywidualnych doradców, do naszej dyspozycji pozostają także domy maklerskie, których obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt. Funkcjonują one dzięki zezwoleniu Komisji Nadzoru Finansowego. Mamy w czym wybierać.

Podjąłeś decyzję, że chcesz spróbować swoich sił w inwestowaniu na giełdzie.  Wiesz już, że potrzebny Ci będzie rachunek maklerski, który umożliwia inwestowanie przede wszystkim w akcje i obligacje spółek. Na liście znajdują się też prawa poboru spółek, prawa do nowych akcji spółek, certyfikaty funduszy inwestycyjnych, instrumenty pochodne (np. kontrakty terminowe) oraz certyfikaty i obligacje strukturyzowane. Założenie konta z takimi możliwościami to nie tylko dobra opcja dla mało zaawansowanych graczy, pragnących stworzyć sobie pewien kapitał początkowy. Rozważyć ją mogą także ci, którym, z powodu rozlicznych biznesowych aktywności, brakuje czasu, by samodzielnie zajmować się tematem inwestycji. W takiej sytuacji warto opłacić maklera, aby to on zajmował się obrotem naszymi pieniędzmi – oczywiście za naszą pełną wiedzą i aprobatą.

Kto może założyć konto maklerskie?

Konto maklerskie możemy założyć niezależnie od tego, jak rozległa jest nasza wiedza dotycząca praw giełdowych. Wystarczy być pełnoletnią osobą fizyczną lub prawną, posiadać dokument tożsamości oraz NIP. Nie zapominajmy także o rachunku bankowym, bo to z jego poziomu będzie się odbywać obrót naszymi finansami. Dobrze, gdy decydując się za otworzenie rachunku maklerskiego, mamy świadomość, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Nawet niewielkie rozeznanie w  branży jest więc wymogiem koniecznym, gwarantującym powodzenie całego przedsięwzięcia.

 

Twoja wiedza zostanie sprawdzona poprzez ankietę – jej zadanie to określenie stanu wiedzy inwestującego oraz jego doświadczenia w kwestii inwestowania w papiery wartościowe. Wynik pozytywny tego testu skutkuje otwarciem konta. W przypadku negatywnego rezultatu, klient jest o nim informowany, podobnie jak o ryzyku, które podejmuje, mimo wszystko zakładając rachunek maklerski. Rachunek maklerski może zostać otwarty bez względu na ilość pieniędzy, jaką dysponuje jego właściciel. Warto przy tym zauważyć, że zwyczajnie nie opłaca się inwestować niewielkich kwot, ponieważ niewykluczone, że wysokość prowizji przewyższy inwestowaną sumę. Zanim więc podejmiemy jakiekolwiek działania, zapoznajmy się z ofertami kont maklerskich, dostępnymi zarówno w placówkach, jak i na stronach internetowych biur maklerskich. Jeżeli nawiążemy współpracę z domem maklerskim pamiętajmy, by gwarantował on oba rodzaje kontaktu. W razie awarii sieci będziemy mogli osobiście udać się do swojego maklera i od ręki załatwić najpilniejsze sprawy.

Koszty prowadzenia rachunku maklerskiego

Chociaż coraz popularniejsza staje się darmowa obsługa konta maklerskiego, całość nie odbywa się na zasadzie usług dla ludności, nie miejmy złudzeń. Podczas studiowania rankingów kont maklerskich oraz zawartych w nich tabel opłat i prowizji, zwróćmy uwagę na kilka czynników:

  1. koszt otwarcia konta maklerskiego – najczęściej jest to usługa bezpłatna, mająca na celu przyciągnięcie jak największej liczby klientów. Niektóre domy maklerskie mogą również wymagać wpłacenia na początek pewnej określonej kwoty , którą, zaraz po dopełnieniu procedury, możemy wycofać z rachunku.
  2. koszt prowadzenia rachunku – wiele biur maklerskich nie żąda opłat za prowadzenie konta, ale inne, raz do roku, mogą pobierać od inwestorów pewną kwotę na ten cel.
  3. koszt przechowywania papierów wartościowych – uważajmy na haczyki zawarte w tabelach opłat i prowizji. Może się okazać, że nie zapłacimy za to tylko wtedy, jeśli zawartość naszego portfela przekroczy kwotę, której wysokość ustala dom maklerski.
  4. koszt przelewu z konta maklerskiego – rachunki maklerskie rządzą się innymi prawami niż konta osobiste i wcale nie jest powiedziane, że przelewy z nich będą darmowe. Sprawdźmy to.
  5. prowizje od transakcji – to jeden z ważniejszych czynników, szczególnie, jeśli dopiero budujemy nasz kapitał początkowy. Normą jest prowizja 0,38% wartości akcji, w przypadku obrotu nimi przez Internet. Jest jedno „ale”. Mała wartość zlecenia może skutkować prowizją w minimalnej wysokości – od kilku do nawet kilkunastu złotych. Niższe prowizje ( np. 0,25%)  zazwyczaj mają ci inwestorzy, którzy realizują tzw. day trading tj. kupują i sprzedają akcje w obrębie zaledwie jednego dnia. Musimy także wiedzieć, że wysokość prowizji zależy od rodzaju inwestycji – inna jest dla akcji, inna dla obligacji i dla kontraktów.
  6. koszt dodatkowych opcji – to opłata, którą wpisuje się zwykle w koszta prowadzenia całego rachunku maklerskiego. Dotyczy dostępu do takich informacji jak notowania online, analizy spółek wraz z komentarzami, rekomendacje, dostęp mobilny do konta.

Czy rachunek maklerski jest mi potrzebny?

Trudno powiedzieć. Na pewno pomoże uporządkować finanse, zwiększy świadomość o branży oraz umożliwi stopniowe pomnażanie zysków. Oprócz wymienionych wcześniej działań, posiadanie konta maklerskiego ma też jedną, dużą zaletę  – dzięki niemu uzyskujemy dostęp do szkoleń i darmowych materiałów. Mamy je w zasięgu ręki, nie musimy wydawać kolejnych pieniędzy na porady u specjalisty. Co więcej, im pewniej będziemy się czuć w świecie finansów, tym lepiej będziemy gospodarować własnymi dochodami. Niewątpliwie przełoży się to na grubość naszego portfela.

Dzięki zdobytej wiedzy nie umknie nam żadna atrakcyjna oferta, związana z możliwością zainwestowania naszych pieniędzy. Co robić, gdy związaliśmy się już z jednym domem maklerskim, a na rynku pojawiła się opcja tańszego konta? Mamy dwa wyjścia. Pierwsze to transfer papierów do wybranego biura – dodatkowo płatny i rozciągnięty w czasie. Drugie, dużo szybsze i tańsze, to sprzedaż zawartości poprzedniego konta i odkupienie jej na nowym. Umowa na otwarcie rachunku maklerskiego nie jest więc żadnym cyrografem. A jeśli nie konto maklerskie to może rachunek inwestycyjny? Różnica między nimi jest bardzo płynna, ponieważ obie te opcje stanowią narzędzia do obrotu finansami lub papierami wartościowymi. Rachunek inwestycyjny to forma zbiorowej inwestycji. Kapitał, który ma zarabiać na powierzonych środkach. Może posiadać konta maklerskie, za pomocą których inwestuje w akcje. Z kolei rachunek maklerski otwiera drogę do obracania nimi, nie wykluczając przy tym kupowania funduszy inwestycyjnych.

Aktualny ranking kont maklerskich

Konto maklerskie powinno spełniać co najmniej trzy wymogi: oferować bezpłatne prowadzenie rachunku, niskie prowizje oraz funkcjonalność, dopasowaną do indywidualnych potrzeb klienta. Sprawdźmy miejsca na podium, w najbardziej aktualnym rankingu kont maklerskich. 

  • Miejsce trzecie należy do Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Oferta polecana inwestorom długoterminowym, planującym działać także za granicą. Bezpłatne prowadzenie konta, prowizje (w przypadku akcji) nie większe niż 0,38%, jak również możliwość jednoczesnego oszczędzania na emeryturę. Ważny jest też dostęp do dodatkowych aplikacji, dających wgląd w bieżące notowania i analizy giełdowe.
  • Na drugim miejscu znalazł się ING Bank Śląski i jego Biuro Maklerskie. Zadowoleni będą inwestorzy długoterminowi i średnioterminowi. Biuro oferuje prowizję od akcji w wysokości 0,30%, brak opłaty za prowadzenie rachunku podstawowego oraz możliwość przekształcenia rachunku w wersję dla zaawansowanych inwestorów.
  • Zwycięzcą w aktualnym rankingu kont maklerskich jest rachunek inwestycyjny Domu Maklerskiego XTB. Proponuje zerową prowizję od obrotu aukcjami, inwestycjami na rynku Forex, Surowców oraz Indeksów oraz darmowe prowadzenie rachunku. Istnieje również możliwość bezpłatnego założenia konta w celu demonstracji i przetestowania oferty bez ponoszenia ryzyka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły