Jakie wybrać konto maklerskie i jak je założyć?

Szymon Machniewski avatar Szymon Machniewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Chcesz inwestować na giełdzie? W takim razie potrzebujesz konta maklerskiego. Co to jest?
Czy taki rachunek działa na podobnej zasadzie, jak standardowe konto oszczędnościowo-
rozliczeniowe w banku? Sprawdź, jak założyć konto maklerskie i z jakim wydatkiem wiąże
się korzystanie z takiej oferty.

Jakie wybrać konto maklerskie i jak je założyć

Konto maklerskie – co to?

Z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wynika, że liczba otwartych kont maklerskich w Polsce wynosi obecnie prawie 1,6 mln. Taki rachunek służy do kupowania i sprzedaży na giełdzie instrumentów finansowych i papierów wartościowych. Papiery te mają postać elektronicznego zapisu. Tym samym rachunek maklerski służy również do ich przechowywania. Nie działa na takiej samej zasadzie jak konto oszczędnościowo-rozliczeniowe. Standardowo rachunek osobisty nie umożliwia kupowania papierów wartościowych i realizuje inne cele. 

Dlatego, żeby zacząć przygodę z inwestowaniem w papiery wartościowe, potrzebujesz konta maklerskiego. Możesz na niego przelewać środki i otrzymywać wpłaty, np. z tytułu dywidendy. Przeważnie w Polsce rachunek maklerski umożliwia inwestowanie w instrumenty notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, ale są i takie, dzięki którym możesz działać na zagranicznych rynkach. Jest toświetna alternatywa na przykład dla inwestowania w złoto.

Gdzie założyć konto maklerskie?

Rachunek maklerski możesz założyć w domu maklerskim, biurze maklerskim albo w banku. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z ostatniej z tych opcji, a najlepiej zdecyduj się na ofertę instytucji, w której masz konto osobiste. Prawdopodobnie rachunek maklerski założysz bez wychodzenia z domu, a zajmie to kilka lub kilkadziesiąt minut.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych co miesiąc podaje liczbę rachunków maklerskich prowadzonych przez jego uczestników. Na koniec grudnia 2022 roku było ich wspomniane 1,6 mln, co oznacza najwyższy wynik w historii. Jeśli chodzi o instytucje, w których liczba rachunków była największa, to należą do nich:

  • mBank Biuro Maklerskie – 418 030,
  • BM Pekao – 204 424,
  • ING Bank Śląski Biuro Maklerskie – 178 265,
  • BM PKO BP – 147 863,
  • XTB DM – 129 247.

Lider miał na koniec 2022 roku o 27 tys. kont maklerskich więcej niż rok wcześniej. Zajmujące drugie miejsce BM Pekao zyskało ich ponad 16 tys., a BM ING ponad 21 tys. 

Kto może założyć konto maklerskie? 

Jeśli chcesz mieć rachunek maklerski, to musisz spełnić pewne wymagania. Konto jest dostępne dla osób pełnoletnich, które mają dokument tożsamości. Wiesz już, w jakiej instytucji chcesz założyć rachunek? Najpierw musisz wypełnić formularz na jej stronie i podać podstawowe dane, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego czy obywatelstwo. 

Jak założyć konto maklerskie?

W wypełnianym formularzu pojawią się pytania – są takie, które instytucja musi zadać i takie, które mogą się pojawić. Do obowiązkowych należą: 

  • Jaka jest Twoja rezydencja podatkowa? – czyli gdzie rozliczasz się z podatków. Jeśli w Polsce, to zaznacz polską rezydencję podatkową.
  • Czy środki, które chcesz zainwestować, należą do Ciebie? 
  • Czy zajmujesz eksponowane stanowisko polityczne? – jeśli zajmuje je ktoś z Twojej najbliższej rodziny, to również to zaznacz. Jest to istotne z tego względu, że osoby na takich stanowiskach mogą mieć dostęp do tajnych informacji. Z tego powoduje nie mogą one zakładać kont w domu maklerskim.

W czasie zakładania konta musisz również potwierdzić, że zdajesz sobie sprawę z ryzyka, które wiąże się z inwestowaniem. 

Kolejnym krokiem jest przejście przez test MiFiD. To skrótowiec od Markets in Financial Instruments Directive. Wymóg ten ma służyć ochronie Twoich inwestorów. Test odpowiedzialności MiFiD, inaczej nazywany testem przydatności, służy ocenie sytuacji finansowej inwestora, a także jego znajomości rynków finansowych. Nie jest tak, że możesz nie zdać tego testu. Zaliczysz go, ale na tej podstawie dom maklerski przygotuje dla Ciebie ofertę. Nie zaproponuje Ci produktów wysokiego ryzyka, jeśli Cię nie interesują. Makler może zablokować część oferty również ze względu na błędne odpowiedzi. Jednym z celów przeprowadzenia testu jest uświadomienie inwestora, że być może nie ma jeszcze odpowiedniej wiedzy, aby podejmować ryzykowne kroki. To powinna być dla Ciebie jedna ze wskazówek dotycząca tego, w co inwestować

Kiedy już złożysz wniosek o założenie rachunku, zostanie on zweryfikowany. Dom maklerski wymaga dodania skanu dokumentu potwierdzającego tożsamość i zamieszkanie w danym miejscu. Jeśli instytucja nie będzie mieć żadnych wątpliwości, to Twój rachunek zostanie aktywowany. 

Najlepszy rachunek maklerski – jak wybrać?

Na rynku masz duży wybór ofert. Jakie konto maklerskie jest najlepsze? Zwróć uwagę na szczegóły. Oto istotne kwestie:

  • Sprawdź, czy broker nie znajduje się na czarnej liście prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zerknij tutaj: knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne. Znajdziesz tam ostrzeżenia oraz uzasadnienie, dlaczego dana instytucja pojawiła się na liście. Jeśli broker, u którego chcesz otworzyć konto maklerskie, widnieje w spisie, to lepiej zrezygnuj z jego oferty. 
  • Porównaj opłaty. Najczęściej samo prowadzenie rachunku brokerskiego jest darmowe, ale naliczane są prowizje od zakupu i sprzedaży akcji. Przeważnie jest to określony procent, ale nie mniej niż np. 5 zł. Jeśli zamierzasz inwestować małe kwoty, to ważne, aby minimalna opłata była jak najmniejsza. Koszt można ponieść także za zarządzanie funduszami. Jeśli osiągniesz zysk, to zapłacisz od niego 19% podatku Belki, i nie ma tu znaczenia, w jakiej instytucji masz rachunek.
  • Zweryfikuj opinie o brokerze. Wprawdzie możesz założyć kilka rachunków brokerskich, testować je i na tej podstawie oceniać, ale możesz też jakieś wykluczyć już po przeczytaniu recenzji znalezionych w sieci. Trudno Ci będzie wytypować konto, które ma wyłącznie pozytywne opinie. Natomiast z komentarzy możesz się dowiedzieć, jak wygląda kwestia awaryjności, czy platforma jest funkcjonalna, działa szybko i łatwo możesz się nią posługiwać.
  • Jakie są dostępne instrumenty inwestycyjne? Wiele domów maklerskich oferuje wyłącznie akcje z rodzimego rynku, nie wszędzie kupisz je również z rynku zagranicznego. Nie wszystkie biura maklerskie dają możliwość inwestowania ramach IKE i IKZE. Warto przyjrzeć się szczegółom usługi, np. broker może oferować zniżki dla młodych inwestorów i inne. 

Koniecznie przeanalizuj kilka propozycji. Czasami szczegóły mogą zdecydować, która oferta jest najatrakcyjniejsza. Sprawdź, jak działają poszczególne rachunki i na tej podstawie podejmij decyzję. Dokładnie przyjrzyj się także innym opcjom inwestycji, takim jak inwestowanie w złoto czy inwestowanie pasywne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły