Skimming – sposób na wykradzenie Twoich danych!

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Współczesne metody działania przestępców są o wiele bardziej wyrafinowane niż w przeszłości, gdy nie było tak zaawansowanej technologii jak dziś. Obecnie złodzieje działają na wielu polach – od fałszywej bankowości internetowej, poprzez włamywanie się na skrzynki pocztowe aż po kradzież danych z karty bankomatowej. Czy są skuteczne sposoby, aby uchronić się przed ich zgubną działalnością?

credit card

Co to jest skimming?

Skimming to pojęcie pochodzące z języka angielskiego. Oznacza działalność przestępczą, polegającą na kradzieży danych z kart płatniczych. Dotyczy zarówno kart kredytowych, debetowych oraz emitowanych przez fintechy – jak np. Revolut. Różnice między kartą kredytową a debetową mogą wydawać się niewielkie, ale w przypadku kradzieży stają się bardzo istotne. Skopiowanie wrażliwych informacji z karty może zdarzyć się właściwie wszędzie, gdzie jest używana karta – w restauracji, w sklepie lub w bankomacie.

Ten proceder kradzieży danych nasila się coraz bardziej, ponieważ lawinowo rośnie liczba transakcji bezgotówkowych. Technika skimmingu jest niemożliwa do wykorzystania, jeśli kupujący płaci gotówką, chyba że będzie wypłacał środki z bankomatu. Aby dobrać się do danych logowania lub PIN-u, przestępcy używają rożnych urządzeń, które na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne dla korzystającego z karty.

Można powiedzieć, że skimming jest kradzieżą w “białych rękawiczkach”, ponieważ sprawca nie ma bezpośredniego kontaktu z ofiarą. Zdarzenie może mieć miejsce na zapleczu restauracji lub wewnątrz bankomatu. Na podobnych zasadach działa phishing, czyli wyłudzanie danych za pomocą fałszywej strony internetowej, zainfekowanego e-maila lub linka w popularnym serwisie aukcyjnym. W przypadku obydwu technik cel jest ten sam – zdobycie informacji, które pozwolą przestępcy na wyczyszczenie karty lub konta bankowego należącego do osoby pokrzywdzonej.

Rodzaje skimmingu

Najprostsza forma skimmingu polega po prostu na podejrzeniu numerów CVV lub CVC i daty wygaśnięcia karty płatniczej. Razem z 16 cyfrowym numerem stanowią wystarczającą informację, pozwalającą na wykonanie dowolnej transakcji w sieci. Kilka lat temu, w ramach eksperymentu znany bloger pokazał w swoich social mediach zdjęcie swojej karty. Wystarczyły zaledwie 4 minuty, aby nieznana osoba wykonała transakcję na ponad 300 zł.

Znacznie bardziejskomplikowany jest skimming z użyciem bankomatu. W tym wypadku niezbędny jest specjalny czytnik, który przestępcy umieszczają we wnęce na kartę. Mogą instalować nakładki lub listwy, zakrywające to urządzenie. Aby zdobyć PIN do karty, instalują mini kamerki, które nagrywają moment wpisywania numeru przez właściciela konta. Pozyskane dane służą potem do tworzenia fałszywych kart, wykorzystywanych do wypłacania gotówki.

Najbardziej perfidni “skimmerzy” posuwają się do włamywania na serwery sklepów internetowych, aby pozyskać dane z kart należących do klientów. Wykorzystują także podmioty, które są niezbędne do wykonywania transakcji bezgotówkowych – czyli centra kart płatniczych, banki lub akceptantów.

Jak najłatwiej ustrzec się przed skimmingiem?

Obecnie kartę można sfotografować za pomocą zwykłego smartfona w ułamku sekundy. Dlatego nie powinno się jej nigdy wyjmować na widok publiczny. Obowiązuje tu zasada ograniczonego zaufania – dokładnie ta sama, która obowiązuje w ruchu drogowym. Przestępcy korzystają z okazji, więc nie warto im jej dawać. Można też skorzystać z kilku innych wskazówek:

  • podczas korzystania z bankomatu należy bezwzględnie zasłaniać ręką wpisywanie numeru PIN,
  • regulowanie rachunku w restauracji nie oznacza konieczności przekazywania karty, a już na pewno pozwolenia, aby sprzedawca zabierał ją na zaplecze,
  • warto korzystać z bankomatów, które są dobrze chronione i znajdują się wewnątrz instytucji finansowych,
  • częstsze korzystanie z gotówki to także dobry pomysł, aby utrudnić życie przestępcom,
  • przed skorzystaniem z bankomatu, zawsze powinno się sprawdzić, czy nie zawiera dodatkowych elementów, które wyglądają podejrzanie. Mogą mieć formę wystającej klawiatury, stojaka z ulotkami lub skrytki, w której wylądują Twoje banknoty.

Dobrą praktyką jest także regularna kontrola stanu konta. To pozwala na szybkie wychwycenie podejrzanej transakcji i możliwość uchronienia się przed kradzieżą. Można także śledzić, jakie zabezpieczenia stosują instytucje finansowe. Z kolei ranking pozabankowych kart kredytowych pozwala na zorientowanie się, w jaki sposób działają karty i na jakich warunkach, co pozwala określić maksymalny limit strat.

Co możesz zrobić, jeśli stałeś się ofiarą przestępcy?

Jeśli mimo wszystko stałeś się mimowolną ofiarą skimmera, to jeszcze nic straconego. Niestety ofiary najczęściej dowiadują się o przestępstwie po fakcie. Pomimo tego zawsze warto poinformować o tym policję oraz pracowników banku. Zawsze jest możliwość reklamacji danej transakcji, jeśli okaże się, że nie była wykonywana przez właściciela konta. Dobrym rozwiązaniem jest zastrzeżenie karty, dzięki czemu klient nie odpowiada za nieuprawnione transakcje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły