Od dłuższego czasu męczą Cię problemy ze spłatą aktualnych zobowiązań finansowych? Zastanawiasz się, w jaki sposób poprawić swoją sytuację finansową? Pamiętaj jednak, że nie każda instytucja finansowa musi zgodzić się na zmianę warunków kredytowania. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak napisać pismo do banku i wybrnąć z trudnej sytuacji.
Negocjacja warunków finansowania z bankiem – jak się przygotować?
Chcesz negocjować z bankiem warunki finansowania? Jeśli masz problemy z terminową spłatą zobowiązania lub po prostu potrzebujesz renegocjacji warunków, koniecznie dowiedz się, jak poprawnie napisać pismo do banku. Najlepiej zrobisz, jeśli zaczniesz od określenia swojego problemu.
Pismo do banku powinno być przede wszystkim skierowane bezpośrednio do instytucji, która udzieliła finansowania. Zacznij od wysłania pisma z prośbą o polubowne rozpatrzenie sprawy. Pamiętaj jednak, że bank musi mieć pewność, że naprawdę chcesz rozwiązać swoje problemy z zalegającym zadłużeniem. Dostępnych jest kilka rozwiązań, na które bank może się zgodzić, a mianowicie:
- umorzenie części odsetek zobowiązania;
- wydłużenie okresu kredytowania ze zmniejszeniem miesięcznej raty;
- zawieszenie spłaty na jakiś czas.
W kwestii problemów finansowych sprawdź artykuł: Czy chwilówki są tylko dla osób z problemami finansowymi? Być może ten wpis pomoże Ci w uniknięciu problemów finansowych związanych z zaległościami w spłacie rat.
Pamiętaj też, że kontaktując się z bankiem w celu negocjacji warunków, jesteś zobowiązany(a) do zaproponowania rozwiązania problemu. Kiedy bank zaakceptuje Twoją ofertę, koniecznie musisz wywiązać się ze swojej deklaracji.
Jak napisać pismo do banku? Krok po kroku
Pismo do banku napisz przede wszystkim bez pośpiechu. Pamiętaj, iż jest to dokument oficjalny, dlatego jego forma ma ogromne znacznie. Niestety w sieci nie znajdziesz wzoru, który pozwoli Ci na napisanie idealnego pisma będącego gwarancją pozytywnego rozpatrzenia sprawy. Poniżej znajdziesz kilka najistotniejszych wskazówek, dzięki którym poprawnie napiszesz pismo do banku.
- Zaadresuj pismo do odpowiedniej osoby lub działu w Twoim banku.
Kiedy już zabierasz się za samodzielne pisanie pisma do banku, pamiętaj, aby odpowiednio je zaadresować. Jeśli otrzymujesz już pisma od banku z ponagleniem zapłaty zaległości – właściwy adres znajdziesz właśnie na takim dokumencie. Kiedy nie masz pewności, gdzie wysłać swoją prośbę o pomoc w sprawie spłaty kredytu, wejdź na stronę banku i sprawdź adres korespondencyjny wybranej placówki.
- Pisz krótko i na temat.
Pisząc wniosek, trzymaj się oficjalnej formy dokumentu. Umieść w nim informacje o sobie, adresata, a także wskaż problem, który chcesz rozwiązać z pomocą banku. Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej i chcesz zmienić warunki umowy, koniecznie poinformuj o tym w piśmie. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie w treści swojego numeru klienta, karty kredytowej lub numeru umowy o kredyt, lub pożyczkę.
- Zaproponuj sposób rozwiązania problemu.
Jeśli kontaktujesz się z bankiem w celu zmiany warunków umowy lub omówienia sposobu spłaty kredytu, musisz też złożyć swoją propozycję rozwiązania problemu. Możesz postawić na wydłużenie okresu kredytowania ze zmniejszeniem miesięcznej raty, umorzenie odsetek lub zawieszenie zobowiązania na krótki czas. Wysyłając pismo do banku, nigdy nie nadwyrężaj cierpliwości danej instytucji. Kiedy przesadzisz, spotkasz się z odmową.
- Koniecznie uzasadnij swoje żądania.
Kończąc pismo do banku, poinformuj instytucję także o okolicznościach, w jakich pojawiły się problemy ze spłatą kredytu. Możesz wskazać na problemy zdrowotne lub utratę pracy. Zadbaj jednak o to, aby powód był prawdziwy i co najważniejsze – możliwy do zaakceptowania przez bank jako wyjaśnienie problemów ze spłatą zobowiązania.
To tylko kilka kroków, które mówią wprost, jak napisać pismo do banku. Pamiętaj też o tym, aby poinformować bank o swoich możliwościach finansowych na daną chwilę. Dzięki temu instytucja będzie w stanie odnieść się do przesłanej przez Ciebie prośby.
Co dzieje się z pismem przesłanym do banku w sprawie spłaty kredytu?
Pismo, które przygotujesz, zostanie rozpatrzone przez pracowników danej instytucji finansowej. Bank ma trzy możliwości, a mianowicie:
- zaakceptować wniosek;
- odrzucić wniosek w całości;
- zaproponować inne rozwiązanie problemu.
Wysyłając pismo do banku w celu zmiany warunków kredytowania lub pomocy w spłacie kredytu, najczęściej spotkasz się z własną propozycją rozwiązania problemu przez instytucję finansową. Jeśli chcesz, aby bank przystał na Twoją propozycję, musisz sprawić, że będzie ona zadowalająca dla obu stron transakcji – zarówno dla Ciebie, jak i dla banku.
Pamiętaj, że bank najczęściej dąży do porozumienia, gdyż wszelkie opóźnienia w spłacie zobowiązania to strata dla instytucji.
Kiedy bank zaproponuje Ci swoją ofertę rozwiązania problemu i zmiany warunków finansowania – masz dwie możliwości. Możesz zgodzić się na przedstawione warunki lub odrzucić propozycję. Kiedy jednak nie dojdziesz do porozumienia z bankiem… niestety prawdopodobnie nie dostaniesz drugiej szansy na negocjacje. W skrajnych przypadkach bank może zdecydować się na oddanie sprawy do windykatora zewnętrznego. Jest to jednak ostateczność w sytuacjach, kiedy strony nie mogą dojść do porozumienia.
Bank podjął się windykacji zadłużenia przez zewnętrzną firmę i nie wiesz co robić? Sprawdź nasz wpis blogowy: Windykacja krok po kroku – jak wygląda w praktyce?
Pismo do banku w sprawie spłaty kredytu – podsumowanie
Słowem podsumowania, warto zaznaczyć, że każdy klient ma najczęściej tylko jedną szansę na wysłanie pisma do banku ze swoją propozycją rozwiązania problemu. Najważniejsze jest jednak to, aby właściwie przygotować taki dokument i przede wszystkim wywiązywać się z zaproponowanych warunków umowy. Banki chętnie nawiązują interakcję z klientem, jednakże w razie odrzucenia propozycji instytucji finansowej – nie ma już drugiej szansy na polubowne rozwiązanie sprawy.