Lista najbogatszych Polaków 2022. Sylwetki miliarderek i miliarderów z TOP 10.

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Co roku magazyn Forbes publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W 2022 roku znajdowało się na niej aż 83 miliarderów. Wszystkie ujęte przez magazyn osobowości łącznie dysponują majątkiem przekraczającym 10% PKB naszego kraju. Żeby znaleźć się w rankingu najbogatszych Polaków w 2022 roku, trzeba było posiadać majątek o wartości minimum 511 mln zł. Na pierwszym miejscu, podobnie jak w zeszłym roku uplasował się Michał Sołowow. Kto jeszcze wszedł do pierwszej dziesiątki rankingu najbogatszych Polaków?

bogacz

Pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych Polaków – Michał Sołowow

Ranking najbogatszych Polaków w 2022 roku po raz czwarty otwiera kielecki miliarder Michał Sołowow. Wartość jego majątku szacuje się na 27 306 mln zł. Obecnie jego grupa przemysłowa skupia 15 spółek, których łączny roczny przychód to około 10 mld zł. Michał Sołowow jest udziałowcem między innymi w spółkach produkcyjnych – firmie Synthos z branży chemicznej, Cersanit zajmującej się produkcją ceramiki oraz Barlinek – producenta deski podłogowej. Jest również udziałowcem w firmach działających w branży handlowej, kontroluje m.in. sklepy Komfort czy sieć North Food. Sołowow działa też w sektorze technologii zeroemisyjnych, technologicznym i biotechnologicznym.

Drugie miejsce – Jerzy Starak

Drugie miejsce na liście najbogatszych Polaków zajmuje Jerzy Starak. Jego majątek w 2022 roku wynosił 18 487 mln zł. To przedsiębiorca, który na polskim rynku działa już od wielu lat. W latach 90 zajmował się wprowadzaniem na polski rynek zagranicznych koncernów z branży FMCG, takich jak Colgate, Nutrica, a także producenta wódki Bols. W 2000 roku kupił w Polpharmę, zaś w 2012 roku przejął Warszawską Polfę. Brał udział również w przejęciu zakładów olejowych ZT Kruszwica, jednak w zeszłym roku je sprzedał. Obecnie jego działania są skupione głównie na zakładach farmaceutycznych, które posiada i ich ekspansji na rynek wschodni. Jerzy Starak od 1990 roku nieprzerwanie notowany jest na liście najbogatszych Polaków.

Trzecie miejsce – Tomasz Biernacki 

Trzecie miejsce na liście najbogatszych Polaków zajął Tomasz Biernacki – przedsiębiorca z Krotoszyna, który jest założycielem sieci sklepów Dino. Jego majątek w 2022 roku był wyceniony na 15 750 mln zł i wzrósł w stosunku do ubiegłego roku o 20%. Biernacki pierwszy sklep otworzył w 1999 roku, w 2003 zaś nabył pakiet większościowy Agro Rydzyna. W 2017 roku z kolei grupa Dino weszła na giełdę Papierów Wartościowych. Obecnie w Polsce znajduje się ponad 2000 sklepów tej sieci. Tomasz Biernacki jest jednym z największych inwestorów indywidualnych w Polsce. Przedsiębiorca bardzo ceni prywatność.

Czwarte miejsce – Zygmunt Solorz Żak

Na czwartym miejscu listy najbogatszych Polaków w 2022 roku uplasował się Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem wartym 13 940 milionów zł. To przedsiębiorca działający w branży telekomunikacyjnej. Właściciel takich podmiotów jak Netia czy Polsat. Ponadto jest on twórcą Fundacji Polsat i Stowarzyszenia Program Czysta Polska.

Piąte miejsce – Dominika Kulczyk 

Dominika Kulczyk jest córką Jana Kulczyka, czyli polskiego biznesmena i przedsiębiorcy, który przez wiele lat utrzymywał się na pierwszej pozycji listy najbogatszych Polaków. Dominika Kulczyk w 2022 roku uplasowała się na piątym miejscu rankingu najbogatszych Polaków z majątkiem wycenianym na 7 615 mln zł. Jest założycielką i prezesem Fundacji Kulczyk oraz przewodniczącą rady nadzorczej Kulczyk Holding i Polenergia SA. Zajmuje się głównie projektami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, a także z zakresu ekologii.

Szóste miejsce – Sebastian Kulczyk

Szóste miejsce w rankingu najbogatszych Polaków roku zajął Sebastian Kulczyk, czyli brat Dominiki Kulczyk i syn Jana Kulczyka. W 2022 roku wartość jego majątku wyniosła 6 016 mln zł. Przedsiębiorca działa głównie w obszarze nowych technologii. Wspiera też polskie startupy. Stworzył program akceleracyjny InCredible i przewodniczy kapitule projektu Jutronauci.

Najbogatsi Polacy 2022 – 7 miejsce: Zbigniew i Mateusz Juroszek z rodziną 

Magazyn Forbes na siódmym miejscu najbogatszych Polaków w 2022 roku umieścił Zbigniewa i Mateusza Juroszka z rodziną. Wartość ich majątku to 4 736 mln zł. Zbigniew Juroszek to właściciel spółki Atal założonej w 1990 roku, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Jednak na początku swojego istnienia, grupa dostarczała materiały producentom odzieży. Jego syn Mateusz z kolei rozwija działalność bukmacherską. Jego największym aktywem są zakłady bukmacherskie STS.

Najbogatsi ludzie w Polsce – ósme miejsce: Arkadiusz Muś

Na ósmej pozycji w rankingu najbogatszych ludzi w Polsce, w 2022 roku uplasował się Arkadiusz Muś, z majątkiem wartym 4 337 mln zł. Jest jedynym udziałowcem firmy Press-Glass. Spółka ma 14 fabryk w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z największych producentów szyb zespolonych w Europie. Arkadiusz Muś, jest miłośnikiem golfa, dlatego wybudował w Konopiskach koło Częstochowy własne pole golfowe.

Miejsce dziewiąte – Paweł Marchewka

W 2022 roku na 9 miejscu listy najbogatszych Polaków Forbesa uplasował się Paweł Marchewka, z majątkiem wyceniam na 4 116 mln zł. To przedsiębiorca, który w 1991 roku założył Techland, czyli firmę zajmującą się tłumaczeniem gier komputerowych na język polski. Obecnie wydała ona kilka pozycji takich jak Xpand Rally, Call of Juarez, Dead Island i Dying Light. Paweł Marchewka w wieku zaledwie 25 lat wieku założył firmę, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek informatycznych na świecie.

Miejsce dziesiąte – Bogdan i Elżbieta Kaczmarek

Na dziesiątej pozycji listy najbogatszych Polaków uplasowali się Bogdan i Elżbieta Kaczmarek z majątkiem wycenianym na 3 881 mln zł. Małżeństwo to zbudowało w Nowych Skalmierzycach w woj. wielkopolskim rodzinną grupę kapitałową. Com.40 i Correct to firmy z branży meblarskiej, które zaliczane są obecnie do jednych z największych producentów mebli w Polsce. Najważniejszym odbiorcą ich produktów jest IKEA. Swoją przygodę biznesową małżeństwo zaczynało jednak od stworzenia sieci Big Star, a więc marki odzieżowej, której do dzisiaj są głównymi udziałowcami. 

Jeżeli ciekawią Cię najbogatsze osoby, to zobacz też nasz artykuł o 10 najbogatszych osobach na świecie.

2 komentarze

Damian

Ta lista zmienia się co roku ale od długiego czasu jest na niej obecny Sebastian Kulczyk, o czymś to świadczy. Mocno mu kibicuję tak jak on ludziom, którzy chcą się rozwijać.

3-3 Odpowiedz
    Waldemar

    Popieram!!!

    1-1 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły