Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Klimatyzacja, to przy zmieniających się uwarunkowaniach klimatycznych element niezbędny – w domu, w firmie, i w samochodzie, dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenie, które pomoże przetrwać gorące dni. Wybierając konkretny model trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jej koszt, ale też to, ile kosztuje nabicie klimatyzacji. Z racji tego, że nabicie klimy to czynność, którą wykonuje się sezonowo, to właśnie ten czynnik powinien mieć wartość nadrzędną przy wyborze urządzenia.

samochod

Nabicie klimy – informacje ogólne

Decydując się na klimatyzację trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, ile kosztuje nabicie klimatyzacji. Ten czynnik będzie podnosił koszty eksploatacji, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rozwiązania.

Nabicie klimy to nie wszystkie usługi, które są realizowane przez serwisantów. Zwykle w czasie uzupełnienia wykonują oni przegląd klimatyzacji i oceniają stan układu, wymieniają filtry kabinowe i przeprowadzają odgrzybianie. Dzięki temu ma się całkowitą pewność, że klimatyzacja będzie działać sprawnie i będzie bezpieczna dla zdrowia. Te elementy mają bardzo duży wpływ na to, ile kosztuje nabicie klimatyzacji w samochodzie i ile kosztuje nabicie klimatyzacji w domu. Przed wyborem odpowiedniego warsztatu warto upewnić się, jaki będzie całkowity koszt usługi oraz co się na tę usługę składa.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji w samochodzie?

Cena nabicia klimy jest uzależniona od kilku elementów. Pierwszym z nich jest wykorzystywany czynnik. Cena czynnika r134a (czyli starszego rozwiązania) jest o wiele niższa, niż w przypadku droższych rozwiązań (np. r1234yf). W pierwszej sytuacji, cena czynnika r134a jest korzystniejsza, gdyż pierwsze 100g kosztuje 120-150 zł, natomiast każde kolejne to 30-50zł. Natomiast, jeśli w układzie klimatyzacji wykorzystuje się czynnik nowszy, pierwsze 100g będzie kosztować nawet 250 zł, a każde kolejne to 70-100 zł.

Na cenę nabicia klimatyzacji w aucie wpływa również jego model. Najczęściej w samochodach osobowych mieści się ok 500-600 g., są jednak również większe modele. Koszt nabicia klimatyzacji czynnikiem r134a może wynieść ok. 240-350 zł, natomiast droższym czynnikiem: 530-650 zł, dlatego wybierając model samochodu, warto sprawdzić również, jakie są koszty użytkowania klimatyzacji i jakim czynnikiem będzie ona uzupełniana. Wysokie koszty nabicia klimatyzacji niestety często wiążą się z koniecznością zaciągnięcia niewielkiej pożyczki, czyli tzw. chwilówki.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji w domu?

Wybierając klimatyzację domową warto sprawdzić nie tylko możliwości serwisowe danej firmy, ale również ustalić, ile kosztuje nabicie klimatyzacji w domu. Koszt napełnienia klimatyzacji najczęściej waha się w granicach 150-200 zł. Zwykle stanowi element wykonywanych prac serwisowych. Trzeba pamiętać, że decydując się na klimatyzację w domu należy odpowiednio ją pielęgnować. Sprowadza się to najczęściej do regularnego czyszczenia klimatyzacji, do nabijania jej czynnikiem chłodniczym, a także do odgrzybiania. W ten sposób zyskuje się pewność, że klimatyzator nie zaszkodzi zdrowiu i nie będzie zagrażał bezpieczeństwu domowników.

Rodzaj wykorzystywanego czynnika chłodniczego jest definiowany najczęściej przez producenta. Identycznie jest w przypadku ilości, którą dane urządzenie należy napełnić, aby poprawnie działało, dlatego wybierając klimatyzator do domu i chcąc mieć większy wpływ na wielkość kosztów eksploatacyjnych warto sprawdzić podstawowe parametry urządzenia.

W większości przypadków, nowoczesne klimatyzatory pracują na ekologicznych czynnikach chłodniczych, które nie niszczą warstwy ozonowej. Wadą rozwiązań ekologicznych może być ich cena. Choć są coraz popularniejsze, to ich koszty nadal są wyższe, niż w przypadku starszych modeli klimatyzatorów. Niezależnie od wybranego modelu należy regularnie sprawdzać, czy nie doszło do awarii urządzenia i czy można go bezpiecznie użytkować. Wybierając nowoczesne klimatyzatory z ekologicznym czynnikiem chłodniczym można zaoszczędzić na naprawach serwisowych i na ogólnych kosztach związanych z koniecznością częstszego wykonywania przeglądów urządzenia.

Niezależnie od tego, ile kosztuje nabicie i odgrzybianie klimatyzacji, jest to czynność, którą należy wykonywać regularnie. Zwykle odbywa się to przed sezonem, aby klimatyzacja w samochodzie czy w domu działała sprawnie. Tylko wtedy nie zawiedzie, a przede wszystkim, będzie bezpieczna dla zdrowia, o czym często się zapomina korzystając z tego rozwiązania. Jako, że zdrowie jest najważniejsze, nie można o tym zapominać. Dotyczy to zarówno wyboru klimatyzacji do domu, jak i do samochodu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły