Monit – co to takiego i ile kosztuje dłużnika?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Co się dzieje, jeśli nie uregulujesz w terminie swojego zobowiązania? Przed podjęciem poważniejszych kroków, firma pożyczkowa wyśle Ci tak zwany Monit. Co to jest monit? Ile kosztuje i jak go uniknąć? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

monit

Co to jest monit?

Monit to dokument, który firma pożyczkowa wysyła do dłużnika, gdy ten nie reguluje w terminie swoich zobowiązań. Mimo swojego oficjalnego charakteru monit jest jednak pewnym wyciągnięciem ręki w stronę zadłużonego. Ma być zachętą do jak najszybszego uregulowania płatności. Zawiera on wezwanie do spłaty należności. Jest stosowany przed skierowaniem sprawy do windykacji, lub sądu. Najczęściej można uniknąć wysyłki monitu informując wcześniej pożyczkodawcę o problemach w spłacie pożyczki.

W jakiej formie przychodzi monit?

Obecnie firmy pożyczkowe stosują różne formy monitu: obok tradycyjnych listów można się spotkać także z monitami telefonicznymi oraz wiadomościami SMS i listamielektronicznymi. Bardzo często procedurę monitu poprzedza tak zwany monitoring płatności – pożyczkodawca telefonicznie kontaktuje się z pożyczkobiorcą, aby poznać przyczyny nie oddania pieniędzy.

Z czego składa się monit?

Aby monit uznany był za wiążący, musi się w nim koniecznie znaleźć kilka pozycji. Oto one:

1) dane adresowych zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy (przy czym jeśli jesteś osobą fizyczną prowadząca działalność gospodarczą lub wspólnikiem w spółce cywilnej i osobowej spółce handlowej, pismo może być również wysłane na Twój adres domowy lub na adres Twojego wspólnika);

2) wezwanie do uregulowania zobowiązań umowy pożyczkowej (np: „Na podstawie art. 455 oraz art. 476 Kodeksu cywilnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121) wzywamy do uregulowania należnej sumy zgodnie z poniższym zestawieniem…”);

3) numer dokumentu zapłaty – numer faktury (lub faktur, jeśli nie wywiązałeś się z więcej niż jednej umowy)

4) kwota Twojego zadłużenia (ale bez podania kwoty odsetek) i nieprzekraczalny termin spłaty zobowiązania

5) numer rachunku bankowego pożyczkodawcy;

6) ostrzeżenie, że jeśli dalej będziesz zwlekał ze spłatą, firma pożyczkowa podejmie stosowne kroki zmierzające do wymuszenia na Tobie zwrotu pieniędzy.

Kiedy firmy pożyczkowe wysyłają monit?

Cierpliwość firm pozabankowych, jest bardzo zróżnicowana. W większości przypadków pierwszego monitu powinieneś się spodziewać pomiędzy 7 a 20 dniami od terminu, w którym dłużnik powinien uregulować należność. Niektórzy pożyczkodawcy mogą wysłać Ci monit nawet 60 dni po przekroczeniu terminu zapisanego w umowie.  Jak widać, terminy wysyłania monitów mogą się różnić.

To ile monitów otrzymasz przed skierowaniem sprawy do windykacji również nie jest sztywno określone. Należy pamiętać, że firmom pożyczkowym najczęściej zależy na załatwieniu sprawy bez sądu i komornika. Procedury bywają bowiem długie i kosztowne dla obu stron. Nie oznacza to jednak, że monitów nie należy taktować poważnie. Ich zignorowanie nie sprawi, ze pożyczkodawca zapomni o Twoim długu. Dlatego, o ile to możliwe, po otrzymaniu monitu należy niezwłocznie uregulować swoje zobowiązanie.

Czy monit jest darmowy?

Niestety monit w żadnym wypadku nie jest darmowy. Stosunkowo niewiele, bo od 2 do 5 złotych, zapłacisz za monit w formie SMS-a lub e-maila. Tradycyjny list to już wydatek w wysokości 20, 30, a nawet 40 złotych. Największa „rozpiętość cenowa” cechuje monity telefoniczne: najtańsze kosztują „tylko” 10 złotych, ale najdroższe to nawet 50 złotych. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie będzie Cię kosztowało otrzymanie monitu, najlepiej popatrzeć do tabeli opłat i prowizji danego pożyczkodawcy.

Jak uniknąć monitu?

Aby uniknąć konieczności wniesienia opłat za monity, możemy skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszy z nich to zgłoszenie chęci refinansowania pożyczki lub chwilówki przed upływem okresu kredytowania. Dzięki temu termin spłaty może zostać przedłużony zazwyczaj o 7, 14 lub 30 dni. Jednak w takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do wniesienia opłaty wynoszącej równowartość odsetek kapitałowych zawartych w umowie, a naszym nowym pożyczkodawcą zostaje firma, która udzieliła nam pożyczki na spłatę poprzedniego zobowiązania. To, czy takie rozwiązanie się opłaca czy lepiej ponieść opłaty związane z opóźnieniem, zależy od cennika danej firmy oraz tego, ile będzie wynosiło opóźnienie.

Innym rozwiązaniem sprawdzającym się w przypadku kilku niespłacanych terminowo chwilówek jest pożyczka konsolidacyjna. W celu zamiany kilku zobowiązań w jedno najlepiej złożyć wniosek o pożyczkę na raty w kwocie odpowiadającej naszemu zadłużeniu oraz terminie spłaty z wpłatami odpowiadającymi naszym możliwościom finansowym.

Co grozi mi, jeśli nie ureguluję długu?

Pożyczkodawca może oddać Twoją sprawę firmie windykacyjnej i podać Cię do sądu (aby uzyskać sądowe wezwanie do zapłaty). Poprzez monit Twój pożyczkodawca chce nie tylko zmotywować Cię do zwrotu pożyczonej sumy, ale także profilaktycznie ostrzec przed bardzo poważnymi konsekwencjami natury prawnej. Pamiętaj też, że poprawnie napisany monit (zawierający wszystkie elementy wymienione powyżej) będzie stanowił dla pożyczkodawcy istotny dowód, jeśli sprawa trafi do sądu. Ewentualne uchybienia w jego treści mogą być szansą dla Ciebie, jeśli będzie chciał dochodzić sprawiedliwości przed wymiarem sprawiedliwości.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły