Zobacz jak można łatwo dogadać się z komornikiem

Stanisław  • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Zajęcia komornicze to dość nieprzyjemna kwestia, której doświadczają najczęściej wieloletni dłużnicy. Kiedy instytucja finansowa decyduje się na oddanie sprawy do komornika, sprawy nabierają zupełnie innego tempa. Gdy sprawy związane ze spłatą należności przejmuje komornik, okazuje się, że sytuacja jest naprawdę poważna. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób dogadać się z komornikiem? Czy to w ogóle możliwe? Jak spłacić komornika, by uniknąć licytacji? Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat.

telefon

Czy można uniknąć komornika, mając długi wobec wierzycieli?

Niestety w wielu przypadkach uniknięcie spotkania z komornikiem nie jest możliwe. Masz spore zadłużenia wobec banków i firm pożyczonych? Jeśli nie spłacasz ich od dłuższego czasu, prawdopodobnie wierzyciel odda sprawę do komornika. Możesz jednak tego uniknąć. W jaki sposób? Wystarczy, że skontaktujesz się z wierzycielem w celu negocjacji warunków spłaty. Możesz wysłać pismo bezpośrednio do banku z prośbą o zmianę warunków finansowania i rozłożenie długu na dłuższy czas.

Drugim sposobem na uniknięcie komornika jest zmiana typu zatrudnienia, czy nawet przepisanie swojego majątku na bliskich. Pamiętaj jednak, że takie działania nie zawsze są w pełni legalne. Decydując się na drastyczne kroki, by uniknąć komornika, możesz narazić się na jeszcze większe problemy natury prawnej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat radzenia sobie z długami? Koniecznie sprawdź wpis na naszym blogu: Doradzamy, jak poradzić sobie z długami z chwilówek.

Porozumienie w kwestii spłaty długów, czyli jak dogadać się z komornikiem?

Kiedy już Twoja sprawa trafi do komornika, nie oznacza to sytuacji bez wyjścia. Pamiętaj, że komornik również jest człowiekiem, dlatego zawsze możesz spróbować negocjacji. Jak dogadać się z komornikiem? Jeśli jesteś dłużnikiem i chcesz na łagodniejsze traktowanie, spróbuj poniższych wskazówek:

 1. Wykaż skruchę wobec komornika.
 2. Złóż obietnicę terminowej spłaty zadłużenia.
 3. Poproś o wydłużenie terminu spłaty długu wobec wierzycieli.
 4. Zadeklaruj z góry kwotę, którą będziesz w stanie spłacać.

Kiedy zastosujesz się do powyższych wskazówek, a komornik nie będzie zbyt nadgorliwy, prawdopodobnie uda Ci się z nim porozumieć.

Uwaga! Kiedy wierzyciel dąży do natychmiastowej egzekucji długu, niestety nie będziesz w stanie negocjować warunków spłaty zobowiązania. W tym przypadku żadne ze wskazówek nie będą mieć skutecznego zastosowania.

W jaki sposób rozmawiać z komornikiem? Najważniejsze wskazówki

Zastanawiasz się, czy można dogadać się z komornikiem? Oczywiście, że tak. Musisz tylko poznać kilka wskazówek. Dzięki temu przeprowadzona rozmowa z przedstawicielem wierzyciela odbędzie się w miłej atmosferze i pozwoli dojść do porozumienia. Jak rozmawiać z komornikiem? Podczas spotkania:

 1. Nie negocjuj zbyt twardo – bardzo często komornik wykonuje polecenia sądu i nie ma możliwości zmiany warunków spłaty długu.
 2. Nie kłóć się z komornikiem – osoba na tym stanowisku nie ma wpływu na tytuł wykonawczy powierzonego mu zadania.
 3. Nie kłam – pamiętaj, że zgodnie z prawem w obecności komornika musisz mówić prawdę i starać się terminowo spłacić zadłużenie.
 4. Opanuj emocje – to najważniejsza kwestia podczas spotkania z komornikiem. Trzymaj swoje nerwy na wodzy, a wszystko dobrze się skończy.

Chcesz wiedzieć, jak dogadywać się z komornikiem na raty? To proste. Możesz to zrobić podczas spotkania z osobą pełniącą tę funkcję lub wysłać odpowiednie pismo do komornika. Według wielu osób to najlepszy sposób na kontakt z komornikiem. Prośbę o rozłożenie długu na raty umieść na piśmie, a następnie prześlij ją na właściwy adres. Pamiętaj, że ten sposób najczęściej skutkuje przyjęciem wniosku i rozłożeniem długu na wygodne do spłaty miesięczne raty.

Kwestie rozłożenia długu na raty poruszyliśmy także tutaj. Kliknij i zdobądź szereg cennych informacji.

Co można wynegocjować z komornikiem?

Chcesz wiedzieć, czy komornikowi można płacić w ratach? A może chcesz przesunąć termin płatności o kilka dni? Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić, jak dogadać się z komornikiem, by wyjść na tym jak najlepiej. Poniżej znajdziesz listę spraw, jakie można wynegocjować. 

 • przesunięcie terminu płatności;
 • rozłożenie długu na raty;
 • ustalenie dokładnej daty spłaty długu;
 • zmiana wysokości raty;
 • odstąpienie od licytacji komorniczej.

Jeśli chcesz wpłynąć na decyzję komornika (pod warunkiem, że ten nie działa w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu), koniecznie okaż skruchę i nie zachowuj się arogancko. Komornik również jest człowiekiem, dlatego odpowiednie podejście to gwarancja sukcesu. Pamiętaj jednak, aby za wszelką cenę nie podejmować się próby przekupstwa! Takie działania są karalne i możesz przysporzyć sobie o wiele więcej problemów!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły