Lokata rentierska – rozwiązanie dla krezusów, czy dla każdego?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

W warunkach wysokiej inflacji Rada Polityki Pieniężnej coraz śmielej podnosi stopy procentowe. Jest to dobra wiadomość dla osób, które chcą oszczędzać za pośrednictwem lokaty. Wśród wielu rodzajów depozytów i lokat można znaleźć też takie, które zasługują na szczególną uwagę. Lokaty rentierskie są specjalnym produktem bankowym, który ma wyższe oprocentowanie niż tradycyjne rozwiązania. Czy warto wpłacić na nią swoje pieniądze?

świnka skarbonka

Czym jest lokata rentierska – definicja

Lokata rentierska stanowi rodzaj depozytu bankowego, który ma unikalny sposób naliczania odsetek. W przeciwieństwie do innych lokat, w przypadku depozytu dla rentierów nie ma kapitalizacji “procentów”, które są naliczane w wielu typach kont oszczędnościowych. Odsetki od pieniędzy zgromadzonych na lokacie rentierskiej są wypłacane prosto na konto bankowe.

Cechą, która wyróżnia produkty rentierskie, jest umowa podpisana między deponentem, a instytucją finansową. Środki na tej lokacie mogą służyć bankowi do udzielania kredytów i pożyczek osobom, które ich potrzebują. Z pieniędzy uzyskanych od kredytobiorców deponent otrzymuje swoje wynagrodzenie. 

Czym wyróżniają się lokaty rentierskie?

Banki stosują różne wymagania, oferując lokaty terminowe, do których należy również lokata rentierska. W tym wypadku osoba, która chce skorzystać z tego rozwiązania, musi posiadać odpowiednią ilością kapitału. Choć obecnie są to bardzo niskie kwoty wejścia. Poza tym występuje kilka charakterystycznych cech, jakie posiada każda lokata rentierska:

  • ma stałe oprocentowanie, które nie zmienia się w czasie,
  • długi okres lokowania pieniędzy – banki pozwalają na otwieranie lokaty rentierskiej na co najmniej 12 miesięcy lub nawet do 3 lat,
  • nie ma zjawiska “zamrażania” odsetek na lokacie rentierskiej, występującego w przypadku innych produktów do oszczędzania pieniędzy.

Produkt lokaty rentierskiej nie jest typowym elementem oferty banków, które mają rozbudowaną strukturę różnych depozytów. Jest przeznaczona dla osób posiadających większą kwotę pieniędzy, ale pragnących bardziej stabilnej inwestycji – np. mniej ryzykownej niż gry na rynkach finansowych.

W jaki sposób można obliczyć wysokość zysku z lokaty rentierskiej?

Opłacalność lokaty zależy od kilku czynników. Jednocześnie istnieje dobry sposób na określenie, wysokości odsetek, jakie można uzyskać z danego produktu oszczędnościowego. 

Przede wszystkim warto ustalić wysokość oprocentowania w skali jednego miesiąca. Dla lokaty na 10 tysięcy złotych założonej na 12 miesięcy z oprocentowaniem 8% będzie to 8/12%, czyli około 0,67%. Comiesięczne odsetki od tej kwoty będą wynosiły 67 zł, a po potrąceniu podatku Belki (19%) ponad 54 zł. 

Czym się kierować, szukając dobrej lokaty rentierskiej?

Lokaty, które charakteryzują się największą atrakcyjnością, powinny być przede wszystkim jak najwyżej oprocentowane. Świetnie, jeśli wypłacają odsetki z regularną częstotliwością – najczęściej jest to raz miesięcznie. Warto dokładnie rozejrzeć się po ofercie banków i wybrać takie rozwiązanie, które najlepiej pasuje do potrzeb danego klienta. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • długość trwania lokaty – im dłuższa lokata, tym większe oprocentowanie, ale jednocześnie dłuższy okres zamrożenia kwoty pieniędzy, których nie można wyciągnąć. W takim wypadku można założyć 12 miesięczną lokatę rentierską lub zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie,
  • maksymalne i minimalne limity – wskazują, ile dokładnie pieniędzy można przeznaczyć na lokatę. Każdy bank ma indywidualne progi dla kwoty, jaką można ulokować,
  • wysokość odsetek z uwzględnieniem podatku Belki (19%),
  • częstotliwość wypłaty odsetek.

Lokaty można wybrać, oglądając każdą stronę banku i porównując ją z innymi ofertami. Jednak znacznie szybszym i skuteczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rankingów lokat, które zawierają skondensowane informacje na temat wszystkich produktów oszczędnościowych.

Najpopularniejsze lokaty rentierskie na rynku

Obecnie na rynku lokat rentierskich wciąż można spotkać wiele ciekawych ofert. Różnią się oprocentowaniem, wysokością środków, jakie należy wpłacić czy dodatkowymi warunkami, jakie musi spełnić oszczędzający. Wśród nich można wymienić:

  • konto oszczędnościowe Pekao SA – można je założyć na okres 183 dni, czyli ponad pół roku. Jest to produkt oprocentowanym na 8% w skali roku i można tu ulokować od 1 grosza aż do 200 tysięcy złotych. Warunkiem uruchomienia lokaty jest otwarcie konta osobistego,
  • elastyczne konto oszczędnościowe Getin Bank – pozwala zdeponować nowe środki na 92 dni w kwocie od 1 złotówki aż do 400 tysięcy zł. Lokata oprocentowana na 8% rocznie. Umożliwia wypłatę pieniędzy bez utraty odsetek,
  • konto profit Millenium – umożliwia założenie maksymalnie 1 konta z wypłatami bez utraty odsetek. Można tu ulokować kwotę od 0,01 zł do 400 tys. zł na 8% rocznie i okres 100 dni. Co ciekawe promocja jest powtarzalna.

Powyższe lokaty wypłacają jedne z wyższych odsetek na rynku. Są to produkty promocyjne, co oznacza, że obowiązują przez określony czas, natomiast w przypadku oferty Millenium to promocja obowiązuje aż do odwołania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły