Szanowni Państwo!


Aby zapewnić wysoką jakość świadczonych usług, prosimy o wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Przekazane dane wykorzystywane będą w celu personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych. Wyjaśniamy, że wyrażenie zgody na przekazanie danych jest dobrowolne. Po wyrażeniu zgody w szczególności mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych osobowych, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych. Wyjaśniamy ponadto, że dane te przechowywane są jedynie przez okres niezbędny do dla prawidłowego wykonywania celu, w którym dane te zostały pobrane.

Dla lepiej dostosowanej do Państwa potrzeb personalizacji serwisu, w celach analitycznych, a także dla celów marketingu produktów własnych, prosimy także o wyrażenie zgody na przekazanie danych do zaufanych partnerów. Wyjaśniamy, że podanie zgody jest dobrowolne.

Prosimy ponadto o wyrażenie zgody na przechowywanie informacji lub uzyskiwanie dostępu do informacji już przechowywanej w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym. Wyjaśniamy, że powyższe służy celom marketingu produktów własnych, w celom analitycznym oraz w celom personalizacji serwisu. Mają Państwo prawo dostępu do tych informacji, a także istnieje możliwości określenia warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do tej informacji za pomocą ustawień oprogramowania zainstalowanego w wykorzystywanym przez Państwa telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym lub konfiguracji usługi. Informujemy, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Jednocześnie wyjaśniamy, że szczegółowe informacje o celach przetwarzania danych osobowych, ich odbiorcach, a także inne istotne dla Państwa wiadomości, zawarte są w Polityce Prywatności.
Konta oszczędnościowe – alternatywa dla lokaty

Konta oszczędnościowe, zaraz obok kart debetowych, stanowią najpopularniejsze dodatki do kont osobistych, jakie oferują nam banki. Biorąc pod uwagę, że to jeden z najwygodniejszych i najprostszych sposobów, by systematycznie odkładać pieniądze, warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej. W końcu przyda się każda pomoc w zarządzaniu domowym budżetem. O tym, czy konta oszczędnościowe to alternatywa dla lokaty przekonacie się już dzisiaj. Sprawdzimy przy okazji, jakie są najlepsze konta oszczędnościowe, dostępne obecnie na rynku.

Konto oszczędnościowe

Rachunek osobisty, na który spływają wszelkie należności i którego używamy do codziennych płatności, najczęściej albo jest oprocentowany symbolicznie, albo wcale. Nie mamy więc właściwie żadnej szansy, by zarobić na posiadanych środkach. Sprawa wygląda inaczej w przypadku konta oszczędnościowego. Konto oszczędnościowe to takie konto w banku, na którym możemy gromadzić zebrane pieniądze (wspominaliśmy o nim m.in. tekście o metodach oszczędzania). Nie zapłacimy z niego rachunków, nie zatankujemy samochodu, ale za to zaoszczędzimy, a nawet, dzięki procentowaniu, pomnożymy swoje zyski. Do uzbieranej kwoty, na koniec każdego miesiąca, są dopisywane odsetki.

Dodatkowo banki, wiedząc, jak trudny jest cały proces oszczędzania, próbują zniechęcić swoich klientów do przelewów z konta oszczędnościowego na rachunek osobisty, mimo że większość z nich daje taką możliwość. Z reguły tylko jeden taki przelew w miesiącu jest darmowy, za każdy kolejny musimy zapłacić 5-10 zł.

Takie przepisy wielu zachęcają do szukania alternatywnych sposobów pozyskania pieniędzy, dzięki czemu suma na koncie oszczędnościowym się nie zmienia. Bank jest tego powodu zadowolony nie mniej niż my, ponieważ tylko usatysfakcjonowany klient zgodzi się w przyszłości skorzystać z innego produktu z oferty.

wandoo majówka

Konto oszczędnościowe daje nam więc pełną swobodę w dostępie do naszych pieniędzy – jeśli, mimo opłat za przelewy, stopniowo będziemy je opróżniać, sami poniesiemy tego konsekwencje. Osoby, które już na wstępie wiedzą, że mogą mieć problem z utrzymaniem pierwotnej sumy na koncie, lepiej niech zdecydują się na lokatę terminową. To zamknie im drogę do nieprzemyślanego wypłacania pieniędzy z konta przed upływem założonego czasu.  Trudno powiedzieć, czy wynika to z nieznajomości ofert bankowych, czy z nieuzasadnionego strachu przed utratą pieniędzy, ale badania pokazują, że Polacy wciąż wolą gromadzić je na rachunkach osobistych niż na kontach oszczędnościowych. Bo czy jest możliwe, by większość z nas świadomie odrzucała szansę zwiększenia zysków…?

Rachunki oszczędnościowe w pigułce

Pieniądze, które nie pracują, tracą na wartości. To podstawowa zasada, którą musimy przyswoić, jeśli chcemy rozsądnie korzystać z bankowych usług, w tym z rachunków oszczędnościowych. Co musimy o nich wiedzieć?
Zacznijmy od tego, że chociaż otwieranie konta oszczędnościowego w tym samym banku wydaje się najlogiczniejszym rozwiązaniem, nie zawsze będzie tym najlepszym. Atrakcyjność danej oferty jest bowiem ściśle związana z wysokością oprocentowania – sprawdzajmy je więc dokładnie i przy wyborze odłóżmy na bok sentymenty.

Weź pożyczkę w Wandoo do 2500 zł

Weźmy też pod uwagę, że konto oszczędnościowe podlega zmiennemu oprocentowaniu: jeżeli spadają stopy procentowe, to wraz z nimi nasze oprocentowanie. Jeśli rosną – dostaniemy więcej pieniędzy. W chwili, kiedy decydujemy się na daną ofertę, bank przedstawia nam informacje o wysokości oprocentowania w skali rocznej, choć niektóre instytucje stosują częstsze okresy kapitalizacji (w Nordei i Lucas Banku odsetki nalicza się raz na kwartał, w BNP Paribas Fortis – codziennie). Oprocentowanie podaje się bez uwzględniania podatku od zysków kapitałowych, a więc tzw. podatku Belki, wynoszącego 19%. Dlatego, jeśli chcemy obliczyć realny zysk z konkretnego konta oszczędnościowego, musimy odjąć tę kwotę od sumy odsetek.

Najlepsze konto oszczędnościowe

Najlepsze konto oszczędnościowe to takie, które nie tylko nie generuje kosztów prowadzenia i pozwala nam zarabiać, ale też jest bezpieczne. Środki, jakie na nim gromadzimy, podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – dokładnie na tej samej zasadzie, co w przypadku rachunków osobistych i depozytów bankowych. Jeżeli bank nie daje możliwości otwarcia konta oszczędnościowego bez wcześniejszego założenia rachunku osobistego, upewnijmy się, czy jego prowadzenie odbywa się bezpłatne lub, czy poniesiemy z tego tytułu inne koszty, np. korzystając z karty płatniczej, dedykowanej tylko i wyłącznie do takiego konta.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest monitorowanie działań na koncie i weryfikowanie sumy pieniędzy na nim bez wychodzenia z domu. Przez internet nie tylko złożymy wniosek o konto oszczędnościowe, ale też będziemy mieli do niego ciągły wgląd. Przeanalizujmy równocześnie cele, na jakie chcemy odłożyć pieniądze, bo może się okazać, że przyda nam się nie jedno, a kilka takich rachunków: na remont, na samochód, na wakacje… Na najpilniejsze potrzeby odłożymy wtedy więcej i szybciej, a na te mniej istotne – wolniej, ale równie systematycznie.

Wady kont oszczędnościowych

Nie ma produktu bankowego bez wad. W przypadku konta oszczędnościowego wątpliwości może budzić dość niskie oprocentowanie – niektóre banki oferują jedynie 2-3% w skali roku. Ich polityka ograniczania liczby wypłat z konta i utrudnianie procesu wycofywania z nich pieniędzy także ma swoich przeciwników. To nie wszystko – wad jest jeszcze kilka. Dla przykładu bank Citi Handlowy tworzy dla klienta warunki korzystania z konta oszczędnościowego na podstawie jego aktywności na rachunku osobistym. Naliczy też dodatkowe opłaty, jeżeli nie stwierdzi nam nim wpływów na co najmniej 1500 zł miesięcznie. W Lucas Banku taką granicą jest 1200 zł.

Inne instytucje, jak np. PEKAO SA, opłacalność konta oszczędnościowego deklarują w stosunku do klientów, posiadających nie mniej niż 5000 zł. Warto dokładnie analizować tabelę prowizji i opłat, bo także i w innych bankach mogą istnieć progi finansowe, przez które posiadanie konta oszczędnościowego przestanie mieć jakikolwiek sens. Na koniec listy minusów jeszcze jedna uwaga. Tylko nowi klienci mogą liczyć na najatrakcyjniejsze oferty i najwyższe oprocentowanie. Stali o takich promocjach mogą raczej zapomnieć.

Ranking kont oszczędnościowych

W wielu rankingach porównywarek  kont oszczędnościowych na pierwszym miejscu znalazła się oferta Orange Finanse. Klienci mogą liczyć na oprocentowanie 3,6% (obecnie to najwyższe na rynku), ale jedynie przez pierwsze 6 miesięcy od założenia rachunku. Aby skorzystać z tej propozycji, należy założyć konto osobiste z Orange Finanse i wpłacić sumę w przedziale od 1 do 10000 zł. Na drugim miejscu uplasowało się konto w T-Mobile Usługi Bankowe z oprocentowaniem 3% i możliwością wpłacenia do 50000 zł. Trzecia pozycja należy do Getin Banku – bank zakłada oprocentowanie 2,7% oraz wpłaty do 200000 zł. W żadnym z tych trzech przypadków nie poniesiemy kosztów w związku z prowadzeniem konta oszczędnościowego oraz pierwszym przelewem na rachunek osobisty, ale już za kolejny zostaną naliczone opłaty. Wiecie już, w jakim banku założycie konto oszczędnościowe? A może takie rozwiązanie w ogóle wam nie odpowiada i wolicie przechowywać pieniądze na lokacie?

Konta oszczędnościowe – alternatywa dla lokaty
5 (100%) 1 vote

Zobacz także