Kredyt gotówkowy dla Ukraińca – gdzie można go dostać?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 8 minut

W Polsce Ukraińcy to najliczniejsza grupa obywateli pochodzących obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o kredyty gotówkowe w Polsce na jasno określonych zasadach. Warto mieć na uwadze fakt, że kredyt gotówkowy dla Ukraińca jest dostępny tylko po spełnieniu wymogów konkretnego banku, a instytucje finansowe przygotowały specjalne infolinie w języku ukraińskim w celu zorganizowania łatwiejszego przepływu informacji. W niektórych przypadkach możliwe wnioskowanie przez internet. Gdzie można znaleźć najlepsze oferty kredytów gotówkowych dla Ukraińców? Jak złożyć wniosek i do jakiego banku? Sprawdź!

Ukraina

Jacy obywatele Ukrainy mogą dostać kredyt?

Banki w Polsce mają jasno określone wymogi w kwestii udzielania zobowiązań finansowych dla obywateli Ukrainy. Aby otrzymać finansowanie, osoba pochodząca spoza granic Polski musi przede wszystkim spełnić kilka istotnych warunków, a mianowicie:

  • ukończyć co najmniej 18 lat,
  • posiadać pozwolenie czasowe lub stałe na pobyt w Polsce,
  • posiadać odpowiednie źródło utrzymania, czyli zdolność kredytową,
  • dostarczyć dokumenty określające legalność pobytu w kraju,
  • nie mieć negatywnych wpisów w rejestrach dłużników.

Co ciekawe, banki w Polsce mają możliwość sprawdzenia ukraińskich rejestrów dłużników. Dzięki temu osoby z negatywną historią kredytową prawdopodobnie dostaną odmowę w kwestii kredytu gotówkowego. Aby otrzymać kredyt lub pożyczki online często wymagany jest także numer PESEL (o ile takowy został już wydany).

Jakie dokumenty będą potrzebne do kredytu dla Ukraińca?

Do kredytu dla obcokrajowca konieczne jest dostarczenie wymaganej przez banki dokumentacji, a mianowicie takich dokumentów, jak:

  • aktualny paszport ukraiński,
  • karta stałego lub czasowego pobytu,
  • dokumenty dochodowe potwierdzające wysokość i źródło dochodu.

Na etapie wnioskowania o kredyt dla Ukraińca przyda się też aktywne konto bankowe w polskim banku. Po dostarczeniu powyższych dokumentów banki w Polsce dokładnie weryfikują sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy z Ukrainy.

Czy da się dostać kredyt dla obywatela Ukrainy online?

Kredyt gotówkowy dla Ukraińców jest dostępny przez internet, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach. Większość instytucji w Polsce wymaga jednak dostarczenia dokumentacji oraz wniosku osobiście. Można powiedzieć, że to swego rodzaju pożyczki na paszport udzielane przez instytucje pozabankowe oraz niektóre banki w Polsce. Przez internet najłatwiej dostać pożyczkę aniżeli kredyt gotówkowy. Nie oznacza to jednak, że kredyty gotówkowe dla Ukraińców w polskich bankach są trudno dostępne.


Pożyczki pozabankowe dla Ukraińców

W porównaniu do banków firmy pożyczkowe niechętnie udzielają finansowania osobom nie będącym obywatelami Polski. Jedyną firmą pozabankową udzielającą pożyczek dla obywateli Ukrainy jest NetGotówka. W porównaniu do banków zaletą takiej pożyczki są znacznie mniejsze wymagania formalne. Nie trzeba dostarczać zaświadczenia z pracy, a jedynie posiadać paszport lub inny dokument tożsamości.

Które banki mają w ofercie kredyt dla obywateli Ukrainy?

W Polsce jest wiele banków, które chętnie udzielają kredytów oraz pożyczek dla osób z Ukrainy, które przeprowadziły się do Polski w wyniku wojny lub innych sytuacji życiowych. Warto wiedzieć, że każdy obywatel Ukrainy musi posiadać odpowiednio wysokie dochody oraz dostarczyć komplet dokumentów do banku. Zasady są bardzo podobne, jak w przypadku obywateli Polski, choć liczba dokumentów do skompletowania jest nieco większa. Poniższa tabela zawiera informacje na temat banków udzielających kredytów gotówkowych dla Ukraińców oraz warunków ich udzielania.

Alior BankObywatel Ukrainy musi udokumentować legalność swojego pobytu w Polsce np. kartą pobytu wraz ze wskazaniem miejsca zamieszkania i zameldowania, mieć pełną zdolność do czynności prawnych oraz wykazywać odpowiednie dochody.
Millennium BankW tym przypadku konieczne jest pozyskiwania dochodów z akceptowanego przez bank źródła, a także legitymowanie się dokumentem tożsamości np. paszportem ukraińskim. Przyda się też karta stałego lub czasowego pobytu.
PekaoTutaj konieczne jest okazanie karty stałego pobytu lub czasowego, posiadanie odpowiedniej umowy w Polsce np. o pracę, a także legitymowanie się paszportem ukraińskim lub numerem PESEL nadanym w Polsce.
BNP ParibasWarunkiem udzielenia finansowania w postaci kredytu gotówkowego jest dostarczenie do banku karty stałego/czasowego pobytu na terytorium Polski oraz posiadanie konta bankowego wraz z wpływami od pracodawcy z ostatnich 6 miesięcy.
BOŚ BankW BOŚ Banku Ukraińcy mogą ubiegać się o kredyt gotówkowy na podstawie zaświadczenia o dochodach w Polsce, karty pobytu czasowego/stałego oraz numeru PESEL jeśli został wydany.
CIti HandlowyNajważniejszy warunek to wykazywanie odpowiednio wysokich dochodów na terenie Polski oraz posiadanie karty stałego pobytu lub czasowego.
Credit AgricoleW Credit Agricole Ukraińcy muszą na etapie wnioskowania dostarczyć kartę pobytu, posiadać nadany numer PESEL oraz legitymować się np. paszportem ukraińskim. Przyda się też dokument dochodowy od pracodawcy.
Getin BankDo kredytu gotówkowego potrzebny jest ukraiński paszport, zaświadczenie o zameldowaniu i zamieszkaniu, a także dokumenty dochodowe od pracodawcy.
INGING wymaga, aby obcokrajowiec (Ukrainiec) posiadał dochód w polskiej walucie, paszport ukraiński lub nadany numer PESEL w Polsce. Podczas składania wniosku wymagana jest też karta stałego lub czasowego pobytu w kraju.
mBankW mBanku do dopełnienia formalności wymagany jest tylko paszport ukraiński lub karta pobytu z dłuższym terminem ważności.
SantanderKredyty gotówkowe są dostępne tylko dla Ukraińców będących rezydentami RP. Oznacza to, że na etapie wnioskowania wymagana jest karta pobytu lub rezydenta, której termin jest nie krótszy niż 32 miesiące.

Jak widzisz, kredyty dla Ukraińców są raczej ogólnodostępne, a banki nie mają wygórowanych wymogów w tej kwestii. Wystarczy legalnie przebywać na terytorium Polski, pracować i osiągać odpowiednio wysokie dochody. To powinno wystarczyć, aby otrzymać kredyt gotówkowy jako obywatel Ukrainy na terenie Polski.

Kredyt na mieszkanie dla Ukraińców

Ukrainiec jak najbardziej może zdecydować się na kredyt hipoteczny w Polsce, ale tylko po spełnieniu określonych warunków. Kredyty na mieszkanie dla Ukraińców wymagają dopełnienia formalności związanych z przedstawieniem sytuacji finansowej wnioskodawcy oraz rodzaju nieruchomości, której zakup ma zostać sfinansowany kredytem. Na etapie wnioskowania banki wymagają od Ukraińców:

  • numeru PESEL (w przypadku pobytu w Polsce powyżej 30 dni),
  • miejsca zameldowania na terenie kraju,
  • karty czasowego lub najlepiej stałego pobytu,
  • stałego źródła dochodu, które pozwala na obliczenie zdolności kredytowej,
  • pozytywnej historii kredytowej – banki w Polsce mają możliwość analizy historii zobowiązań kredytowych w ukraińskich bazach dłużników.

Na ogół kredyty dla Ukraińców na zakup mieszkania są dostępne po dostarczeniu takich dokumentów, jak:

  • karta pobytu,
  • paszport,
  • potwierdzenie miejsca zameldowania,
  • zaświadczenia o zarobkach,
  • wyciągu z konta bankowego z ostatnich 3,6 lub 12 miesięcy.

Warto też dodać, że kredyt hipoteczny dla Ukraińca nieposiadającego karty pobytu nie jest dostępny. To podstawowy wymóg, który należy koniecznie spełnić. W przeciwnym razie składanie wniosku o kredyt mieszkaniowy przez Ukraińca zostanie automatycznie odrzucone.

Jak wygląda hipoteka dla osób spoza UE? Czy są jakieś dodatkowe wymagania?

Chcesz dowiedzieć się, jakie są zasady udzielania kredytów hipotecznych dla osób spoza UE? Takie zobowiązania są jak najbardziej dostępne, ale banki wymagają spełnienia kilku dodatkowych warunków. Przede wszystkim musisz pamiętać, że procedury dla osób spoza UE są znacznie bardziej skomplikowane i zajmują więcej czasu. Wymaga to bowiem zaangażowania wielu instytucji, jak np. Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Formalności kredytowe w przypadku obcokrajowca spoza UE mogą trwać nawet do kilku miesięcy. Aby otrzymać pozwolenie na kredyt hipoteczny w Polsce, osoba spoza UE musi dostarczyć:

  • zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach,
  • rozliczenia PIT za poprzedni rok,
  • wyciągi z konta bankowego,
  • dokumenty potwierdzające miejsce zameldowania.

Wiele banków prosi też o wylegitymowanie się paszportem oraz okazanie karty pobytu – najlepiej stałego. Aby otrzymać zezwolenie na kredyt hipoteczny w Polsce, należy spełnić dwa kluczowe warunki, a mianowicie:

  • zakup domu lub mieszkania nie może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo kraju i porządku publicznego,
  • osoba spoza UE musi być związana z Polską np. poprzez narodowość lub pochodzenie, zawrzeć związek małżeński lub być rezydentem UE z kartą stałego pobytu.

Podsumowując – kredyty gotówkowe, jak i mieszkaniowe są dostępne dla obywateli Ukrainy, ale tylko po spełnieniu określonych przez banki wymogów. Banki w Polsce wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Ukraińców otwierają infolinię w ich ojczystym języku, co ułatwia zdobycie informacji na temat wnioskowania o kredyty gotówkowe i hipoteczne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły