500 + – jak złożyć wniosek i jak wpływa na zdolność kredytową?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut
Od 1 lipca 2019 roku o świadczenie 500+ mogą starać się nie tylko rodziny wielodzietne, ale również osoby wychowujące jedno dziecko. Bez wątpienia takie wsparcie finansowe stanowi znaczącą pomoc w finansowaniu potrzeb rodzin. Pozwala na to, by osoby rozsądnie gospodarujące tymi środkami mogły realizować inwestycje na rzecz dzieci. Dlatego też warto pomyśleć o złożeniu wniosku o 500 plus. Jak to zrobić? Radzimy krok po kroku, jak dopełnić wszelkich formalności przez internet. Sprawdź to!
500 +

Spis treści:

500+ nowe zasady!

Dotychczas świadczenie 500+ przysługiwało rodzicom na drugie i kolejno dziecko. Wyjątkiem były rodziny, których dochód na osobę nie przekraczał 800 zł lub 1200 zł w przypadku opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Jednak od 1 lipca 2019 roku można składać nowy wniosek, który uwzględnia również możliwość otrzymania pieniędzy na pierwsze dziecko!  Nie trzeba dostarczać dodatkowych dokumentów, którymi były do tej pory zaświadczenia o dochodach czy orzeczenie o alimentach.  Jak dokładnie przebiega sposób wnioskowania o 500 plus po nowemu?

Jak złożyć wniosek o 500+ po zmianach?

Złożenie wniosku o 500 plus przez internet to duże ułatwienie. Dlatego warto wiedzieć, jak z niego skorzystać. Powtórzmy, że od 1 lipca świadczenie przysługuje również rodzicom jednego dziecka.  Każda osoba, która chce się ubiegać o 500+, ma do dyspozycji trzy rozwiązania. Jednak aby bez problemu przejść przez proces wnioskowania online, wnioskodawca musi posiadać nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną lub założyć tzw. profil zaufany. Jeżeli nie spełniasz tego warunku, łatwo założysz profil zaufany, korzystając z bankowości elektronicznej. Taką możliwość udostępniają: T-Mobile Usługi Bankowe, PKO BP, Inteligo, Santander, Pekao Bank Polski, mBank, ING Bank Śląski, Envelo, Millennium Bank oraz Alior Bank. Co dalej?

Wniosek 500+ po zmianach przez platformę Emp@tia

 1. Jeżeli posiadamy profil zaufany, należy przejść na stronę ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.
 2. Następnie kliknąć przycisk z napisem „Login.gov.pl”. Wybieramy sposób logowania przez profil zaufany lub e-dowód i uzupełniamy wymagane dane.
 3. W tym momencie zostanie przysłany do nas kod autoryzacyjny, który należy wpisać w odpowiednim okienku na stronie internetowej.
 4. Po zatwierdzeniu kodu zostaniemy przeniesieni do formularza rejestracyjnego. Na pierwszym etapie należy dodać członków swojej rodziny oraz zaakceptować wszystkie niezbędne oświadczenia.
 5. Po przejściu dalej musimy wybrać odpowiedni rodzaj wniosku. W przypadku świadczenia Rodzina 500+ będzie to Świadczenie Wychowawcze.
 6. Następnie zostaniemy poproszeni o przygotowanie dokumentów i wybór odpowiedniego urzędu, do którego ma trafić nasz wniosek.
 7. Teraz czas na składanie wniosku. Krok pierwszy to uzupełnienie i sprawdzenie swoich danych jako wnioskodawcy.
 8. Krok drugi to wpisanie informacji dotyczących dzieci.
 9. Teraz czas na zaznaczenie oświadczeń o przebywaniu członków rodziny za granicą.
 10. Ostatni krok to sprawdzenie poprawności danych. W razie problemów należy kliknąć „Wstecz” i nanieść poprawki. Jeżeli wszystko jest w porządku przyciskamy „Zatwierdź dane”.
 11. Następnie klikamy „Wyślij”. Jeśli nasz wniosek wymaga dodania załączników, wybieramy „Dodaj załączniki” i wgrywamy niezbędne dokumenty.

Wnioskowanie o 500+ przez bankowość elektroniczną

Nowe zmiany 500+ dotyczą również składania wniosku przez bankowość elektroniczną. Banki udostępniają taką możliwość na swoich stronach internetowych. Tam też znajdziemy wszystkie niezbędne dane dotyczące instrukcji, ponieważ w każdym banku proces ten może się różnić.  Taka możliwość jest dostępna w następujących instytucjach:

 • PKO BP,
 • Bank Pekao,
 • Santander Bank Polska,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • Alior Bank,
 • Bank Pocztowy,
 • Credit Agricole,
 • SGB-Bank,
 • Euro Bank,
 • Bank Millennium,
 • Getin Noble Bank,
 • Nest Bank,
 • BNP Paribas Bank Polska,
 • Bank BPS.

500 + zdolność kredytowa – jakie są zależności?

Okazuje się, że osoby otrzymujące dodatkowe pieniądze z programu pomocowego mogą cieszyć się zwiększoną zdolnością kredytową. Niektóre instytucje mogą zaproponować im preferencyjne warunki kredytu gotówkowego. Dotyczy to jedynie środków udzielanych w ramach kredytów konsumpcyjnych. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku bardzo dużych sum pożyczanych na rzecz budowy domu lub mieszkania. Wówczas dodatkowa gotówka nie wpływa na to, że kredytobiorca staje się bardziej wiarygodny w opinii banku.

500 + zdolność kredytowa nie jest większa w przypadku budowy domu

Eksperci rynku finansowego podkreślają, że kredyty hipoteczne nie są łatwiej dostępne dla tych, którzy otrzymują 500+. Analiza tego problemu jest dość prosta. Okres finansowania budowy lokum trwa najczęściej 25-30 lat, tymczasem pomoc finansowa udzielana jest znacznie krócej. Tym samym nie można spodziewać się tego, że kredyt hipoteczny stanie się łatwiej dostępny. Kwota przyznawana co miesiąc nie stanowi bowiem w opinii firm udzielających kredytów wystarczającego zabezpieczenia.

Czy komornik może zająć 500 +?

Wprawdzie ustawa dotycząca tego zagadnienia zabrania zajmowania środków pochodzących z programu 500+, ale bywa różnie. Okazuje się bowiem, że komornicy decydują się na zablokowanie tych środków. Tłumaczą swoje działanie tym, że te trafiając na konto bankowe, tracą swoją tożsamość. Nie wiadomo zatem, skąd pochodzi dana kwota. Niektórzy komentują, że problem zniknąłby wraz z pojawieniem się socjalnych kont bankowych. Tymczasem jest to na razie pieśń przyszłości. Rzeczywistość bowiem weryfikuje to, w jaki sposób funkcjonują zajęcia komornicze. Okazuje się, że dotyczą one bardzo często środków niezbędnych do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Zablokowane na koncie przestają być użyteczne. Na szczęście tego typu problemy może rozstrzygać sąd. Najczęściej wymiar sprawiedliwości staje wówczas po stronie osoby pokrzywdzonej. Ustawodawca założył bowiem, że świadczenie wychowawcze nie może podlegać egzekucji. Prawo bywa jednak zawodne. Głównym problemem jest właśnie to, że środki znajdujące się na koncie nie mogą być w żaden sposób chronione. Inaczej byłoby w przypadku, gdyby świadczenie wypłacane było „do ręki”. Wtedy nie byłoby już możliwości odebrania świadczeniobiorcy tego, co jest mu należne.

Czy komornik może zająć 500 + i jakie działania może podjąć obywatel

Osoba, która padła ofiarą niewłaściwej decyzji komorniczej, ma prawo odwołania się od niej. Okazuje się bowiem, że wniosek w tej sprawie może być skierowany do samego komornika. W takim piśmie należy poprosić o zwrot zajętych środków. Pismo oczywiście może nie przynieść odpowiednich skutków, ale to nie problem. Osoba pokrzywdzona ma przecież prawo złożyć skargę na czynność podjętą przez pracownika wymiaru sprawiedliwości. Musi wówczas powołać się na to, że środki z programu 500+ zostały zajęte w sposób nieuprawniony. Niestety cały proces nie jest w pełni zautomatyzowany. Dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość. Najpierw konieczne jest to, by odwiedzić komornika i ustalić z nim szczegóły zajęcia. Później urzędnik musi wręczyć petentowi podpisane przez siebie pismo, w którym wyjaśni wszystkie zawiłości. Dopiero wówczas bank ma możliwość odblokowania zajętych wcześniej środków.

Czy komornik może zająć 500 +? Ministerstwo ma swoją receptę na problem

Okazuje się, że najprostszym rozwiązaniem byłoby dokładne oznaczenie środków pochodzących z 500+. Te wyróżniałyby się na koncie i bankierzy nie mieliby wówczas możliwości popełnienia błędu. To wszystko może być w bardzo prosty sposób wprowadzone w życie. Tak przynajmniej przekonują niektórzy eksperci. Wszyscy są jednak zgodni co do tego, że czytelna adnotacja odnośnie do źródła pochodzenia pieniędzy zakończyłaby problematyczny proceder. Do tego tworzone są specjalne numery kont, z których przelewy byłyby realizowane.

Pożyczka na zasiłek 500 plus

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, pieniądze pochodzące z programu 500+ zwiększają zdolność kredytową w przypadku kredytów konsumenckich. Tę samą zasadę stosuje się również w przypadku pożyczek. Środki z programu rządowego nie są przecież niczym innym jak źródłem dochodu rodziny. Podobnie jak praca zarobkowa uprawniają do uzyskania gotówki za pośrednictwem firmy udzielającej pożyczek pozabankowych.

Rządowy program 500+, jak można się przekonać, jest pomocą dla tych, którzy potrzebują pożyczki gotówkowej. Jest jednak interpretowany różnorako przez różne instytucje i na ogół nie pomaga w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Stanowi jednak dużą podporę budżetu domowego.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 23 lutego 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły