Dane o rynku kredytów i pożyczek – Wrzesień 2022

Redakcja pozyczkowy-portal.pl  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Jak co miesiąc BIK udostępnił najnowsze dane o polskim rynku kredytów i pożyczek. Dane dotyczą produktów finansowych obsługiwanych przez Biuro Informacji Kredytowej, a więc zdecydowanej większości rynku.

dane o rynku kredytów i pożyczek - wrzesień 2022

Rynek pożyczek

Rok do roku, czyli wobec września 2021 roku rynek pożyczek pozabankowych urósł o 14,1% w ujęciu wartościowym i o 11,8% w ujęciu liczbowym. W stosunku do sierpnia 2022 rynek skurczył się o 8,2%. Średnia wartość jednej pożyczki wyniosła 2 277 zł i była wyższa o 0,6% od przeciętnej pożyczki udzielonej we wrześniu 2021 roku.

Największym wzrostem mogą pochwalić się pożyczki z zakresu 3 – 5 tys. zł, które urosły o 17,7% w ujęciu liczbowym, a ich łączna wartość wzrosła o 19,1%.
Liczbowo (44,3%) dominują niewielkie chwilówki do 1 000 zł. W ujęciu wartościowym takie pożyczki stanowią jednak obecnie jedynie 9,9% rynku. W tym zakresie dominują pożyczki powyżej 5 000 zł, które stanowią 41,6% wartości wszystkich pożyczek.

sprzedaż pożyczek pozabankowych we wrześniu 2022

Aktualny ranking ofert pożyczkowych (w tym również pożyczek bez weryfikacji BIK) znajdziesz tutaj.

Rynek kredytów

W ujęciu rok do roku we wrześniu 2022 roku banki i SKOK-i sprzedały więcej jedynie kredytów ratalnych, czyli szybkich pożyczek ratalnych dostępnych w sklepach. Sprzedano ich o 30,8% więcej. Z kolei kredyty gotówkowe i karty kredytowe zaliczyło spadek o odpowiednio 7,5 i 6,5%. 

sprzedaż kredytów gotówkowych - wrzesień 2022

Podobnie sytuacja ma się, jeżeli liczyć sprzedaż kredytów w ujęciu wartościowym. Wartość kredytów gotówkowych zmalała o 8,2%, a limitów na kartach kredytowych o 8,6%. Zaskoczeniem mogą być kredyty ratalne. Choć ich sprzedaż ilościowo wzrosła, to kwotowo są w tym roku niższe o łącznie 4,9%.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca kwotowa sprzedaż kredytów gotówkowych wzrosła o 0,3%, kredytów ratalnych spadła o 15,9% a kart kredytowych o 12,6%.

Średnia wartość kredytów gotówkowych rok do roku spadła o 0,7%, a kredytów ratalnych o 27,3%.

Kredyty mieszkaniowe

Najgorsza sytuacja dotyczy kredytów mieszkaniowych. Udzielono ich o 70,6% mniej, a ich wartość zmalała o 71,3%. Średni kredyt mieszkaniowy był o 2,4% mniejszy niż rok temu. W porównaniu do sierpnia kwotowo sprzedaż wzrosła o 7,5%. Ponad 1 mln rachunków kredytów mieszkaniowych skorzystało z urzędowych wakacji kredytowych

Dla kredytów mieszkaniowych wrzesień, podobnie jak poprzednie miesiące, był katastrofalny. Banki udzieliły tylko 7,3 tys. kredytów, co jest wynikiem najniższym od ponad 12 lat, czyli od stycznia 2010 r. W porównaniu do sierpnia br. spadek wyniósł -5,4%. W ujęciu wartościowym banki udzieliły we wrześniu kredytów mieszkaniowych na wartość 2,385 mld zł – to 71,3% mniej niż przed rokiem. Mamy więc apokalipsę na rynku kredytów mieszkaniowych. Rynek pozbawiony sterydów w postaci ultra niskich stóp procentowych i możliwości wydłużania okresu kredytowania powyżej 25 lat (wymóg do liczenia zdolności kredytowej), spada w przepaść, a dno prawdopodobnie nie jest jeszcze widoczne

ocenia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk grupy BIK
sprzedaż kredytów mieszkaniowych - wrzesień 2022

Komentarz eksperta BIK

Rynek kredytów gotówkowych po trzech kwartałach br. rośnie w skrajnych przedziałach. W przeciwieństwie do zeszłego roku, gdy najwyższa dynamika wzrostów dotyczyła kredytów wysokokwotowych pow. 50 tys. zł, to obecnie najwyższa dynamika występuje w kredytach niskokwotowych. Kredyty do 5 tys. odpowiadają za 4,2% wartości sprzedaży i 35% liczby udzielonych w okresie styczeń – wrzesień 2022 r. kredytów gotówkowych. Stąd dynamika w całym segmencie kredytów gotówkowych w ujęciu liczbowym jest zbliżona do zeszłorocznej, a w wartościowym już bardziej uwidoczniło się wyhamowanie akcji kredytowej

wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski

Dziewięć miesięcy na rynku kredytów gotówkowych należy uznać za w miarę pozytywne uwzględniając pogorszenie nastrojów i serię podwyżek stóp procentowych, które spowodowały, że stopy procentowe wróciły do poziomu sprzed 20 lat. Liczba udzielonych kredytów gotówkowych jest praktycznie na zeszłorocznym poziomie. Natomiast w ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów gotówkowych na niższą wartość, pomimo wysokiej inflacji, co oznacza duże spadki w ujęciu realnym. Jednak sytuacja nie jest do końca tak różowa, bowiem już od kilku miesięcy widzimy spadki liczby udzielanych kredytów gotówkowych. Dobrze widać to na wrześniowych danych o sprzedaży, w których ujemne dynamiki wystąpiły zarówno w ujęciu r/r, jak i m/m. W kolejnych miesiącach zjawisko to w mojej opinii będzie się dalej nasilać, co spowoduje, że cały rok 2022 zamkniemy na poziomach niższych niż rok 2021

puentuje prof. Rogowski

Indeks Jakości BIK

Indeks Jakości BIK to instrument służący do oceny ryzyka kredytowego aktualnie obsługiwanych zobowiązań obecnych w BIK. We wrześniu wyniósł bezpieczne 1,5% dla kredytów ratalnych i nieco wyższe 4,79% dla kredytów gotówkowych. Jakość kredytów gotówkowych w stosunku do zeszłego roku pogorszyła się o 0,96%. Dla kredytów mieszkaniowych Indeks Jakości wynosi niecałe 1%.  

Warto zaznaczyć, że Indeks Jakości uwzględnia jedynie zobowiązania opóźnione o ponad 90 dni, a zatem faktyczna sytuacja jest przedstawiana z 90-dniowym opóźnieniem. Czynnikiem negatywnie wpływającym na odczyty w kolejnych miesiącach mogą być dalsze podwyżki stóp procentowych. 

źródło:
1. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/774203/najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-newsletter-kredytowy-bik-3-kw-2022-r
2. https://media.bik.pl/analizy-rynkowe

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły