Dane o rynku kredytów i pożyczek – Listopad 2022

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Jak co miesiąc BIK udostępnił najnowsze dane o polskim rynku kredytów i pożyczek. Dane dotyczą produktów finansowych obsługiwanych przez Biuro Informacji Kredytowej, a więc zdecydowanej większości rynku.

Dane o rynku kredytów i pożyczek - Listopad 2022

Rynek pożyczek

Rok do roku, czyli wobec listopada 2021 roku rynek pożyczek pozabankowych urósł o 18,2% w ujęciu kwotowym i o 13,2% w ujęciu liczbowym. W stosunku do października 2022 rynek wzrósł o 10,8%. Średnia wartość jednej pożyczki wyniosła 2 642 zł. Była wyższa o 13,2% od przeciętnej pożyczki udzielonej w październiku 2021 roku.

Największym wzrostem w ujęciu liczbowym mogą pochwalić się pożyczki z zakresu 1 – 2 tys. zł. Udzielono ich o 14,9% więcej, niż w listopadzie 2021.
Liczbowo (43,6%) wciąż dominują niewielkie chwilówki do 1 000 zł. W ujęciu wartościowym takie pożyczki stanowią jednak obecnie jedynie 9,5% rynku. W tym zakresie dominują pożyczki powyżej 5 000 zł, które stanowią 43,8% wartości wszystkich pożyczek.

Aktualny ranking ofert pożyczkowych (w tym również pożyczek bez weryfikacji BIK) znajdziesz tutaj.

Rynek kredytów

W ujęciu rok do roku w listopadzie 2022 roku banki i SKOK-i sprzedały więcej kredytów ratalnych (o 24,7%), kredytów gotówkowych (o 6,6%) i kart kredytowych (o 4,9%). Z kolei bardzo duży spadek, aż o 69,6%, zaliczyły kredyty mieszkaniowe. 

sprzedaż kredytów gotówkowych - wrzesień 2022

W ujęciu wartościowym w porównaniu do listopada 2021 wartość kredytów ratalnych zmalała o 4,4%, a mieszkaniowych o 70,7%. Wzrosła natomiast wartość kredytów gotówkowych (o 1,9%) i limitów na kartach kredytowych (o 7,3%).

W porównaniu do poprzedniego miesiąca kwotowa sprzedaż kredytów gotówkowych wzrosła o 4%, kredytów ratalnych o 37,1% a kart kredytowych o 3,5%.

Średnia wartość kredytów gotówkowych rok do roku spadła o 4,5%, a kredytów ratalnych o 24,9%.

Kredyty mieszkaniowe

Najgorsza sytuacja dotyczy kredytów mieszkaniowych. W ujęciu rok do roku, udzielono ich o 69,6% mniej, a ich wartość zmalała o 70,7%. Średni kredyt mieszkaniowy był o 3,2% mniejszy niż rok temu. W porównaniu do sierpnia kwotowo sprzedaż wzrosła o 4,1%. Ponad 1 mln rachunków kredytów mieszkaniowych skorzystało z urzędowych wakacji kredytowych

Trwa epoka lodowcowa w kredytach mieszkaniowych. Ogromne spadki r/r kredytów mieszkaniowych (-69,6%) liczbowo oraz (-70,7%) wartościowo. Listopad to już kolejny miesiąc w dużym trendzie spadkowym wywołanym wzrostem stóp procentowych, a tym samym bardzo dużym spadkiem zdolności kredytowej.

ocenia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk grupy BIK
sprzedaż kredytów mieszkaniowych - wrzesień 2022

Komentarz eksperta BIK

W ocenie jedenastu miesięcy na rynku kredytów gotówkowych należy wziąć pod uwagę niesprzyjające otoczenie – pogorszenie nastrojów w wyniku konfliktu w Ukrainie, niewidzianej od ponad dwóch dekad wysokiej inflacji i serii podwyżek stóp procentowych, które wróciły do poziomu sprzed 20 lat. Liczba udzielonych kredytów gotówkowych jest praktycznie na zeszłorocznym poziomie. Natomiast w ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów gotówkowych na niższą wartość, pomimo wysokiej inflacji, co oznacza duże spadki w ujęciu realnym. Choć w listopadzie mamy niewielkie wzrosty, to jednak myślę, że jest to w pewnej mierze efekt nadchodzących świąt. Tegoroczne święta będą bardzo drogie, część gospodarstw domowych sfinansuje droższe zakupy kredytem gotówkowym, aspekt kulturowy staropolskie „Zastaw się, a postaw się” może w tym przypadku zwyciężyć nad racjonalnym ograniczeniem wydatków świątecznych przy wysokiej inflacji

wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski

Kredyty ratalne są jedynym produktem kredytowym, który w okresie jedenastu miesięcy br. odnotował dodatnie dynamiki w porównaniu do takiego samego okresu zeszłego roku. Obawiam się jednak, że cały rok na plusie zakończy się jedynie w ujęciu liczbowym. Najwyższe dynamiki sprzedaży w ujęciu wartościowym dotyczą kredytów ratalnych do 1 tys. zł (+64,9%). W ujęciu liczbowym również najwyższe dodatnie dynamiki dotyczą kredytów ratalnych z przedziału do 1 tys. zł – aż (+99,6%). W dużej części jest to efekt nabywania portfela pożyczek BNPL przez jeden z banków. A segment pożyczek BNPL w tym roku bardzo dynamicznie rośnie. Należy również zauważyć, że nadal mamy możliwość skorzystania z oferty zakupu na raty przy zerowej stawce RRSO, głównie artykułów RTV AGD, co przy tak wysokiej inflacji czyni zakupy na raty jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla nabywców i to jest drugi z czynników powodujących wzrosty w kredytach ratalnych do 10 tys. zł. Co ciekawe, ujemną dynamikę odnotowały jedynie kredyty ratalne wysokokwotowe z przedziału powyżej 10 tys. zł (-15,3% L oraz -16,3% W), co może wynikać ze zmniejszenia możliwości zakupowych droższych towarów, w tym samochodów.

dodaje prof. Rogowski

Indeks Jakości BIK

Indeks Jakości BIK to instrument służący do oceny ryzyka kredytowego aktualnie obsługiwanych zobowiązań obecnych w BIK. We wrześniu wyniósł bezpieczne 1,57% dla kredytów ratalnych. Wyższym ryzykiem charakteryzują się kredyty gotówkowe, których indeks jakości wyniósł 4,84% dla kredytów gotówkowych. Dla kredytów mieszkaniowych Indeks Jakości wyniósł 1.07%.

Indeks Jakości kredytów ratalnych w stosunku do zeszłego roku pogorszył się o 1,13 pkt. proc., a kredytów gotówkowych o 0,46 pkt. proc.

Warto zaznaczyć, że Indeks Jakości uwzględnia jedynie zobowiązania opóźnione o ponad 90 dni. Zatem faktyczna sytuacja jest przedstawiana z 90-dniowym opóźnieniem. Czynnikiem negatywnie wpływającym na odczyty w kolejnych miesiącach mogą być dalsze podwyżki stóp procentowych. Warto zaznaczyć, ze aktualne odczyty Indeksu Jakości można uznać za bezpieczne, widać jednak powolny trend wzrostowy, jeśli chodzi o ryzyko.

źródła:

  1. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/783983/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2022-12-19
  2. https://media.bik.pl/informacje-prasowe/783976/bik-o-sprzedazy-na-rynku-firm-pozyczkowych-w-listopadzie-2022-r
  3. https://media.bik.pl/analizy-rynkowe

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły