Co to jest ICO?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut
Współczesny rynek finansowy rozwija się niezwykle dynamicznie, co rusz oferując nowe rozwiązania i możliwości. Z dnia na dzień potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych inwestorów czy uczestników. Jedni wolą w miarę bezpieczne instrumenty i metody dywersyfikacji swojego portfela lub majątku firmy, inni z kolei wybierają nieco ryzykowniejsze działania. Dużą popularnością ostatnio cieszy się ICO. Czym jest? Na czym polega? Czy warto skorzystać z tej metody? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym tekście.
Co to jest ICO?

Z zagadnieniem tym spotkali się z całą pewności ci, którzy interesują się rynkiem kryptowalut i startupami. ICO to nowy, ale już niezwykle rozchwytywany mechanizm, pozwalający na gromadzenie potrzebnego z myślą o realizacji danego celu kapitału.

Czym jest ICO?

Aby dokładnie wyjaśnić ideę ICO, należy zacząć od podania nieformalnej definicji, która na dobre nie zasłynęła jeszcze w Polsce. ICO, czyli Initial Coin Offering to, najkrócej mówiąc, jedna z metod finansowania społecznościowego, tak zwanego crowdfundingu, która polega na tym, że przedsiębiorstwa, głównie startupy pozyskują kapitał przy pomocy kryptowalut.

Kryptowaluta – podstawowe informacje

Wielu z nas interesuje się i dobrze wie, czym są kryptowaluty. Bitcoin, ethereum, litecoin, ripple – to nazwy najpopularniejszych z nich. Szacuje się, że w grudniu ubiegłego roku wszystkie znane i dostępne kryptowaluty osiągnęły wartość rynkowa utrzymuje się na poziomie ponad 2,35 bilonów dolarów (Dane z początku 2021 roku).

Czym są kryptowaluty?

Ostatnimi czasy sporo się słyszy na ich temat. Nie ma jednej oficjalnej definicji tego określenia, a co za tym idzie zdania na ich temat są podzielone. Niektórzy nazywają je po prostu wirtualnymi pieniędzmi lub pewnym specyficznym systemem transakcyjnym dostępnym w Internecie. Wiele w tym prawdy. Jest to bowiem metoda bazująca na sieci peer-to-peer, czyli rozproszonym systemie, pozostającym poza kontrolą i nieposiadającym centralnej bazy. Daną kryptowalutę można nabyć poprzez wymianę transakcji, a węzłami wspomnianej sieci są po prostu użytkownicy systemu. Każdy z nich posiada portfel, do którego przyporządkowane są jednostki kryptowalutowe.

Waluty a kryptowaluty

W większości krajów świata kryptowaluta nie jest uznawana za jednostkę walutową, a co za tym idzie – środek płatniczy lub elektroniczny pieniądz. System przechowuje informacje o poziomie posiadania w umownych jednostkach. Każdy z użytkowników systemu ma przydzielony specjalny klucz prywatny do danej jednostki, dzięki czemu sytuacja, że dwie osoby będą posiadać tę samą jednostkę jest niemożliwa.

Na czym polega ICO?

Metoda ta ma zastosowanie na przykład w sytuacji, gdy przedsiębiorca wpada na pomysł biznesowy, lecz nie ma inwestora ani własnych środków, aby wprowadzić swoje założenia w życie. Wówczas tworzy właśnie ICO i sprzedaje wirtualne jednostki monetowe. Pieniądze uzyskane w wyniku transakcji mogą posłużyć właśnie do rozwoju projektu. Dzięki temu sposobowi początkujący biznesmeni ze startupów są w stanie sięgnąć w krótkim czasie po pomoc rzędu nawet kilku milionów dolarów.

Realne środki?

Na ICO należy patrzeć z dwóch perspektyw – “inwestora” oraz przedsiębiorcy. Z jednej strony, pieniądze uzyskane ze sprzedaży tokenów mogą pozwolić startupowi na rozwój dochodowego i innowacyjnego projektu. Z drugiej, zakłada się, że za sukcesem przedsięwzięcia powinny pójść kiedyś duże pieniądze, a docelowo także wprowadzenie ICO na giełdę. Możliwe będzie wtedy handlowanie monetami, a tym samym zarabianie na nich.

Ryzyko inwestycji

Podobnie jak na tradycyjnym rynku kapitałowym, także i w przypadku ICO trzeba uważać na oszustów. Badania statystyczne wskazują, że 1/10 ICO to projekty stworzone wyłącznie w celu kradzieży. Ponadto, nie można zapomnieć, że istnieje ryzyko podjęcia się inwestycji. Startup, mimo uzyskanych środków może ponieść porażkę i upaść. Wraz z nim zniknie cały kapitał, a wirtualne monety staną się bezwartościowe.

Popularność ICO

To bardzo atrakcyjna metoda finansowania startupowych projektów. Moda na Initial Coin Offering rośnie wprost proporcjonalnie do popularności kryptowalut. Nic w tym dziwnego, ponieważ środkami płatniczymi, które akceptowane są przy operacjach dotyczących ICO, są między innymi bitcoin czy ethereum.

ICO a przepisy prawa

W Polsce, ale i wielu krajach Europy i świata nie istnieją regulacje prawne poświęcone ICO. Branża nie jest w żaden sposób regulowana, a system kryptowalutowy, tak bardzo przecież związany z ICO, zdobywa coraz większą popularność. Wielu ekspertów rynku finansowego przestrzega, że płaszczyzna ta to swego rodzaju bańka, która wkrótce pęknie, nie pozostawiając posiadaczom żadnej realnej wartości. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych Ameryki ICO uznano za coś w rodzaju papierów wartościowych. Patrząc na dynamicznie zmieniają się rynek, można być pewnym, że w końcu i pozostałe kraje uregulują prawnie tę kwestię.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły