Zgubiony portfel – co robić, gdzie szukać pomocy

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Zgubiony portfel to poważny problem. W tym przypadku powinniśmy działać szybko, aby konsekwencje tego nieszczęśliwego zrządzenia losu były jak najlżejsze. Choć emocje zaczynają grać pierwsze skrzypce warto zachować zimną krew i skupić się na konkretnych działaniach.

naprawa portfela

Podczas zakupów chętnie płacimy kartami bankowymi, jednak jak wynika z badań NBP Polacy wciąż uwielbiają mieć przy sobie gotówkę. Nie ma w tym nic złego, warto natomiast uważać i nie nosić zbyt dużych kwot przy sobie. Zdążają się przecież sytuacje, których nie przewidzimy – jak właśnie zgubiony  portfel, który dopiero co był w kieszeni lub torebce, a po chwili nigdzie nie możemy go znaleźć. W takich sytuacjach powinniśmy działać szybko ale z głową. Przecież w portfelu poza samą gotówką nosimy mnóstwo dokumentów takich jak karty kredytowe, dowód osobisty czy prawo jazdy. Niewiele potrzeba, aby złodziej wyłudził kredyt gotówkowy na zgubiony dowód osobisty czy użył naszej karty.

Gdzie zgłosić zgubione dokumenty

Zgubiony portfel to dopiero początek. W momencie, gdy zorientujesz się, że go brakuje natychmiast zastanów się jakie dokumenty były w środku. Nie przejmuj się, zagubione dokumenty można zastrzec! 

W pierwszej kolejności szybko i sprawnie powinniśmy zgłosić zgubione dokumenty w banku. Wystarczy skontaktować się infolinią, przez internet lub osobiście w najbliższej placówce. Dla Twojego bezpieczeństwa bank przekaże tą informację do międzybankowej bazy dokumentów zastrzeżonych, do której wgląd mają banki, instytucje finansowe, a także do operatorzy sieci komórkowych. Dzięki temu jeśli ktoś spróbuje wyłudzić kredyt na Twoje dane natychmiast zostanie zatrzymany. Dobrym pomysłem jest również korzystanie z alertów BIK, które powiadamiają swoich użytkowników o każdej próbie zaciągnięcia kredytu lub pożyczki na ich dane. 

Pamiętaj, aby zablokować również  karty bankomatowe i kredytowe. W dzisiejszych czasach z łatwością można zapłacić niewielkie kwoty bez wprowadzania pinu. Przy okazji warto także sprawdzić w historii operacji, czy złodziej się nimi nie posłużył. Jeśli tak to warto ten fakt  zgłosić policji, dzięki monitoringom w sklepach jest szansa na jego złapanie. 

Nie zwlekaj! Zgłoś zgubiony dowód osobisty w Urzędzie!

W przypadku zagubienia portfela nie ma czasu do stracenia! Jak najszybciej udaj się do urzędu gminy lub miasta i zgłoś zagubiony dowód osobisty. Dzięki temu otrzymasz od ręki dokument zastępczy, którym będziesz mógł się posługiwać do momentu wyrobienia nowego dowodu. Co więcej koszt wyrobienia dowodu stanie się znikomy – po twojej stronie będzie jedynie opłacenie wyrobienia aktualnego zdjęcia, zgodnego z obowiązującymi zasadami. 

Jak znaleźć portfel

Niestety nie ma magicznego sposobu, który podpowie jak znaleźć portfel. W dzisiejszych czasach coraz więcej słyszy się o uczciwych znalazcach, którzy zgłaszają się na policję, oddając zgubiony portfel wraz z całą zawartością. Warto więc udać się na komisariat znajdujący się najbliżej miejsca w którym podejrzewamy zagubienie, możesz też zostawić w portfelu wizytówkę z numerem telefonu. 

Istnieje przecież szansa, zgubiony portfel zostanie znaleziony przez uczciwego znalazcę, który będzie próbował się z tobą skontaktować. Jednak najważniejsze w tym wszystkim to zapobieganie i minimalizowanie nieprzyjemnych konsekwencji. Staraj się nie nosić przy sobie wszystkich dokumentów. Pamiętaj, że w miejscach które nie wymagają okazania dokumentu (jak np. lotnisko) możesz korzystać z e-dokumentów w aplikacji mObywatel.

Zagubiony portfel – policja przyjmie zgłoszenie!

Zorientowałeś się, że nie masz swojego portfela? Stałeś w dużej kolejce w supermarkecie, a może właśnie wysiadłeś z zatłoczonego autobusu. Niezwłocznie udaj się na najbliższy komisariat policji. Istnieje szansa, że ktoś go ukradł, a jak najszybsze zgłoszenie faktu zgubionego portfela policji spowoduje zastrzeżenie twoich dokumentów. Warto zastanowić się jeszcze jakie inne dokumenty poza dowodem osobistym znajdowały się w portfelu.

Zgubienie prawa jazdy i dowodu osobistego – co robić

Zgubienie prawa jazdy i dowodu osobistego to podwójne nieszczęście. Zgubione dokumenty mogą przysporzyć wielu problemów. Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy ze zgubionych dokumentów zgłaszamy w innych miejscach. Dowód osobisty, jak wspomnieliśmy wcześniej, zgłosić powinniśmy na policji lub w banku, karty kredytowe w banku, a zgubione prawo jazdy w wydziale komunikacji. Pamiętaj, że bez tego dokumentu – niezależnie czy został skradziony czy też zgubiony nie możesz prowadzić pojazdów. W Wydziale Komunikacji podczas zgłoszenia zagubienia prawa jazdy możesz od razu wypełnić wniosek o wydanie nowego. 

Zgubione dokumenty, a koszt wyrobienia nowych

Zgłaszając w Urzędzie gminy lub miasta zgubiony dowód osobisty koszt wyrobienia nowego zostaje ograniczony do minimum. Musisz jedynie opłacić fotografa, który przygotuje zdjęcie zgodne z wymogami. Koszt wyrobienia prawa jazdy wynosi 100 zł, a zgłaszając zagubienie kart kredytowych warto zapytać o koszty bezpośrednio bank, gdyż każdy z nich ma własną tabelę opłat.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły