Aplikacja mObywatel zamiast dowodu, prawa jazdy… – czy to możliwe?

6 kwietnia 2020

Dokumenty nie mieszczą się w portfelu, a może po prostu często zapominasz zabrać je z domu? Teraz to nie problem! Aplikacja mObywatel ułatwi nam codzienne funkcjonowanie, a prawo jazdy, dowód czy legitymacja zawsze będą pod ręką. Jak to działa?


Spis treści:

Czym jest aplikacja mObywatel?

mObywatel aplikacja została stworzona przez specjalny zespół ekspertów powołany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Nie ulega wątpliwości, że jest to pierwsza oficjalna publiczna aplikacja mobilna, która może zrewolucjonizować nasze podejście do tradycyjnych dokumentów. mObywatel składa się aktualnie z sześciu różnych usług obsługiwanych przez jedno oprogramowanie. Bez problemu zainstalujemy je na swoim urządzeniu. Użytkownicy smartfonów znajdą wersję mObywatel na android w sklepie Google Play. Jedną z jej największych zalet jest niewielki rozmiar. Zajmuje mniej miejsca niż aplikację banków czy social media. Dlatego nie powinniśmy mieć problemu z zainstalowaniem systemu na swoim telefonie. Warto zaznaczyć, że mogą z niego korzystać również osoby korzystające z iPhone’ów. W tym celu należy pobrać mObywatel iOS ze sklepu App Store.

Należy podkreślić, że za korzystanie z aplikacji stworzonej przez rząd nie musimy płacić. Każdy, kto posiada telefon lub tablet może ją pobrać oraz cieszyć się z udogodnień. Wśród funkcji, jakie udostępnia aplikacja mObywatel, znajdziemy:

  • mTożsamość,
  • mLegitymacja szkolna lub studencka (na ich podstawie możemy korzystać z wszystkich należnych nam ulg),
  • mPojazd,
  • eRecepta,
  • Polak za granicą.

Aplikacja mObywatel krok po kroku

Jak rozpocząć korzystanie z aplikacji mObywatel? To nic trudnego! 

1.Pierwszym krokiem jest zainstalowanie systemu na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym. Warto zaznaczyć, że ze względu na niewielki rozmiar trwa to nieco ponad minutę. 

2.Jeżeli zainstalowaliśmy aplikację, należy ją otworzyć, a następnie przeczytać i zaakceptować regulamin. Tylko pod tym warunkiem będziemy mogli przejść do właściwego interfejsu. 

3.Następnie aplikacja poprosi o ustawienie hasła, które zabezpieczy nasze dane przed osobami trzecimi. Hasło musi spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa, czyli składa się z minimum 8 znaków, jednej dużej litery, jednej cyfry i znaku specjalnego. Po ustawieniu hasła zostaniemy poproszeni o wprowadzenie nazwy urządzenia, z którego korzystamy. 

Warto zaznaczyć, że istnieje również możliwość wprowadzenia kodu PIN odciskiem palca.

4.Teraz możemy dodać dokumenty do swojej bazy mObywatel. Jednak okazuje się, że będzie to możliwe jedynie za pośrednictwem Profilu Zaufanego. Dlatego też warto przed uruchomieniem aplikacji aktywować PZ. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem będzie połączenie się z kontem bankowym. 

Jeżeli wszystko już przygotowaliśmy, możemy przejść do przejrzenia kolejnych funkcji. 

mObywatel zamiast dowodu – czy to możliwe?

Na początku zwróćmy uwagę na mTożsamość. W ramach tej usługi możemy wprowadzić dowód osobisty. Aby to zrobić, należy zalogować się do swojego Profilu Zaufanego. Zostaniemy poproszeni o przekazanie informacji takich jak: imiona, nazwiska, data urodzenia, numer PESEL, zdjęcie, termin ważności, numer dowodu oraz organ wydający dokument. Pamiętajmy o zatwierdzeniu tych informacji podpisem elektronicznym, na przykład przez ponowne zalogowanie się do banku. Po wykonaniu tej czynności aplikacja zwizualizuje dowód tożsamości w telefonie. Od tej pory możemy korzystać z aplikacji mObywatel zamiast dowodu. Jednak należy pamiętać, że nie ma ona takich samych uprawnień jak plastikowy dokument tożsamości. 

aplikacja mobywatelŹródło zdjęcia: https://www.gov.pl/

Możemy z niej korzystać jedynie w miejscach, gdzie wprost nie jest zaznaczony obowiązek okazania dowodu osobistego lub paszportu. Mowa tu o takich sytuacjach jak: odbiór przesyłek poleconych na poczcie, zakładanie kart lojalnościowych, korzystanie z usług hotelarskich. mTożsamość umożliwia nam przekazanie danych dowolnej osobie poprzez aplikację mWeryfikator, Wystarczy na telefonie wybrać komendę “Przekaż”, a następnie potwierdzić cel przekazania, na przykład “Jednostronne przekazanie danych”. Jeżeli wszystko się zgadza na pulpicie pojawi się kod QR, który należy przekazać sprzedawcy czy pracownikowi poczty.

Pamiętajmy! Aplikacja mObywatel nie zastąpi nam dowodu osobistego! Nie możemy z niej korzystać, gdy zgłosiliśmy kradzież plastikowego dokumentu tożsamości! 

 

Kiedy prawo jazdy w mObywatel?

Patrząc na powyższe zestawienie usług dostępnych w aplikacji mObywatel, możemy stwierdzić, że mPojazd powinien obejmować również prawo jazdy. Jednak okazuje się, że system nie gwarantuje swoim użytkownikom wprowadzenia tego dokumentu. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że zostanie ona wprowadzona w pierwszej połowie 2020 roku. Jednak kiedy tak naprawdę doczekamy się usługi mObywatel prawo jazdy, konkretna data nie została podana.

Aktualnie mPojazd umożliwia nam wprowadzenie najważniejszych informacji z:

  • dowodu rejestracyjnego,
  • polisy OC oraz
  • karty pojazdu.

Ułatwieniem dla zapominalskich może być również wprowadzenie powiadomień o zbliżającej się ku końcu dacie ważności badań technicznych. Weryfikacja wszystkich informacji z sekcji mPojazd przebiega tak samo jak w przypadku usługi mTożsamość.

aplikacja mobywatelŹródło zdjęcia: https://www.gov.pl/

Jak działa e Recepta mObywatel?

Pamiętajmy, że od 8 stycznia 2020 roku obowiązują e-recepty. Lekarze mają prawo wystawić ich wersję papierową jedynie w wyjątkowych przypadkach. Aby mieć dostęp do wszystkich informacji na temat realizowanych recept oraz bez problemu wykupić leki, niezbędna jest aktywacja usługi e recepta mObywattel. Jest to część Internetowego Konta Pacjenta. Każdy, kto chce skorzystać z tej usługi, musi mieć wprowadzony dowód osobisty w sekcji mTożsamość. Jeżeli spełniamy te warunki, możemy wykupić lekarstwa w każdej aptece.

Jak zrealizować e recepty mObywatel? Jedna z możliwości to podanie numeru PESEL pacjenta oraz cyfr wyświetlonych pod kodem QR. Natomiast druga to okazanie kodu QR do zeskanowania. Jeżeli aptek nie ma dostępu do internetu, zawsze możemy pobrać plik PDF i w takiej formie okazać dokument.

 

Aplikacja mObywatel dla podróżujących za granicę

Przechodząc do usługi Polak za granicą, możemy wybrać nazwę kraju, który jest celem naszej podróży. Następnie otrzymamy najważniejsze informacje w pigułce. Dowiemy się, jakie aktualnie obowiązują zasady bezpieczeństwa, czego unikać i jak się zachować. Poznamy niezbędne informacje na temat kontroli podczas wjazdu oraz zasad pobytu. Otrzymamy wytyczne dotyczące zasad ubezpieczenia, a także opieki medycznej. Polak za granicą to również poradnik, który zawiera wskazówki dotyczące cła, zasad kierowania pojazdami czy przewozu zwierząt. Znajdziemy w nim po prostu wszystkie najważniejsze informacje. Jak widać, aplikacja mObywatel przyda się każdemu! 

Czy aplikacja mObywatel jest bezpieczna?

Już na początku korzystania z aplikacji mObywatel zakładamy hasło odpowiadające standardom bezpieczeństwa w sieci. Następnie przed wprowadzeniem dokumentów możemy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie w postaci odcisku palca. Kiedy chcemy zakończyć użytkowanie aplikacji, należy skorzystać z funkcji dezaktywacji konta, która znajduje się na końcu rozwijanego menu. Aplikacja weryfikuje, czy telefon jest podatny na atak BlueBorne skierowany na urządzenia z funkcją Bluetooth. Pamiętajmy, że zgubienie telefonu należy zgłosić dostawcy aplikacji, aby mógł unieważnić certyfikaty umożliwiające dostęp do aplikacji mObywatel na konkretnym urządzeniu mobilnym. Dlatego podczas instalowania systemu jesteśmy proszeni o wybranie nazwy urządzenia. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.