Jak sprawdzić do kogo należy numer konta bankowego?

 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut
Stanisław

Często realizujesz przelewy? A może czasami zastanawiasz się, od kogo otrzymałeś przelew bankowy? Od czasu do czasu wiedza na temat tego, do kogo należy numer konta, jest bardzo przydatna. Pamiętaj, że bez istotnego powodu nie sprawdzisz, do kogo należy prywatny numer konta bankowego. Takie informacje są poufne, a ich zdobycie na własną rękę jest praktycznie niemożliwe.

banki

Jak zdobyć dane właściciela konta?

Obecnie bardzo często zdarza się, że przelewy realizowane są na błędny numer konta bankowego. Dlaczego? Najczęściej wynika to z ogólnego pośpiechu. Chcesz wiedzieć, czy po numerze konta można sprawdzić dane odbiorcy lub nadawcy przelewu? Oczywiście, że tak. Na tę chwilę ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych uregulowała na dobre tę kwestię. Co to oznacza dla osób korzystających z transakcji online? Przede wszystkim to, że do wykonania przelewu wystarczy tylko podać numer konta. Z jednej strony jest to logiczne, jednakże mocno wpływa na poziom bezpieczeństwa realizowanych operacji. Kiedy popełnisz błąd w numerze konta i nie podasz dodatkowych danych, odnalezienie odbiorcy będzie trwać nieco dłużej.

W razie wykonania błędnego przelewu lub otrzymania niespodziewanych środków na swoje konto sprawdzisz nadawcę, ale pod warunkiem, że ten podał szczegółowe dane do zrealizowania transakcji. Inną metodą jest złożenie wniosku do sądu o wydanie decyzji na temat uchylenia od tajemnicy bankowej i udostępnienia danych na temat właściciela prywatnego rachunku.

Jak sprawdzić czyj to rachunek bankowy? Najłatwiejsze opcje

Do sprawdzenia tego, od kogo otrzymałeś przelew na swój rachunek bankowy, wystarczające są informacje o nadawcy podane w tytule przelewu i jego opisie. Co zrobisz, kiedy takie dane nie znajdują się w przelewie? W takim razie przeanalizuj numer rachunku, a dowiesz się, do kogo należy konto bankowe. W sieci znajdziesz darmowe narzędzia do analizy numeru konta. Wprowadź dane we właściwą rubrykę oraz poczekaj na wyniki. W ramach takich darmowych narzędzi sprawdzisz nie tylko numer rozliczeniowy konta, nazwę banku, adres oraz telefon oddziału, ale także stronę Internetową banku. 

Pamiętaj, że osoba, która otrzymała od Ciebie bezpodstawnie dodatkowe środki, powinna zwrócić Ci je tak szybko, jak tylko to możliwe. Takie działania są wymagane przez kodeks cywilny obowiązujący w Polsce. 

Wciąż nie wiesz, czy po numerze konta można sprawdzić dane nadawcy i odbiorcy towaru? Co ciekawe, Komisja Nadzoru Finansowego również ma pełny wgląd w rachunki bankowe osób mieszkających na terenie kraju. Od czasu do czasu zdarza się, że wykonamy nieprawidłowy przelew. W takich sytuacjach warto zachować zimną krew. 

O czym warto pamiętać?

Okazało się, że wykonałeś przelew na nieprawidłowe dane? Jeśli zareagujesz odpowiednio szybko, prawdopodobnie masz szansę cofnąć jeszcze operację przed wczytaniem sesji bankowej. Pamiętaj, że adres zamieszkania nie będzie mieć w tym przypadku większego znaczenia. Liczy się zawsze poprawny numer konta bankowego.

Uwaga! Banki w Polsce nigdy nie udostępnią Ci danych właściciela wybranego rachunku bankowego. Zanim dowiesz się, kto jest odbiorcą nieprawidłowego przelewu, minie sporo czasu, gdyż musisz złożyć np. stosowny wniosek do sądu. Oczywiście nigdy nie dojdzie do sytuacji, że nie odzyskasz swoich pieniędzy, które przelałeś na błędny numer konta. Proces ten może być jednak żmudny i nieco bardziej złożony ze względu na wiele formalności do załatwienia.

Czy typ konta osobistego ma wpływ na sposób wykonywania przelewów?

Według wielu osób typ rachunku bankowego ma spory wpływ na to, w jaki sposób wykonywane są przelewy. Ranking kont osobistych jasno wskazuje na fakt, iż najlepsze rachunki bankowe to takie, które  pozwalają na wprowadzenie wielu szczegółów dotyczących transakcji. 

W ten sposób nawet błędnie wykonany przelew jest łatwy do zweryfikowania. Jeśli operacja zostanie już zaksięgowana, musisz złożyć wniosek do banku i poinformować o zaistniałej sytuacji lub po prostu przejść na drogę sądową, celem wyjaśnienia sprawy i odzyskania swoich pieniędzy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły