Pożyczka leasingowa. To się opłaca!

Szymon Machniewski avatar Szymon Machniewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Zakup samochodu możesz sfinansować gotówką, kredytem samochodowym, pożyczką, jak i leasingiem. Każda z tych form ma swoje wady i zalety, ale to nie wszystkie opcje pozyskania środków na inwestycję. Mniej znanym produktem jest pożyczka leasingowa, często mylona ze standardowym leasingiem samochodu. Co zapewnia ten produkt? Czy faktycznie możesz pozyskać dzięki niemu środki na auto albo inny zakup?

Pożyczka leasingowa. To się opłaca

Pożyczka leasingowa – co to jest?

Leasing jest w Polsce kojarzony głównie z kupowaniem samochodów i całkiem słusznie, gdyż przeważnie celem wniosków o takie finansowanie są auta. Organizacją, która reprezentuje ponad 90% tego rynku jest Polski Związek Leasingu (PZL). Z raportu tej instytucji za rok 2022 wynika, że był on rekordowy pod względem wyników. Za największą część osiągniętego rezultatu odpowiadają samochody. Jeśli chodzi o strukturę finansowania, to ponad 43% stanowiły pojazdy lekkie, a blisko 25% pojazdy ciężarowe. Trzecią pozycję zajęły maszyny i urządzenia z wynikiem 28,4%.

W raporcie PZL widoczny jest dodatkowy podział struktury finansowania – na leasing i pożyczkę. Zauważalne są spore różnice. W pierwszym przypadku ponad 46% udziału mają pojazdy lekkie, a drugą pozycję zajmują samochody ciężarowe z rezultatem 26,1%. W przypadku pożyczki zdecydowanym liderem są maszyny i urządzenia z wynikiem blisko 68%. Rezultaty dla obu typów pojazdów wynoszą po kilkanaście procent. 

Co to jest pożyczka leasingowa? To produkt, który stanowi alternatywę dla kredytu bankowego i typowego leasingu. Mają go w ofercie firmy leasingowe. Nie jest on tym samym co standardowa pożyczka, którą możesz przeznaczyć na dowolne cele. W jego przypadku przeznaczenie jest ściśle określone i mogą nim być środki trwałe wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej. Natomiast w obu opcjach masz do czynienia z uproszczonymi procedurami i mniejszymi wymagania pod względem zdolności kredytowej w stosunku do oferty banków.

Zastanawiasz się, czy lepszym wyborem jest leasing czy kredyt? Możliwe, że optymalną decyzję stanowi pożyczka leasingowa na samochód lub inny środek trwały.

Pożyczka leasingowa a leasing

Leasing i pożyczka leasingowa mogą się wydawać podobnymi produktami, ale w praktyce wiele je różni. Oto ich kluczowe cechy:

  • Zdolność kredytowa – pożyczka ją obniża, natomiast leasing nie ma na nią wpływu.
  • Kto dokonuje odpisów amortyzacyjnych? – w przypadku leasingu operacyjnego finansujący, w leasingu finansowym korzystający, a przy pożyczce – pożyczkobiorca.
  • Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? – w przypadku leasingu operacyjnego część odsetkową i kapitałową raty, a w leasingu finansowym tylko część odsetkową. Przy pożyczce – wyłącznie naliczone odsetki.
  • Czas umowy – w przypadku pożyczki dowolny, leasingu finansowym – dowolny, a w operacyjnym musi wynosić co najmniej 40% okresu normatywnego amortyzacji. Zatem możesz rozłożyć czas spłaty otrzymanej gotówki na kilka miesięcy, ale też na znaczenie dłużej – przeważnie do 8 lat. Leasing z reguły trwa 5 lat, a w przypadku pożyczki leasingowej to kwestia warunków określonych przez finansującego.
  • Jaki podatek VAT? – przy pożyczce 0%, a przy leasingach – 23% w operacyjnym i według stawki leasingowanego przedmiotu w finansowym. To powoduje, że pożyczka leasingowa jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie są czynnymi płatnikami podatku VAT, gdyż nie narażają się one w ten sposób na zbędne koszty. 

Jaki zakup można sfinansować pożyczką leasingową?

Pieniądze mogą być wykorzystane na zakup różnych środków trwałych, takich jak auta osobowe, naczepy, samochody ciężarowe, maszyny produkcyjne, sprzęt medyczny, urządzenia budowlane, sprzęt IT. Natomiast nie możesz przeznaczyć środków np. na modernizację maszyn czy też remont pomieszczeń firmowych. 

Pożyczka leasingowa czy leasing?

Liczne zalety pożyczki leasingowej powodują, że to produkt, po który sięga wielu przedsiębiorców. Można znaleźć oferty, które umożliwiają skorzystanie z finansowania bez wkładu własnego. Jeśli kupisz daną rzecz ze środków z pożyczki leasingowej, to możesz ją modernizować czy wymieniać w niej podzespoły. W przypadku leasingu nie zrobisz tego, jeśli w umowie finansujący nie wyrazi na to zgody. 

Leasing wybierają firmy, którym nie zależy na staniu się od razu właścicielem danego środka trwałego, a ważniejsze jest dla nich skorzystanie z preferencji podatkowych. To również dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą zobowiązaniem obniżać sobie zdolności kredytowej.

Pożyczka leasingowa to przeważnie trafiony wybór dla firm, które nie są płatnikami podatku VAT, ubiegających się o dotacje unijne, przedstawicieli wolnych zawodów czy rolników. Tak naprawdę to produkt, który powstał z myślą o korzystających z tych dotacji, którzy swego czasu, decydując się na standardowy leasing, mieli wiele problemów na etapie rozliczania projektu. Natomiast z czasem pożyczka leasingowa stała się powszechna i obecnie sięgają po nią firmy różnej wielkości. Ze statystyk wynika, że najczęściej nie jest to pożyczka na samochód, ale raczej na maszyny i urządzenia. 

Zabezpieczenie spłaty pożyczki leasingowej

Jeśli chodzi o duże pożyczki, to badana jest zdolność leasingowa. W przypadku małych kwot możliwe, że uda się tego uniknąć. Ponadto firma może wymagać zabezpieczenia, takiego jak:

  • cesja z dotacji z Unii Europejskiej,
  • cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej,
  • weksel z deklaracją wekslową,
  • zastaw rejestrowy na finansowanym środku trwałym. 

Pożyczka leasingowa ma oczywiście wady. Ze środków możesz kupić wyłącznie aktywa trwałe, obniża ona Twoją zdolność kredytową, a pieniędzy nie wykorzystasz na bieżące wydatki i inwestycje. Na takie opłaty możesz przeznaczyć inne źródła finansowania, np. pożyczki na dowolny cel. Natomiast pamiętaj, że nie musisz się zastanawiać, czy wziąć leasing, zaciągnąć kredyt gotówkowy czy kupić auto za gotówkę – do Twojej dyspozycji jest również pożyczka, która w wielu przypadkach jest dobrym rozwiązaniem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły