Pożyczka leasingowa – co to? Czy może być alternatywą dla leasingu?

Kuba  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut
Pożyczka leasingowa to jedno z rozwiązań, które umożliwi nam otrzymanie wsparcia finansowego na skompletowanie wyposażenia firmy. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców z różnych branż. Na czym polega pożyczka leasingowa na samochód? Czy warto z niej skorzystać?
pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa to jedno z rozwiązań, które umożliwi nam otrzymanie wsparcia finansowego na skompletowanie wyposażenia firmy. Oferta cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców z różnych branż. Na czym polega pożyczka leasingowa na samochód? Czy warto z niej skorzystać?

Pożyczka leasingowa – co to?

Zakładając własną firmę, musimy zatroszczyć się wiele rzeczy, aby zagwarantować jej prawidłowe funkcjonowanie. Wśród nich znajdują się nie tylko kwestie formalne, ale również wyposażenie. Jednym z niezbędnych okazuje się często auto lub nawet cała flota samochodowa, sprzęt medyczny czy też drogie maszyny rolnicze. W tym celu warto zapoznać się z dostępnymi formami wsparcia finansowego na środków trwałych. Mamy do dyspozycji kilka rozwiązań, a jednym z nich jest pożyczka leasingowa.

Pożyczka leasingowa jest to usługa finansowa łącząca w sobie cechy charakterystyczne dla kredytu w banku oraz leasingu. Podstawową różnicą między kredytem gotówkowym a pożyczką leasingową jest podmiot udzielający wsparcia finansowego. W przypadku omawianej usługi finansowej będzie nim firma leasingowa.

Pożyczka leasingowa na samochód umożliwia nam uzyskanie potrzebnego wsparcia finansowego, ograniczając formalności do minimum. Aktualnie na rynku znajdują się dwa rodzaje tego produktu. Pierwsza z nich przeznaczona jest dla firm posiadających dotacje unijne. Dzięki pożyczce leasingowej otrzymujemy możliwość jednorazowego rozliczenia projektu finansowanego ze środków unijnych. Jeżeli zdecydujemy się na zakup pojazdu na terytorium Unii Europejskiej możemy zyskać dzięki temu zwolnienie z podatku VAT oraz niższe raty pożyczki. W wyniku coraz większego zainteresowania tą formą finansowania pojawił się również drugi typ pożyczki leasingowej, którą mogą otrzymać również osoby, które nie posiadają dotacji unijnej.

Zalety oferty pożyczka leasingowa na samochód

Jak już zostało wspomniane, pożyczka leasingowa gwarantuje mniej formalności niż standardowe oferty proponowane przez banki. Jest to możliwe ze względu na wprowadzenie własnych procedur przez firmy leasingowe. W efekcie nie musimy dostarczać tak wielu dokumentów jak w przypadku wnioskowania o kredyt. Dodatkowo mamy również szansę na szybsze otrzymanie decyzji kredytowej. W przypadku pożyczki leasingowej okres kredytowania jest krótszy niż w przypadku oferty bankowej. Wynosi standardowo od roku do 5-6 lat. Ponadto bardzo często będziemy zobowiązani do wniesienia wkładu własnego. Jednak będzie on niższy od tego obowiązującego przy kredycie hipotecznym. 

Należy również zwrócić uwagę na wymagane zabezpieczenie pożyczki leasingowej. Najczęstszymi rozwiązaniami będą:

  • zastaw rejestrowy na środku trwałym,
  • cesja z ubezpieczenia,
  • weksel z deklaracją wekslową lub
  • cesja z dotacji.

Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że firmy leasingowe udzielają swojego wsparcia finansowego jedynie na zakup środków trwałych, czyli na przykład samochód. 

Dla kogo pożyczka leasingowa będzie dobrym rozwiązaniem?

Pożyczka leasingowa to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy poszukują wsparcia finansowego na zakup środka trwałego. Oznacza to, że nie możemy przeznaczyć otrzymanych pieniędzy na dowolny cel. Wśród pożyczkobiorców znajdziemy zarówno firmy ubiegające się o dotację unijną, jak i rolników nieprowadzących własnej działalności. Dzięki ograniczeniu formalności do minimum bez problemu rozliczymy projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, co wiązało się z utrudnieniem w przypadku kredytów w banku. Na ten sposób finansowania powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jeśli prowadzimy firmę, która nie jest płatnikiem podatku VAT. Nie ulega wątpliwości, że pożyczka leasingowa będzie również świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców korzystających z zakupu środków trwałych, opodatkowanych stawką 8% VAT. Dotyczy to przede wszystkim branży medycznej. 

Z pożyczki leasingowej korzystają firmy nie tylko z branży medycznej, ale również transportowej, rolniczej, budowlanej czy też przedsiębiorcy prowadzący działalność w przemyśle

Pożyczka leasingowa a leasing

Na początku należy podkreślić, że pożyczka leasingowa nie oznacza tej samej usługi, którą jest leasing. W zasadzie mają one niewiele wspólnego. Wśród podobieństw możemy wymienić przede wszystkim podmiot udzielający, czyli firmę leasingową. W obu przypadkach to właśnie z nią podpisujemy umowę. Warto zwrócić uwagę, że dzięki temu możemy liczyć na mniej rygorystyczne kryteria oceny zdolności kredytowej. Kolejną wspólną cechą między pożyczką leasingową a leasingiem jest ograniczenie celu, na jaki możemy przeznaczyć pieniądze. Jak zostało już kilkakrotnie podkreślone, środki otrzymane w ten sposób należy przeznaczyć na zakup środków trwałych. Nie przeznaczymy ich na bieżące wydatki, zaległości w ZUS i US czy też wynajem lokalu. W takich przypadkach należy pomyśleć nad zaciągnięciem kredytu w banku lub pożyczki pozabankowej.

Czym różnią się pożyczka leasingowa a leasing? Przede wszystkim może pojawić się inny okres obowiązywania umowy. Jeżeli zdecydujemy się na leasing operacyjny, wówczas najkrótszy czas trwania wynosi 40% normatywnego okresu amortyzacji. Oznacza to zaciągnięcie zobowiązania na około 2-3 lata. Natomiast w przypadku pożyczki leasingowej wiele zależy od ustaleń leasingodawcy, którzy proponują swoim klientom zawarcie umowy nawet na 6 miesięcy. W tym przypadku zasady są takie same jak w banku. Należy wybrać okres kredytowania umożliwiający bezproblemową spłatę zobowiązania w terminie. Jak spłacić takie zobowiązanie? Zwrot pożyczki leasingowej odbywa się na podobnych zasadach jak w przypadku kredytu gotówkowego w banku. Jednak należy zwrócić uwagę na możliwość wyboru rat malejących lub sezonowy. Dodatkowo niektórzy leasingodawcy pozwalają na zmianę harmonogramu spłaty podczas trwania umowy, sporządzając dodatkowy aneks. Warto podkreślić, że różnice pojawiają się również w przypadku rozliczania podatku VAT, o czym możemy przeczytać poniżej. 

Rozliczanie VAT i PIT od pożyczki leasingowej 

Zwróćmy również uwagę na sposób rozliczania pożyczki leasingowej. W jaki sposób uwzględnić ją w dokumentacji dotyczącej finansów przedsiębiorstwa? Biorąc pod uwagę zapisy w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350) oraz ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535), można wyróżnić dwa sposoby rozliczania odsetek. Jeżeli odsetki naliczone z tytułu pożyczki leasingowej zostały uregulowane do dnia przekazania środka trwałego, wówczas należy doliczyć je do wartości początkowej przedmioty. Tak więc, podlegają one odpisom amortyzacyjnym, które przyczyniają się do zmniejszenia dochodu przy obliczaniu podatku PIT. Z kolei odsetki zapłacone po przekazaniu i rozpoczęciu używania środka trwałego należy uwzględniać na bieżąco w kosztach uzyskania przychodu firmy.

Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja w przypadku podatku VAT. Leasing jest objęty standardowym opodatkowaniem. Jednak decydując się na zakup środka trwałego z pożyczki leasingowej, możemy skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania podatku od towarów i usług. Mówi o tym art. 43 ust.1 pkt 38 ustawy o VAT (Dz. U. 2004 Nr 54 poz. 535). 

Zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę;

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły