Polski Związek Instytucji Pożyczkowych – co to jest?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
Szukając różnego rodzaju produktów finansowych, czy to w placówkach stacjonarnych, czy też przez Internet, chcemy mieć pewność, że danej firmie warto ufać. Gdy mamy zaufanie do wybranej firmy, marki, możemy spodziewać się, że oferowane przez nią usługi i produkty są najwyższej jakości. Jak wśród dziesiątek ofert pożyczek pozabankowych znaleźć pożyczkodawcę, który zachowuje wysokie standardy obsługi i daje pewność, że po prostu nas nie oszuka? Upraszczając, właśnie dlatego powstał Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych – co to jest?

Jak wyczytamy w statucie PZIP Polski Związek Instytucji Pożyczkowych jest organizacją, której misja polega na promocji i egzekwowaniu wysokich standardów branży pozabankowych pożyczek przez Internet. PZIP to związek firm pożyczkowych, pracodawców, którzy za cel stawiają sobie wprowadzanie, kontrolowanie i utrzymanie najwyższych standardów biznesowych i etycznych w branży pożyczek online. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych znajdziemy na stronie internetowej pzip.pl. W serwisie możemy zapoznać się ze statutem związku pracodawców PZIP, wydarzeniami branżowymi oraz nowinkami ze świata branży fintech dotyczącej dokładnie pożyczek przez Internet.

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych – Misja

Jaka jest tak naprawdę misja Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych? PZIP dąży przede wszystkim do samoregulacji rynku pożyczek pozabankowym online poprzez promocję i zapewnienie wysokiej jakości produktu i usługi poprzez wiele czynników. PIZP zależy, aby informować o wszystkich zmianach w branży pożyczek przez Internet, szerzyć wiedzę na temat pozabankowych produktów finansowych oraz stawiać na transparentność oferty firm udzielających szybkich pożyczek online.

To w końcu głównie pożyczkodawcy tworzą związek PZIP, więc chcą budować świadomość klientów o pożyczkach na raty opartą na zaufaniu i etyce. Poza tym Polski Związek Instytucji Pożyczkowych czuje się w obowiązku występować w debacie publicznej i rozmawiać z politykami w celach wyprawowania odpowiednich regulacji prawnych. PZIP jest także platformą branżową, która stara się podnosić kwalifikacje pracowników związanych z branżą pożyczek online i wypracowywać wysokie standardy etyczne i biznesowe w tego typu firmach. Ostatnim filarem, na którym opiera się działalność PZIP są czynności zmierzające do podnoszenia świadomości klientów w zakresie odpowiedzialnego pożyczania pieniędzy i korzystania z usług finansowych.

Ostatnie projekty PZIP

Do ostatnich realizowanych projektów PZIP należy włączyć:

  • Stworzenie branżowego Rejestru Firm Pożyczkowych (z dniem 22 lipca 2017 r. zastąpił centralny rejestr uruchomiony w KNF);
  • Utworzenie księgi dobrych praktyk i listy praktyk niedozwolonych;
  • Prowadzenie monitoringu branży pożyczek online;
  • Publikowanie raportów o branży pozabankowych firm pożyczkowych;
  • Cykliczne akcje edukacyjne prowadzone dla konsumentów we współpracy z mediami;
  • Publikowanie aktualnych analiz i porównań ofert;
  • Wsparcie prawne i mediacje w spornych sytuacjach;
  • Prowadzenie bezpłatnej infolinii konsumenckiej w sprawach związanych z pożyczkami i kredytami.

Należy wspomnieć, że w ramach organizacji PZIP działają Rada Etyki i Komitet Programowy. Nie jest również łatwo dostać się do organizacji, ponieważ otrzymanie członkostwa PZIP poprzedza rozmowa kwalifikacyjna, monitoring mediów, raport opinii konsumenckich, działanie tajemniczego klienta, czy też wywiad branżowy. Każda firma należąca do PZIP musi spełnić szereg restrykcyjnych wymogów oraz rzetelnie badać zdolność kredytową klienta. Pożyczkobiorcy muszą być sprawdzani w bazach BIG lub BIK. Ponadto firmy zrzeszone w PZIP powinny charakteryzować się transparentnością oferty, przejrzystymi warunkami dotyczącymi kosztów pożyczki i usług oraz czytelnymi wskazówkami odnośnie do wnioskowania o pożyczkę.

Do dobrych praktyk pożyczania należy też zapobieganie sytuacjom, w której firma pobiera prowizję od klienta za rozpatrzenie wniosku. Taka sytuacja nie może zaistnieć. Warto w tym miejscu oczywiście wspomnieć o bezwględnym zakazie stosowania jakichkolwiek ukrytych opłat. Dodatkowym zabezpieczeniem i paradoksalnie prokonsumenckim działaniem, o którym powinny pamiętać wszystkie firmy pożyczkowe, jest nieudzielenie pożyczki osobie, która nie spłaci wcześniejszego zobowiązania finansowego. Z jednej strony z takich działań klient nie będzie zbyt zadowolony, z drugiej takie zachowanie pożyczkodawcy pozwoli mu uniknąć zjawiska spirali zadłużenia. Przynajmniej, jeśli chodzi o pozabankowe pożyczki przez Internet.

Jakie firmy zrzesza Polski Związek Instytucji Pożyczkowych?

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych zrzesza wiele firm udzielających szybkich pożyczek przez Internet, ale również sieci pośredniczące w sprzedaży produktów pożyczkowych oraz porównywarki. Oto serwisy internetowe firm pożyczkowych należące do PZIP: NetCredit, Viasms.pl, Lendon, Vivus, MiniCredit, Credit.pl, SmartPożyczka, AlfaKredyt, Zaplo, Exraportfel, Retino, Kobieta z Kasą, Modna Pożyczka, Banknot, PożyczkaPlus, Miloan. Partnerami PZIP są również porównywarki ofert szybkich pożyczek online takie jak: Loando, Pożyczkaportal, Sowafinansowa, Czerwona Skarbonka.

Informacje Branżowe Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych w swoim serwisie internetowym umieszcza aktualne informacje o branży pozabankowych pożyczek online. Każdy użytkownik może też otrzymać elektroniczny kwartalnik ProMeritum. ProMeritum jest bezpłatnym magazynem online poruszającym tematy związane z rynkiem pozabankowym pożyczek przez Internet. Warto więc korzystać z bezpłatnej wiedzy przekazywanej przez fachowców branży pożyczkowej online. Poza tym jak można dowiedzieć się z naszego artykułu, portal należący do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych będzie przydatny nie tylko dla pracowników branży pozabankowych pożyczek przez Internet, ale przede wszystkim dla konsumenta, który dzięki działaniom i publikacjom organizacji PZIP poszerzy wiedzę na temat produktów, jakimi są pożyczki online oraz sprawdzi firmy, które cieszą się zaufaniem na rynku.

źródło grafiki pzip.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły