Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut
Składamy wniosek o pożyczkę, jednak po krótkim czasie różne okoliczności zmuszają nas do zmiany decyzji. Wiemy, że w przypadku zakupu produktu przez Internet, możemy skorzystać z prawa konsumenta do zwrotu towaru. Czy po podpisaniu umowy pożyczki mamy jeszcze możliwość jej anulowania? Zobacz, z czym wiąże się odstąpienie od umowy pożyczki.
umowy pożyczki

Prawa konsumenta a produkty online

Coraz więcej osób decyduje się na zakupy przez Internet. Powszechność sklepów online, ciągle rozwijające się biznesy e-commerce, zniżki i promocje, sprawiają, że klientowi coraz bardziej opłaca się złożyć zamówienie internetowo i czekać na dostawę. Zwłaszcza jeśli klient posiada kody rabatowe obniżające wartość „koszyka”, a kurier błyskawicznie dostarczy przesyłkę pod wskazany adres. Warto dodać, że prace giganta sprzedaży online, jakim niewątpliwie jest Amazon, nad wdrożeniem szybkiej przesyłki do klienta za pomocą dronów, są bardzo zaawansowane. Może za jakiś czas, zamawiając książkę, dostaniemy ją do rąk w 10 minut? Trzeba wiedzieć, że w myśl ustawy o prawach konsumenta, klient ma możliwość zwrotu zakupionego w sklepie internetowym towaru do 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Na bardzo podobnych zasadach możemy zrezygnować z pożyczki. Na czym dokładnie polega odstąpienie od umowy chwilówki? Jak odstąpić od umowy pożyczki? Sprawdźmy!

Odstąpienie od umowy pożyczki – do 14 dni od jej zawarcia

Decyzja o zawarciu umowy pożyczki powinna być podjęta w sposób przemyślany i z zachowaniem rozsądku. Powinniśmy przeanalizować, czy nasza sytuacja finansowa umożliwia nam spłatę potencjalnego zobowiązania w terminie. Jednak wiadomo, że  życiu każdego z nas zdarzają się różne sytuacje, których nie da się przewidzieć. Jeśli po podpisaniu wszystkich dokumentów i otrzymaniu pieniędzy okaże się, że jednak nie potrzebujemy wsparcia finansowego, mamy szansę na odstąpienie od umowy pożyczki. Rezygnacja z pożyczki jest możliwa. Gwarantuję nam to ustawa o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715). Możemy przeczytać w niej, że mamy do tego prawo bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Aby termin został dotrzymany, wystarczy w tym okresie wysłać odpowiednie oświadczenie.

Jak odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego?

Przede wszystkim to w obowiązku firmy, u której zaciągamy pożyczkę, jest dostarczenie klientowi wraz z umową odpowiedniego wzoru dokumentu rozwiązującego umowę pożyczki. Taki wniosek powinien zostać dostarczony drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną. Większość firm załącza takowy dokument do umowy.

Jakich podmiotów, u których zaciągnęliśmy kredyt, dotyczy ustawa o kredycie konsumenckim i możliwość skorzystania z odstąpienia od umowy? Mówimy tutaj o pożyczkach zaciągniętych zarówno w pozabankowych instytucjach świadczących usługi online, jak i w tradycyjnych bankach oraz Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. To samo tyczy się też parabanków oraz firm, które udzielają chwilówek.

Wniosek musi zawierać adres i nazwę firmy udzielającej zobowiązania finansowego. Taka forma powinna stanowić udogodnienie dla klienta, który ma prawo zrezygnować z zawartej umowy, wedle obowiązujących przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Jest to bardzo wygodne i zdroworozsądkowe podejście do sprawy. Zaciągnięcie pożyczki to odpowiedzialne zadanie, natomiast wzięcie kredytu to już bardzo poważna sprawa, decyzja na długie lata, a nieraz na całe życie. Gdy podejmujemy tak kluczowe decyzje, często działamy w stresie. Wizyta w banku i rozmowa z przedstawicielem nie zawsze może należeć do łatwych czynności. Nie każdy jest pracownikiem banku, osobą zainteresowaną finansami, więc zdarza się, że to co proponuje konsultant, bywa dla nas kompletnie niezrozumiałe. Czasami dopiero na drugi dzień, z chłodną głową siadamy do ponownej lektury umowy i nagle odkrywamy zapisy, które po prostu są dla nas nie do zaakceptowania. Co wtedy? Otóż tak jak wspomnieliśmy, na naszą korzyść działa ustawa o kredycie konsumenckim.

Koszty odstąpienia od umowy

Jak już wspomnieliśmy, według ustawy o kredycie konsumenckim skorzystanie z możliwości odstąpienia od umowy pożyczki powinno być bezpłatne. Jednak wielu pożyczkodawców w zamian za to wprowadza do swoich ofert zapis o konieczności zwrotu pożyczonych pieniędzy wraz z odsetkami. Odsetki zostaną naliczone za każdy dzień od dnia wypłaty pożyczki na nasze konto do dnia jej zwrotu na konto pożyczkodawcy. Wynoszą one zgodnie z zapisami w Kodeksie Cywilnym (Dz.U. 1964 Nr 16 poz. 93) maksymalnie dwukrotność sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i 3,5 punktów procentowych. Na dzień 19.02.2019 wynoszą one 10%.

Warto tutaj podkreślić, że nie każda firma pożyczkowa zobowiązuje do tego swoich klientów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy po przejściu do kategorii wpisów blogowych “Odstąpienie od umowy”. Dokładna wysokość naliczonych już odsetek zostanie wskazana po zalogowaniu się do profilu klienta na stronie naszego pożyczkodawcy.

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego – obowiązki

Była mowa o naszych prawach. Teraz przedstawimy również obowiązki, których jako konsumenci musimy dopełnić. Oczywiście powinniśmy dokładnie przeczytać umowę pożyczki, czy umowę o kredyt. Umowy mogą określać sposób na uregulowanie zobowiązań finansowych względem banku, czy pożyczkodawcy. Nie ulega wątpliwości, że w momencie, gdy rozwiążemy umowę o pożyczkę, musimy oddać w terminie pieniądze, które otrzymaliśmy w ramach świadczenia. Trzeba dopilnować terminowej wpłaty na odpowiednie konto (należy to koniecznie sprawdzić, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, że podmiot udzielający zobowiązania finansowego wyznaczy całkiem inne konto na spłatę całego długu, niż konto przypisane do klienta w celu ratalnej spłaty). Zazwyczaj termin zwrotu pieniędzy po uznaniu anulowania umowy o pożyczkę wynosi 30 dni. Wszystko zależy od konkretnego podmiotu, u którego pożyczyliśmy pieniądze i oczywiście od zawartej wcześniej umowy.

Odstąpienie od umowy pożyczki a brak spłaty

Co w sytuacji, gdy po odstąpieniu od umowy pożyczki spóźnimy się z regulaminową spłatą udzielonej wcześniej pożyczki? Czy zostaniemy narażeni na dodatkowe opłaty? Wiele zależy od wewnętrznych ustaleń pożyczkodawcy. Jednak standardem jest naliczanie odsetek za zwłokę według limitów ustalonych w ustawie. Oznacza to, że ich wartość nie może przekraczać dwukrotności sumy stopy referencyjnej i 5,5 punktów procentowych (na dzień 19.02.2019 r. 14%).  Dniem rozpoczęcia naliczania odsetek jest następny dzień po upływie wyznaczonego terminu.

Wzór odstąpienia od umowy pożyczki

Pobierz wzór wniosku w wersji DOCPobierz wzór wniosku w wersji PDF

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły