Kredyt na termomodernizację domu

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Martwią Cię bardzo duże rachunki za energię elektryczną, zwłaszcza zimą? Zastanawiasz się, jaki kredyt na ocieplenie domu wziąć, aby zaradzić trudnej sytuacji? W takiej sytuacji doskonałym pomysłem jest przyjrzenie się ofertom instytucji bankowych, które są specjalnie dopasowane do osób poszukujących najkorzystniejszy kredyt na termomodernizację. Gdzie zatem szukać najlepszych rozwiązań i czy można liczyć na jakieś dofinansowania?

Kredyt na termomodernizację domu

Ocieplenie domu – ile to Cię będzie kosztować?

Zacznijmy od tego, ile może kosztować ocieplenie domu. Zwykle myśli się o tym w kontekście modernizacji istniejącego budynku, co skłania do przeglądania ofert na kredyty na remont domu. Coraz częściej jednak jest to rozwiązanie uwzględniane już na etapie planowania nowego budynku tak, aby był on przykładem domu niskoenergetycznego. Dzięki inwestycji w dom zwiększysz komfort jego użytkowania, a także zadbasz o to, aby ciepło przestało nadmiernie z niego uciekać.

A ile kosztuje takie przedsięwzięcie? To oczywiście w dużej mierze zależy od tego, na jakich materiałach oprzesz inwestycję i jak duży masz dom. W przypadku np. stumetrowego domu koszt ocieplenia może wynieść około 33 000 złotych w przypadku styropianu, a ponad 44 000 złotych, jeśli postawisz na wełnę mineralną. W każdym z tych przypadków koszt jest na tyle duży, że jest zasadne, aby poszukać kredyt na ocieplenie domu.

Czy warto zdecydować się na kredyt na ocieplenie domu?

Nie ma wątpliwości, że inwestycja w ocieplenie domu sporo kosztuje, a im jest on większy, tym większe koszty poniesiesz. Faktycznie jednak jest to rozwiązanie długoterminowe, które sprawia, że nawet kredyt na ocieplenie domu jest dobrym pomysłem. Przede wszystkim będzie się oszczędzać energię, a co więcej, w chłodniejszych miesiącach z domu nie będzie uciekało ciepło.

Wielopoziomowa forma oszczędzania sprawia, że warto postawić m.in. na kredyt hipoteczny na remont domu. Warunki takiego produktu bankowego mogą być bardzo dobre, jeśli okaże się, że dany bank współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Taki kredyt na termomodernizację jest udzielany na preferencyjnych warunkach, które uwzględniają również specjalną premię termomodernizacyjną.

Kredyt na termomodernizację – jaki najlepiej wybrać?

Jak zostało to zaznaczone wcześniej, ocieplenie domu można zaplanować już na etapie projektowania domu. Wtedy wystarczy wziąć kredyt hipoteczny na wyposażenie domu w niezbędną instalację ocieplającą, co będzie wchodziło w skład kredytu na budowę domu. Jeśli jednak chcesz ocieplić dom, który stoi już od dawna, kredyt na wyposażenie domu w taką instalację może przyjąć m.in. formę kredytu gotówkowego. Jakie są dostępne możliwości:

  • Niecelowy kredyt gotówkowy – przydaje się przy mniejszych kwotach termomodernizacyjnych, faktycznie jednak wiąże się z wyższymi ratami. Jest to dobra opcja, jeśli kredyt na remont domu ma dotyczyć nie tylko ocieplenia budynku, ale i wykonania szeregu innych czynności.
  • Kredyt hipoteczny – możesz go wziąć na samą tylko termomodernizację budynku.
  • Kredyt na ocieplenie domu – zazwyczaj banki współpracują ze Skarbem Państwa, który dofinansowuje tego typu przedsięwzięcia.
  • Kredyty proekologiczne – można je znaleźć w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej. Zależnie od regionu będą przysługiwać inne ulgi i dodatki, ale programy proekologiczne obowiązują w całym kraju. 

Na jaki kredyt na termomodernizację możesz liczyć?

Na jakie dofinansowanie możesz liczyć, jeśli chcesz ocieplić dom i składasz wniosek o kredyt na remont domu? Warunki takiego kredytu będą uzależnione m.in. od Twojej historii kredytowej, a także od wysokości Twoich zarobków. Kluczowe jednak będzie posiadanie wkładu własnego.

Jeśli zabiegasz o kredyt na termomodernizację, wysokość tego kredytu powinna stanowić co najmniej 50% całej inwestycji. Sama termomodernizacja wynosi 16% poniesionych kosztów (jeśli ocieplasz już istniejący budynek), co może wzrosnąć do 21%, jeśli postawisz panele fotowoltaiczne. A co, jeśli nie chcesz brać kredytu preferencyjnego? W takim przypadku przejrzyj zebrane na portalu oferty pożyczek i kredytów bankowych.

Jak złożyć wniosek o kredyt na termomodernizację domu?

Prawidłowe złożenie wniosku o kredyt na ocieplenie domu przebiega w podobnej formie, co wnioskowanie o inne produkty bankowe. Każdy bank przedstawi konkretny zakres dokumentów, jakie będą niezbędne do okazania, jeśli chcesz uzyskać pozytywną opinię pod wnioskiem. Przed podpisaniem umowy zazwyczaj trzeba dodatkowo dostarczyć:

  • Kosztorys przeprowadzenia ocieplenia,
  • Analizę techniczno-ekonomiczną projektu.

Tego typu zadanie najlepiej zlecić audytorowi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wniosek jest w pełni wiarygodny, a także nie zostanie zakwestionowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na niecelowy kredyt gotówkowy, nie będzie to konieczne. Choć bank udzieli kredytu na nieco większym oprocentowaniu, nie będzie wnikać w to, na co wydasz te środki. W ten sposób jednak nie będzie szans na uzyskanie żadnego dofinansowania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły