Kredyt na remont domu lub mieszkania. Jak wybrać najlepszy?

Szymon Machniewski avatar Szymon Machniewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Z badania przeprowadzonego w 2021 roku przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że coraz więcej Polaków rezygnuje z krótko- i długoterminowych wyjazdów wakacyjnych na rzecz domowych remontów. Najlepszym czasem na przeprowadzenie prac jest okres letni, kiedy wielu pracowników bierze urlopy wypoczynkowe. Aby pokryć koszty prac renowacyjnych, wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Sprawdź, jakie pożyczki pozwalają sfinansować to przedsięwzięcie.

Kredyt na remont domu lub mieszkania

Czy kredyty na remont domu są popularne wśród polskich kredytobiorców?

Sfinansowanie remontu mieszkania lub domu kredytem bankowym to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością wśród Polaków. Potwierdza to raport InfoKredyt 2022. Badanie, zrealizowane przez Związek Banków Polskich, pokazało, że aż 74% Polaków pożyczyło pieniądze z banków na remont nieruchomości. 

Z oceny Krajowego Rejestru Długów wynika natomiast, że co trzeci kredytobiorca wydaje pożyczone pieniądze na remont mieszkania lub domu bądź jego wyposażenie. 

Jaki kredyt można przeznaczyć na remont domu czy mieszkania?

Najczęstszym rodzajem zobowiązania, zaciąganego na remont mieszkania czy domu, jest kredyt gotówkowy. To pożyczka, którą możesz spożytkować w dowolnie wybrany sposób – bez konieczności informowania instytucji finansowej o celu. Kredyty gotówkowe dostępne są w większości banków działających w Polsce. 

Niskie koszty remontu możesz pokryć także z debetu na koncie lub linii kredytowej. Spróbuj uzyskać taki kredyt powiązany z kontem osobistym w swoim banku, w którym masz już założony rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Może mieć dla Ciebie dobrą ofertę i zaproponować kredyt w koncie, wyliczyć maksymalną kwotę takiego limitu na podstawie przepływów pieniężnych. 

Kredyt na wykończenie domu czy wyremontowanie mieszkania w bloku wielorodzinnym może być zaciągnięty również w innej postaci – jako produkt celowy. Może to być kredyt hipoteczny bądź pożyczka hipoteczna. W obu przypadkach konieczne jest ustanowienie zabezpieczenia w postaci wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. W ofertach wielu instytucji znajdują się kredyty hipoteczne na remont. Pozwalają one na zaciągnięcie zobowiązania na znacznie dłuższy okres niż w przypadku kredytów gotówkowych – może być to nawet 35 lat. 

W wielu przypadkach możesz połączyć kredyt na budowę domu z zobowiązaniem na jego wykończenie. Kredyt hipoteczny posłuży wówczas do sfinansowania budowy, a następnie – doprowadzenia domu do stanu pod klucz. Rozłożenie spłaty kredytu na tak długi czas będzie sprzyjało zmniejszeniu miesięcznego obciążenia domowego budżetu. 

Pozostaje jeszcze kwestia pożyczki hipotecznej, która również wymaga ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki. Niemniej środki nie muszą być spożytkowane na cele związane z nabyciem lub budową nieruchomości. Z pieniędzy, które pozyskasz w ten sposób z banku, możesz sfinansować remont domu lub mieszkania. To od Ciebie zależy, jaki kredyt remontowy zaciągniesz.

Wybór odpowiedniego rodzaju zobowiązania powinien uwzględniać skalę planowanych prac i przewidywane koszty. Jeśli masz do odmalowania mieszkanie czy chcesz położyć fototapetę w sypialni, szybki kredyt gotówkowy czy nawet pożyczka pozabankowa mogą okazać się całkowicie wystarczające.   

Z kolei generalny remont wszystkich pomieszczeń czy wykończenie nowo wybudowanego domu to przedsięwzięcia, które będą wymagały poniesienia wyższych kosztów. Kalkulator kredytowy pozwoli Ci oszacować, jaką kwotę możesz otrzymać od banku. Ile natomiast może kosztować wykonanie tych wszystkich prac?

Dynamiczny wzrost cen materiałów budowlanych i wykończeniowych

Murator Plus podaje, że w lutym 2023 roku – w porównaniu do lutego 2022 roku – ceny materiałów budowlanych wzrosły we wszystkich 20 grupach towarowych. Średni wzrost cen wyniósł 15% rok do roku. Najbardziej zdrożały:

  • wapno i cement – o 38% (rok do roku),
  • sucha zabudowa – o 25%,
  • ściany i kominy – o 19%,
  • wykończenia – o 18%,
  • lakiery i farby – o 18%,
  • płytki, łazienki, kuchnie – o 17%,
  • chemia budowlana – o 16%,
  • ogród i hobby – o 16%,
  • stolarka – o 13%,
  • instalacje, ogrzewanie – o 13%,
  • dachy i rynny – o 13%,
  • izolacje wodochronne – o 13%.

W 2022 roku ceny materiałów budowlanych także wzrosły. W perspektywie rocznej o średnio 30 proc., (zgodnie z raportem GUS). Ceny materiałów idą w górę, a wraz z nimi koszty remontu mieszkań i domów, oraz wykańczania domów nowo wybudowanych. W związku z tym, przy szacowaniu potrzebnej kwoty kredytu na remont, wyliczenie powinno uwzględniać pewien margines bezpieczeństwa finansowego, aby nie okazało się, że zaciągnięte przez Ciebie zobowiązanie będzie zbyt niskie względem zaplanowanego zakresu prac.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły