Ile kosztuje rozwód? Sprawdź wyliczenia

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Wiele osób na całym świecie spotyka się z ciężką sytuacją życiową, jaką jest rozwód. Bardzo często do takiego stanu rzeczy dochodzi w sytuacji kiedy jedna ze stron dopuściła się np. zdrady lub po prostu po latach doszło do całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego. Sprawy rozwodowe oraz koszty podziału majątku dodatkowo się komplikują kiedy małżonkowie mają wspólny kredyt hipoteczny lub dzieci. Ile kosztuje rozwód? Na jaki typ rozwodu najlepiej się zdecydować? Sprawdź najistotniejsze informacje w tym zakresie.

rozwód

Ile kosztuje rozwód?

W zakres tego ile kosztuje rozwód, wchodzi wiele czynników, o których warto wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem tej procedury urzędowej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rozpad pożycia małżeńskiego kończący się rozwodem może w skrajnych przypadkach generować ogromne koszty. Osoby składające pozew rozwodowy powinny wiedzieć o podstawowych kosztach urzędowych z nim związanych przedstawionych w poniższej tabeli.

Opłata sądowa600 złotych
Podział majątku w przypadku zgodności stron300 złotych
Podział majątku, kiedy decyduje o tym sąd1000 złotych
Kurator rodzinny w razie potrzebyok. 80-100 złotych
Zabezpieczenie roszczenia o kontakty z dziećmi40 złotych
Zmiana zabezpieczenia alimentów100 złotych
Wniosek o eksmisję małżonka z lokalu200 złotych

To tylko trzy podstawowe koszty, które są generowane podczas spraw rozwodowych. Nie ulega wątpliwości, że najtańszą możliwą opcją na rozwód jest porozumienie stron, a także ugodowy podział majątku. Dzięki temu całą procedurą związaną z rozwodem można zamknąć w kwocie nawet 1000 złotych.

To warto wiedzieć! W przypadku zakończenia sprawy bez orzekania o winie stała opłata sądowa zostaje zmniejszona do 300 złotych. Oznacza to, że koszty rozwodu bez orzekania o winie są znacznie mniejsze, aniżeli te, kiedy sąd musi rozwiązywać spory pomiędzy małżonkami nie tylko w zakresie podziału majątku, ale i ewentualnych odszkodowań za wyrządzone krzywdy.

Oczywiście to ile kosztuje sprawa rozwodowa, jest w dużej mierze zależne od stopnia skomplikowania sytuacji pomiędzy (jeszcze) małżonkami. Dodatkowe koszty pojawiają się w takich sytuacjach, jak:

  • konieczność wydania opinii przez biegłych sądowych;
  • prowadzenie mediacji pomiędzy stronami.

Powyższe dwa koszty, które bardzo często występują podczas spraw rozwodowych, mogą oznaczać wydatki na poziomie do 1000 złotych w przypadku opinii biegłych oraz do około 500 złotych dla mediacji. Podsumowując, koszty dodatkowe mogą sięgać nawet 1500 złotych! 

Co ciekawe, opłaty sądowej można uniknąć, składając odpowiednio wcześnie wniosek do sądu informujący o braku możliwości finansowych do spłaty takiego zobowiązania. W przypadku zakończenia sprawy koszty ponosi strona przegrana lub kiedy wynikiem jest wina obu stron, te dzielone są zawsze na pół, czyli w zmniejszonej opłacie po 150 złotych.

Abstrahując od tematu kosztów rozwodu i podziału majątku być może zainteresujesz się także tematem: Kredyt a rozwód – poznaj swoje prawa. Ten wpis w dużym stopniu przybliży Ci wszelkie kwestie, o jakich warto wiedzieć, posiadając kredyt hipoteczny podczas rozwodu.

Rozwód a pomoc adwokata – na jakie koszty się przygotować?

Co jednak zrobić kiedy występuje przeciągająca się w czasie sprawa rozwodowa? Koszty wraz z wydłużającym się czasem rozwiązania sporu pomiędzy małżonkami również idą w górę. Jednym z najlepszych rozwiązań skomplikowanych sytuacji jest skorzystanie z pomocy doświadczonego adwokata.

Oczywiście, w tym przypadku również trzeba brać pod uwagę pewne koszty. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że pomoc adwokata okazuje się nieoceniona w skomplikowanych sprawach rozwodowych, gdzie dwoje ludzi nie potrafi dojść samodzielnie do porozumienia. Poniższa tabela przedstawia najistotniejsze koszty związane z korzystaniem z usług doświadczonego adwokata.

Minimalne wynagrodzenie adwokata za sprawę rozwodową720 złotych
Średnie wynagrodzenie pełnomocnikaod 1000 do 6000 złotych

Na chwilę obecną wyróżnia się dwa typy rozwodów:

  1. Bez orzekania o winie.
  2. Z orzecznictwem o winie jednej ze stron.

W przypadku kiedy małżonkowie są zgodni co do zakończenia pożycia małżeńskiego i całkowitego rozpadu związku, sprawa rozwodowa będzie nie tylko tańsza pod względem opłat sądowych, ale także i w kwestii wynagrodzenia dla adwokata. Proste sprawy adwokaci bardzo często przyjmują za najniższą możliwą stawkę lub nawet podejmują się niektórych pro bono.

Rozwód z orzecznictwem o winie jest nie tylko droższy pod względem złożenia pozwu, ale i kosztów okołosądowych wraz z wynagrodzeniem dla adwokata. Kiedy sprawa wymaga dużego zaangażowania ze strony pełnomocnika, a sąd musi powoływać biegłych lub wykonywać mediacje może okazać się, że koszty podziału majątku i samego rozwodu sięgną nawet 10 000 złotych. Wpływ na honorarium prawnika może mieć także konieczność rozwiązania tematu opieki nad dziećmi.

Podsumowując, zarówno koszty sądowe, jak i te związane z wynagrodzeniem dla adwokata mogą być spore. Jak sobie poradzić z takimi wydatkami? Dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt. Ranking kredytów gotówkowych będzie więc pomocnym narzędziem umożliwiającym wybór najlepszego kredytu pozwalającego na sfinansowanie sprawy rozwodowej.

Ile trwa rozwód i czy można uniknąć niektórych kosztów?

Każdy rozwód to indywidualna sprawa pomiędzy dwojgiem osób będących jeszcze w związku małżeńskim aż do wydania orzeczenia przez sąd. Pary decydujące się na rozwód bez orzecznictwa o winie, nieposiadające dzieci ani kredytów hipotecznych mogą liczyć na rozpatrzenie sprawy w ciągu 3 miesięcy. Liczne spory, problemy z ustaleniem praw do wspólnego majątku oraz ustalenie prawa do opieki nad dziećmi powodują, że sprawy rozwodowe ciągną się nawet latami.

Decydując się na zakończenie związku, warto wiedzieć, ile kosztuje pozew o rozwód w 2022 roku oraz jak zminimalizować ewentualne koszty związane z rozwodem. Najlepszym z możliwych rozwiązań jest jednak wynajęcie adwokata oraz porozumienie się ze współmałżonkiem poza sądem, co nie tylko zmniejszy koszty, ale i przyśpieszy cały proces rozwodowy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły