Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Sprzedaż mieszkania z kredytem

Kuba  • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut
Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym to temat, który wraca w rozmowach wielu Polaków. Nic dziwnego, skoro każdego roku coraz więcej osób decyduje się na takie zobowiązanie. Nie jest jednak powiedziane, że w mieszkaniu kupionym na kredyt będziemy mieszkali do końca życia. Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Sprawdźmy!
jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym

Spis treści:

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

pożyczkowy portalCzy sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa? Zależy, co przez to rozumiemy. Nie ulega wątpliwości, że mimo hipoteki wciąż jesteśmy właścicielami nieruchomości i możemy robić z nią, co tylko chcemy. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprzedać dom czy mieszkanie z kredytem. Warto jednak zwrócić uwagę, że istnieją pewne ograniczenia. Jeżeli chcemy sprzedać nieruchomość, przekazując swoje zadłużenie nowemu właścicielowi, jest to niemożliwe. Nie da się przenieść takiego zobowiązania na obcą osobę. Aby sprzedać mieszkanie z hipoteką, musimy jednocześnie ją spłacić. Wydawałoby się to oczywiste, nie każdy jednak ma tego świadomość. Dlatego warto odpowiedzieć również na pytanie, jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Poniżej przedstawiamy przebieg procesu krok po kroku.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

pożyczkowy portalSprzedaż mieszkania z hipoteką krok po kroku to krótka instrukcja, która pomoże zapamiętać najważniejsze punkty całego procesu. Warto jednak pamiętać, że w zależności od banku czy też płynności przechodzenia z jednego punktu do drugiego mogą pojawić się również inne ważne momenty. Jeżeli wszystko uda nam się załatwić bez problemu, sprzedaż domu z kredytem lub nieruchomości będzie przebiegała następująco:

1. Publikujemy ogłoszenie z ofertą sprzedaży domu, czyli szukamy osoby chętnej do zakupu nieruchomości. W tym momencie należy pamiętać, że cena powinna umożliwić nam spłatę kredytu hipotecznego w banku. Spłata kredytu odbywa się poprzez środki uzyskane ze sprzedaży!

2. Spotykamy się z notariuszem i staramy się uzyskać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące sprzedaży. Zapytajmy również, jakie dokumenty będą nam potrzebne w całym procesie sprzedaży. 

3. Kolejny ważny krok to wizyta w banku i rozmowa na temat wcześniejszej spłaty zobowiązania. Nie zapomnijmy również o poproszenie banku o wystawienie promesy oraz innych potrzebnych dokumentów wskazanych przez notariusza.

4. Po znalezieniu kupującego należy sporządzić umowę przedwstępną. Będzie to dla nas dobre zabezpieczenie. W tym czasie potencjalny kupiec załatwia kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości

5. Jeżeli kupujący otrzyma pozytywną decyzję kredytową, należy udać się ponownie do notariusza w celu sporządzenia odpowiedniej umowy sprzedaży już w oficjalnej formie. Dzięki temu unikniemy również załatwiania dodatkowych formalności samodzielnie. Zrobi to za nas notariusz, na przykład złoży wniosek w sądzie o zmiany w księgach wieczystych. 

6. Teraz dochodzimy do najważniejszych dwóch kroków sprzedaży mieszkania z hipoteką. Pierwszy z nich to przelew pieniędzy za nieruchomość. Odbywa się on na nieco innych zasadach. Bank, w którym kupujący otrzymał kredyt hipoteczny, przelewa równowartość naszego zadłużenia na konto naszego banku. Jeżeli ze sprzedaży zostanie wolna kwota, wówczas trafi ona na nasze konto.

7. Następnie należy udać się do banku w celu uzyskania zgody na wykreślenie z hipoteki. Jest to tzw. list mazalny, który należy wręczyć nowemu właścicielowi nieruchomości. Po przebrnięciu przez wszystkie te kroki możemy stwierdzić, że sprzedaż została sfinalizowana, a mieszkanie ma nowego właściciela.

Najpierw rozmowa z bankiem, później sprzedaż mieszkania z kredytem

pożyczkowy portalWiemy już, jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na kilka punktów. Zanim dojdzie do sprzedaży mieszkania, musimy udać się do banku. Następuje to już po znalezieniu potencjalnego kupca. Naszym obowiązkiem jest rozmowa z bankiem na temat decyzji o sprzedaży nieruchomości. Jeżeli kredytodawca nie będzie widział ku temu przeszkód, otrzymamy od niego promesę. Czym jest promesa kredytowa? To zaświadczenie wydawane przez bank, które zawiera podstawowe informacje na temat aktualnego zobowiązania: wartość zadłużenia na konkretny dzień, wyliczone odsetki dzienne. Oprócz tego zawiera ona zgodę banku na wykreślenie z ksiąg wieczystych. Dlaczego należy udać się do banku dopiero po znalezieniu kupca, ale przed sprzedażą? Promesa kredytowa jest ważna maksymalnie przez 30 dni. Po upływie tego terminu należy udać się po kolejny dokument. 

Promesa da nam pewność, że sprzedaż mieszkania z hipoteką odbędzie się bez dodatkowych przeszkód ze strony naszego kredytodawcy. Możemy być pewni, że po sfinalizowaniu transakcji otrzymamy bez problemu zgodę na wykreślenie banku z ksiąg wieczystych. Podczas rozmowy z kredytodawcą powinniśmy poruszyć również temat wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego. Z reguły banki pobierają za taką możliwość dodatkową opłatę. Dlatego powinniśmy upewnić się, czy opłaca się sprzedać mieszkanie z kredytem w naszej sytuacji. 

Formalności a sprzedaż mieszkania z hipoteką

pożyczkowy portalJakich formalności wymaga sprzedaż mieszkania w kredycie? Na początku należy wspomnieć o wyżej wspomnianej już promesie. Takie zaświadczenie jest niezbędne i powinno zawierać informacje potrzebne również do wykonania odpowiedniego przelewu przez bank kupującego. Dlatego w treści powinny znaleźć się nie tylko wyżej wspomniane saldo kredytu i numer konta kredytodawcy, ale również dane kredytobiorcy, termin spłaty kredytu, zgoda na wcześniejszą, jednorazową spłatę, pozwolenie na wykreślenie hipoteki po spłacie zadłużenia. 

Oprócz tego nie możemy zapomnieć o umowie przedwstępnej. Jak już wspomnieliśmy, jest to forma zabezpieczenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że chroni ona nie tylko nas jako sprzedawców, ale również bank. Bez takiego dokumentu bank nie wystawi nam promesy, a tym samym sprzedaż mieszkania w kredycie nie dojdzie do skutku. Warto zwrócić uwagę, że umowa przedwstępna nie musi być podpisana ani sporządzona przez notariusza. Dopiero ostateczna umowa sprzedaży musi mieć formę aktu notarialnego. 

Czy opłaca się sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania na kredyt nie należy do najprostszych. Musimy zastanowić się nie tylko nad tym, jak sprzedać mieszkanie z hipoteką, ale przede wszystkim wybrać odpowiedni moment. Okazuje się, że nie zawsze będzie to opłacalna transakcja. Jeżeli zdecydujemy się na sprzedaż nieruchomości za wcześnie, wówczas musimy mieć świadomość dodatkowych kosztów, jakie nas czekają. Wśród nich znajduje się przede wszystkim uregulowanie podatku dochodowego. Jeżeli kupiliśmy mieszkanie na kredyt, a od zakupu nie minęło co najmniej 5 lat, zostaniemy zobowiązani do uregulowania podatku od sprzedaży nieruchomości względem Urzędu Skarbowego.

W takiej sytuacji podatek PIT wynosi 19%. Oznacza to, że będziemy musieli przeznaczyć 19% zysku z transakcji na rzecz fiskusa. Nie ulega wątpliwości, że przy wartościach nieruchomości będzie to znaczna kwota. Istnieją jednak dwa sposoby na uzyskanie zwolnienia z tego obowiązku

  • Pierwsza z nich to sprzedaż mieszkania na kredyt po upływie 5 lat od jego nabycia.
  • Druga polega na przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży na zakup nowej nieruchomości lub spłatę kredytu na sfinansowanie własnego mieszkania.

Podsumowanie: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem i czy to się opłaca?

Nie ulega jednak wątpliwości, że najbardziej opłacalny rozwiązaniem byłoby sprzedanie nieruchomości po uregulowaniu zadłużenia wobec banku. Właśnie w taki sposób postępują profesjonalni flipperzy. W takiej sytuacji cała kwota ze sprzedaży trafia do nas. Warto jednak spojrzeć na indywidualne kwestie finansowe. Być może jesteśmy w sytuacji, kiedy sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest jedynym słusznym wyborem.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 2 lutego 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły