Jak wyczyścić BIK? Usuwanie wpisów w BIK krok po kroku [Wzór wniosku]

Kuba  • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
Czyszczenie BIK to jedna z usług, która wzbudza wiele kontrowersji. Jeżeli mamy negatywne wpisy w bazie, chcemy się ich po prostu pozbyć. Okazuje się, że usuwanie BIK nie jest tak proste i oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Jak wyczyścić BIK i kiedy jest to możliwe? Przedstawiamy różne sytuacje i wyjaśniamy, skąd mogą brać się niedomówienia.

Spis treści:

Dlaczego tak często pojawia się pytanie: jak wyczyścić BIK?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wyczyścić BIK. Zanim przedstawimy odpowiedź, należy przytoczyć przede wszystkim definicję tej bazy. Dzięki temu rozwiejesz kilka ważnych wątpliwości. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to rejestr w którym pojawiają się informacje o klientach indywidualnych oraz przedsiębiorcach nie tylko sektora bankowego, ale od niedawna również firm pożyczkowych. Gromadzi dane o 159 mln rachunków, które należą do 25 mln klientów indywidualnych, W bazie pojawiają się również informacje o 1,4 mln firm, rolników i innych podmiotów. Wśród nich znajduje się aż 845 tys. mikroprzedsiębiorców.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, podlega konkretnym przepisom zawartym w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe. Na mocy przepisów tej ustawy zostało utworzone przez banki oraz Związek Banków Polskich w 1997 roku.

Czyszczenie BIK a BIG

Czyszczenie BIK budzi nie tylko wiele kontrowersji, ale również zainteresowania wśród klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Wynika to również z pomyłek między rejestrem BIK oraz BIG. Ten drugi gromadzi nie tylko informacje o zadłużeniu w instytucjach bankowych i pozabankowych, ale również dane przekazane przez różne firmy. Tak naprawdę każdy może zgłosić Cię do BIG. Z kolei ty masz prawo poprosić o usunięcie tych informacji  w ciągu 14 dni od spłaty zadłużenia.

Jeżeli chodzi o czyszczenie BIK, sytuacja wygląda już inaczej. Wpis można usunąć jedynie w wyjątkowych sytuacjach. W jakich? Kiedy usuwanie BIK będzie możliwe?

Dlaczego usuwanie BIK cieszy się dużym zainteresowaniem?

Informacje dotyczące tego, kiedy czyszczenie BIK jest możliwe, pojawiają się w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo Bankowe. Do tej bazy trafiają w końcu informacje z banków, firm pożyczkowych oraz SKOK-ów. Tego typu zobowiązania wyróżniają się długim okresem kredytowania, a informacje o spłacie każdej raty są gromadzone przez cały czas obowiązywania umowy. Zgromadzone informacje mogą być negatywne lub pozytywne. Wpisy o terminowej spłacie zobowiązania nie są dla nikogo problematyczne. Inaczej jest jednak w przypadku negatywnych wpisów.

Czyszczenie BIK interesuje przede wszystkim osoby, którzy spóźniają się ponad 60 dni ze spłatą, a 30 dni wcześniej instytucja finansowa poinformowała, że wpis o zadłużeniu trafi do BIK. Negatywne wpisy w BIK  są przechowywane nawet przez 5 lat od spłaty zadłużenia. Nie musi być przy tym zgody klienta.

Kiedy i jak wyczyścić BIK z chwilówek, kredytów i innych?

Tak naprawdę pojawiają się trzy sytuacje, w których możesz usunąć negatywne wpisy. Jak wyczyścić BIK z chwilówek, kredytów lub innych zobowiązań? Wymaga to złożenia odpowiedniego wniosku w zależności od sytuacji. Oto 3 przypadki, w których czyszczenie BIK jest możliwe:

  • odwołanie zgody na przetwarzanie danych o zobowiązaniu po jego terminowej spłacie; należy dostarczyć odpowiedni wniosek, a czyszczenie BIK po spłacie będzie możliwe,
  • kiedy upłynęło 5 lat od uregulowania zobowiązania, a negatywny wpis może wpłynąć źle na ocenę zdolności kredytowej, możesz złożyć wniosek do banku o wykreślenie z BIK,
  • ostatnią i rzadszą sytuacją jest pojawienie się nieprawdziwych, nieaktualnych informacji w bazie BIK. W takim przypadku składasz również wniosek do banku o wykreślenie z BIK.

Jak złożyć wniosek o czyszczenie BIK? Wzór pisma

Jeżeli chcesz złożyć wniosek do banku o wykreślenie z BIK, musisz wypełnić odpowiedni dokument i wysłać go do instytucji finansowej.

Dotyczy to zarówno dokumentu z prośbą o korektę i usunięcie danych. Następnie instytucja składa wniosek o czyszczenie BIK po spłacie lub w innej sytuacji do rejestru. Pismo musi być uzasadnione i pisemne. Jak przebiega czyszczenie BIK? Wzór pisma prezentujemy poniżej.

Dane nadawcy

………………………….

                                Dane odbiorcy

                                ………………………….

Numer klienta:

Umowa kredytu (numer i dzień podpisania umowy)

Reklamacja – cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych

Na podstawie art. 105a ust. 2 ustawy Prawo Bankowe odwołuję indywidualną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych po wygaśnięciu zobowiązania przez nazwa banku, udzieloną w data podpisania umowy.

W związku z tym wzywam nazwa banku do zakończenia przetwarzania moich danych osobowych (dot. umowy numer i data podpisania umowy) w celu oceny zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego przez Biuro Informacji Kredytowej S.A.

Proszę o potwierdzenie zakończenie przetwarzania danych osobowych w rejestrze BIK.

Z poważaniem

Podpis

Jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej?

Jeżeli decydujesz się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, musisz pamiętać, że informacja ta zostanie odnotowana w bazie BIK. Pamiętaj, że nie jest to powodem usunięcia poprzednich wpisów w BIK. One nadal będą dostępne w rejestrze przez 5 lat. Z kolei informacja o upadłości konsumenckiej będzie widniła w bazie aż 10 lat.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 30 listopada 2022

2 komentarze

Agnieszka

Dzień dobry mam upadłości od 2018 dostałam ją nie ze względu na banki, pożyczki czy karty kredytowe. Ja miałam dług w ZUS dokładnie FA. a w banku widnieje jako osoba zadłużona a nigdy nie miałam kredytu. Co mogę zrobić?

00 Odpowiedz
Małgorzata

Witam, mam prawomocne postanowienie o zakończeniu upadłości konsumenckiej z kwietnia br, czy to jest podstawa do wykreślenia w bazie BIK ? i jak to zrobić?

20 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły