BIK czy BIG – co gorzej wpływa na przyszłość?

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 8 minut
Większość z nas ma już za sobą jakieś doświadczenia z pożyczkami i kredytami, ponieważ w podbramkowych sytuacjach naprawdę potrafią ułatwić życie. Jednak niezależnie od tego, czy korzystamy z ofert banków czy firm pożyczkowych, wraz z otrzymaniem potrzebnej gotówki dostajemy deadline na jej zwrot. W przypadku banków okres kredytowania jest znacznie dłuższy a oprocentowanie niższe niż w przypadku chwilówek. Nie oznacza to jednak, że konsekwencje nieterminowych spłat (albo w ogóle ich brak) będą mniej dotkliwe. BIK czy BIG – jaka jest różnica między tymi bazami?
bik czy big

Spis treści:

Wpis do bazy dłużników

Wpis na listę dłużników w nieodwracalny sposób zmienia naszą historię kredytową. Bardzo często radykalnie ogranicza nasze możliwości w korzystaniu z produktów finansowych dostępnych na rynku. Taka informacja z pewnością nie jest żadnym powodem do dumy, a większość z nas ma nadzieję, że wierzyciel nie odkryje naszego zaniedbania. Mało tego zapowiada początek dalszych problemów finansowych. Dowiedzmy się, jak to wygląda w praktyce.

Czym zajmuje się BIG?

To żaden szyfr, a skróty, które powinien znać każdy klient banku, firmy pożyczkowej i konsument korzystający z usług wymagających pokrycia finansowego. Znajomość teorii może w tym przypadku zapobiec poznaniu zasad funkcjonowania tych instytucji w praktyce na własnej skórze.

BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej, to instytucja, której zadaniem jest gromadzenie informacji zarówno o nierzetelnych klientach, jak i o tych sumiennie wywiązujących się ze wszystkich umów finansowych. W Polsce funkcjonuje w ten sposób pięć niezwiązanych ze sobą instytucji. Jeżeli bank chce sprawdzić wiarygodność potencjalnego pożyczkobiorcy, musi się zwrócić do każdej z nich z osobna lub wyłącznie do tej, którą uważa za najistotniejszą dla siebie. Prawo do skontrolowania tych baz posiadają nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby fizyczne. Dzięki temu mamy dostęp do informacji o sobie oraz potencjalnych kontrahentach.

Bardzo ważną kwestią w przypadku BIG-u jest to, że jego działalność nie koncentruje się wyłącznie na sferze bankowej. Na listy KIDT, KRD, ERIF, InfoMonitora i KBIG trafimy nie tylko z powodu niespłaconych rat kredytu, ale też w konsekwencji nieuregulowanych rachunków za usługi telekomunikacyjne, ignorowania obowiązku alimentacyjnego czy braku opłaty za czynsz. Gdziekolwiek i za cokolwiek płacimy, tam liczmy się z ryzykiem wpisu do baz BIG, kiedy nie będziemy się wywiązywać z warunków umowy.

Biuro Informacji Kredytowej – co to jest?

BIK, a więc Biuro Informacji Kredytowej, zostało założone przez prywatne banki oraz Związek Banków Polskich i dotyczy wyłącznie tej przestrzeni. Nadrzędnym jego celem jest zbieranie i udostępnianie historii kredytowych klientów banków. Monitorowane są nie tylko zaległe płatności, ale też aktualnie spłacane raty kredytów, chwilówek, dostępne karty kredytowe i poręczenia kredytów.

Brzmi jak zaawansowana inwigilacja, ale w rzeczywistości pewnie niewielu klientów pomyśli że, BIK funkcjonuje po to, by uchronić pożyczkobiorców przed nadmiernym zadłużeniem. Dzięki działalności tej instytucji pożyczkodawcy dysponują realnymi danymi o wypłacalności swojego klienta. Ponadto mogą decydować o tym, czy będzie on w stanie opłacać kolejne zobowiązanie.

BIK a BIG i KRD

Jak do tych dwóch biur, Informacji Gospodarczej i Informacji Kredytowej, ma się KRD, Krajowy Rejestr Dłużników? Zakresem działalności zdecydowanie bliżej mu do BIG-u, ponieważ zajmuje się dłużnikami banków i firm pożyczkowych. Z baz KRD mogą korzystać niemalże wszyscy, co czyni instytucje przydatną w procesie podpisania umów albo nawiązywania kontaktów biznesowych. Krajowy Rejestr Dłużników to także BIG, można więc trafić na tę czarna listę już z długiem 200 zł (osoba fizyczna) lub 500 zł (firma).

Podobne ryzyko występuje w przypadku BIK, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Choć w tym przypadku kwota zaległości, za jaką możemy zostać wpisani do rejestru, nie jest niczym ograniczona. Banki i parabanki przekazują informacje do Biura Informacji Kredytowych automatycznie. Jeżeli mamy zaległości w spłacie zobowiązania, nie unikniemy wpisu na taką listę, a każdy nasz przyszły wierzyciel sprawdzi rejestr czy to BIK czy BIG.

Skutki wpisu do baz – gorsze w BIK czy BIG

Nie musimy spodziewać się żadnych przykrych konsekwencji, jeśli BIK czy BIG przechowują o nas wyłącznie pozytywne informacje. Jeżeli jednak nie zostaliśmy uznani za wiarygodnego i wypłacalnego klienta, a nasze nazwisko figuruje w tym zdecydowanie gorszym rejestrze, dotkliwie to odczujemy. W przypadku BIG problemy mogą pojawić się na kilku frontach, nie tylko tych związanych z instytucją, której jesteśmy winni pieniądze. Niewykluczone, że będziemy mieć kłopot z podpisaniem umowy na usługi telekomunikacyjne czy wzięciem sprzętów na raty. Problemy nie ominą nas również podczas wnioskowania o wsparcie finansowe w banku czy firmie pożyczkowej.

Nie łudźmy się – zdecydowana większość instytucji finansowych i dostawców usług weryfikuje swoich kontrahentów w bazach dłużników. Jeżeli pożyczkodawca znajdzie tam imię i nazwisko osoby starającej się o udzielenie wsparcia, szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej maleją niemal do zera. Ta sama zasada tyczy się osób i przedsiębiorstw widniejących w rejestrach BIK-u. Ani banki typu Bank czy PKO BP, ani nawet firmy pożyczkowe nie mogą sobie pozwolić na podpisanie umów z klientami, którzy nie mają szans wywiązać się z zobowiązań finansowych. Procesy windykacyjne, a następnie sądowe, są na tyle czasochłonne, że instytucjom zwyczajnie nie opłaca się ryzykować ich wszczynania.

Wpis do BIK lub BIG – co dalej?

Trudno osądzić, czy to wpis do BIK czy BIG wpływa gorzej na przyszłość. Figurowanie w obu tych rejestrach nie wróży najlepiej w kwestii możliwości korzystania z produktów bankowych lub usług w późniejszym czasie, ale to pamiętajmy, że to nie koniec świata. Kiedy odkryjemy, że nasze nazwisko lub przedsiębiorstwo znajdują się w rejestrze dłużników, przede wszystkim skontaktujmy się z wierzycielami i poinformujmy ich o swojej sytuacji finansowej. Da nam to szansę renegocjowania warunków zawartych umów, opóźnienia terminów spłaty, rozłożenia długu na raty albo obniżenie rat, które aktualnie spłacamy.

Jeżeli masz problem ze spłatą zobowiązania w firmie pożyczkowej, sprawdź artykuł ROZŁOŻENIE DŁUGU NA RATY – GDZIE?

 

Nie próbujmy też ukrywać się przed firmami windykacyjnymi, bo przez to wysokość naszego zobowiązania tylko wzrośnie. Tak samo sytuacja wygląda, gdy sprawa się przeciągnie, a następnie dojdzie do postępowania sądowego i egzekucji komorniczej.

Jak usunąć wpis z BIK czy BIG?

Jak usunąć wpis z BIG? Jeżeli chodzi o negatywne informacje w Biurze Informacji Gospodarczej, zostaną one usunięte dopiero po uregulowaniu zadłużenia. W takiej sytuacji nasz wierzyciel ma obowiązek poinformować o tym rejestr BIG w terminie do 14 dni. Gdy tego nie zrobi, podlega karze grzywny do 30 000 zł na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. z 09.04.2010 nr 81 poz. 530). Jeżeli zobowiązanie nie zostanie spłacone, informacje mogą być przechowywane nawet przez 10 lat. Tak więc nawet jeśli sytuacja finansowa w którymś momencie wymknie nam się spod kontroli, mamy jeszcze szansę odkupić swoje winy.

Inaczej wygląda sytuacja z wpisem w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Pod tym względem można sądzić, że wpis BIK jest gorszy dla konsumenta. Baza zastrzega sobie prawo do przechowywania informacji na temat dłużnika nawet do 5 lat po uregulowaniu zadłużenia.

Jak sprawdzić siebie w BIK?

Warto pamiętać, że jako konsumenci mamy prawo wglądu do informacji na swój temat przechowywanych w rejestrach dłużników. Jeśli chcemy upewnić się, że nasza historia BIK nie ma żadnych negatywnych informacji, należy przejść na stronie biura do zakładki “Klienci indywidualni”, a następnie wybrać interesującą nas usługę. W przypadku jednorazowego raportu zostaniemy zobowiązani do wniesienia opłaty w wysokości 39 zł. Istnieje wersja z pakietem 12 raportów. W takiej sytuacji koszt to 99 zł.

Szczegółowy poradnik na ten temat znajdziesz w artykule JAK SPRAWDZIĆ SCORING BIK? – PORADNIK

 

Jak sprawdzić siebie w BIG?

Aby sprawdzić informacje na swój temat w Biurze Informacji Gospodarczej, również należy przejść na stronę biura, a następnie kliknąć zakładkę “Konsument”. W tym przypadku otrzymujemy możliwość sprawdzenia informacji za darmo. Jest jednak jeden warunek, darmowa usługa jest aktywna jedynie dla jednego raportu pobranego w ciągu 6 miesięcy. Jeżeli zdecydujemy się na kilkukrotne sprawdzenie bazy w tym okresie, zostaniemy zobowiązani do uiszczenia opłaty 10,50 zł za jednorazowy raport.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również JAK SPRAWDZIĆ BIG INFOMONITOR?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły