500+ dla seniorów?

 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut
natalia
Polski rząd stara się wprowadzać nowe programy pomocowe. W pierwszej kolejności uruchomił „Rodzinę 500+”. Szybko jednak okazało się, że wsparcia potrzebują nie tylko rodziny borykające się z problemami finansowymi. Drugą grupą wymagającą pomocy są również osoby otrzymujące zbyt niskie świadczenia emerytalne. W niektórych przypadkach nie pozwalają one nawet na zabezpieczenie środków na najpilniejsze wydatki. Dlatego minister Elżbieta Rafalska podjęła decyzję o nowej formie zapomogi dla najuboższych: 500+ dla seniorów. Na czym ma ona polegać i kiedy zostanie wprowadzona w życie?
500+ dla seniorów

Emerytura nie wystarcza Ci na sfinansowanie wszystkich potrzeb i zobowiązań finansowych? Sprawdź poniższe zestawienie pożyczek, które mogą Ci pomóc! Aby sprawdzić szczegóły oferty i przejść na stronę pożyczkodawcy, wystarczy kliknąć „Złóż wniosek”. 

Pożyczki dla emerytów

PożyczkodawcaMaksymalna kwota pożyczkiMaksymalny okres spłaty pożyczki
20 000 zł48 miesięcy 
vivus - opinie3 000 zł30 dni
supergrosz - opinie15 000 zł48 miesięcy

Spis treści:

Ile wyniesie nasza przyszła emerytura?

Młodość rządzi się swoimi prawami i nikt mając dwadzieścia, trzydzieści lat, nie zastanawia się, co będzie, za kolejne 40 lat. Jednak musimy mieć świadomość, że dla obecnego młodego pokolenia, przyszłość na emeryturze nie maluje się w zbyt optymistycznych barwach. Według ekspertów wysokość przyszłej emerytury obecnego 20. latka wyniesie mniej niż 40% jego ostatniej pensji netto, pod warunkiem, że będzie on od od 20 roku życia pracował i odprowadzał składki. W innym przypadku, świadczenie to nie przekroczy ⅓ ostatniej wypłaty netto. Jak łatwo skalkulować, sytuacja będzie dramatyczna, bo za taką kwotę trudno jest się utrzymać i zapewnić sobie godziwe życie. Dlatego warto myśleć o emeryturze już dziś i oszczędzać.

Specjalny zasiłek 500 zł z ZUS– dla kogo przeznaczone są dodatkowe środki?

500 zł miesięcznego specjalnego zasiłku z ZUS otrzymuje już prawie pół miliona Polaków. Świadczenie wypłacane jest tylko tym, których przychody nie przekraczają 1200 zł brutto miesięcznie oraz jednocześnie nie mogą samodzielnie egzystować. Nie jest to bezpośredni dodatek dla seniorów, jednakże są oni dużą grupą otrzymującą właśnie to świadczenie. Od marca 2021 r. część tych środków mogą otrzymać osoby, których dochód nie przekracza 1750 zł miesięcznie. Aby bezproblemowo otrzymać środki, należy udokumentować posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji – podobnie jak do otrzymania renty z MOPS.

Jeśli masz problemy finansowe i boisz się utraty środków do życia, sprawdź artykuł CZY KOMORNIK MOŻE ZAJĄĆ CAŁĄ TWOJĄ RENTĘ LUB EMERYTURĘ?  

Różne warianty pomocy dla emerytów

Wsparcie, które miało być przyznawane od grudnia 2018 roku, miało przybrać różną postać. Sytuacja ta podyktowana była brakiem danych o ilości wolnych środków, które pozostawały w budżecie państwa na ten cel. Wedle wstępnych ustaleń miałyby to być kwoty od 2,5 do 5 miliardów złotych. Wówczas potrzebujący emeryci uzyskaliby wsparcie w postaci dodatku z przedziału od 300 do 500 złotych. Skorzystać mieliby z tego, wedle najnowszych ustaleń, osoby uzyskujące od 1000 do 2000 złotych brutto miesięcznie. Dotyczyło to również tych, którzy pobierają rentę socjalną, świadczenia przedemerytalne oraz środki z KRUS. Podane początkowo dane zostały później uściślone.

Podczas jednej z konferencji prasowych minister Rafalska doprecyzowała, że finalnie na zrealizowanie jej pomysłu potrzeba 3,4 miliarda złotych, zatem o 200 milionów złotych mniej niż zakładano na początku. Osoby uzyskujące emeryturę z przedziału 1000-1500 złotych brutto miałyby dostać 400 złotych rocznie. Ci, którzy dostają 1500-2000 złotych zyskaliby zaś 300 złotych. 

Komu przypadłyby dodatkowe pieniądze?

Wicepremier Mateusz Morawiecki zdawał sobie sprawę, że na zrealizowanie pomysłu musiałby znaleźć w kasie państwa kwotę przynajmniej 1,5 miliarda złotych rocznie. Dodatkowo samo obniżenie wieku emerytalnego miało wiązać się z kosztami blisko 10-krotnie wyższymi. Dlatego właśnie chciał wdrożyć inny projekt, który byłby dla budżetu mniejszym obciążeniem. Chodziło o to, by wypłacać dodatkowe środki wszystkim, którzy zdecydują się na dłuższą aktywność zawodową mimo obniżonego wieku emerytalnego. Zatem każdy, kto by nabył prawo do przejścia na emeryturę, ale nie skorzystałby z tego przywileju – mogłby zyskać. Miałby otrzymać jednorazowo 10 tysięcy złotych za dwa dodatkowe lata pracy. Zakłada się również, że dwukrotnie wyższe dopłaty jednorazowe trafiłyby do tych, którzy zdecydowaliby się pozostać na stanowiskach 4 lata dłużej. Skąd ten pomysł? Otóż taka osoba zapłaciłaby w tym czasie więcej podatków niż proponowana superpremia. Tym samym znacząco zyskałby na tym budżet państwa (około 2 miliardów złotych rocznie). Jednakże te ustalenia nie weszły w życie.

Więcej o rentach i emeryturach przeczytasz w artykule: EMERYTURY ZUS – AKTUALNA SYTUACJA. 

500+ dla Seniora jako Bon Turystyczny

W połowie 2021 r. wprowadzono projekt o nazwie „Polski Bon Turystyczny dla Seniora”. Inicjatorem tego pomysłu jest Senat. Ma służyć to jako odpowiednik dofinansowania rencistów i emerytów, na wzór dopłaty dla dzieci, jaka od kilku lat została wprowadzona w Polsce. Nadzieje na wprowadzenie tej ustawy prognozowano na czerwiec, jednakże dalej trwają prace nad wprowadzeniem je w życie. Zdaniem pomysłodawców wprowadzenie tego miałoby korzystny wpływ na finansowe wsparcie polskiej branży turystycznej, która jako jedna z wielu została mocno dotknięta społeczno-gospodarczymi skutkami COVID-19. Nie można jednak prognozować tutaj pozytywnego skutku, ponieważ podobny pomysł padł już w tamtym roku i został odrzucony przez Sejm.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 2 lutego 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły