Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy

Kuba  • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub gotówkowego na nieco większą kwotę wiąże się z pewnym ryzykiem zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy. Jak jednak zminimalizować niebezpieczeństwa wynikające z różnych sytuacji życiowych takich, jak np. utrata pracy? Ubezpieczenie tego typu to wręcz doskonałe rozwiązanie pozwalające na zabezpieczenie interesów banku oraz swoich. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że taka polisa często stanowi sporą część miesięcznego zobowiązania. Na czym polega ubezpieczenie kredytu od utraty pracy? Czy warto się na nie decydować? Sprawdźmy, jak to działa w praktyce.

Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy

Ubezpieczenie kredytu w razie utraty pracy – o co tu chodzi?

Ubezpieczenie kredytu od utraty pracy to nic innego jak zwykła polisa ubezpieczeniowa zawierana z konkretnym towarzystwem zajmującym się tego typu sprawami. Ta forma zabezpieczenia oferowana jest nie tylko przez firmy ubezpieczeniowe, ale także banki udzielające długoterminowych zobowiązań takich, jak np. kredyty gotówkowe.

Ogólnie rzecz biorąc, zabezpieczenie zobowiązania od utraty pracy powoduje, że problemy finansowe kredytobiorców nie wygenerują zadłużenia u banku. Dlaczego? Firma ubezpieczeniowa za czas, w którym dana osoba lub firma utraciła zdolność do spłaty miesięcznej raty kredytu, będzie opłacać miesięczną ratę aż do czasu poprawy sytuacji finansowej. Co ciekawe, każda umowa zawierająca ubezpieczenie kredytu jest inna, a ilość rat, jaka zostanie uregulowana przez zewnętrzną firmę, będzie zależna od konkretnej sytuacji. Wszelkie zagrożenia wynikające z utraty pracy i pogorszenia się sytuacji finansowej są zabezpieczone w ramach usługi, jaką jest ubezpieczenie kredytu. Utrata pracy to częsty problem kredytobiorców, dlatego warto wybrać najlepszą polisę ubezpieczeniową pozwalającą na zabezpieczenie interesów obu stron w przypadku kredytu.

Kredyt hipoteczny a utrata pracy – jak działa ubezpieczenie?

Warto mieć na uwadze fakt, że ubezpieczenie kredytu od utraty pracy w przypadku hipoteki udzielane jest najczęściej na preferencyjnych warunkach. Co ciekawe, banki wymagające zawarcia takiej polisy najczęściej proponują dość kiepskie oferty. W wielu przypadkach świadczenia w ramach utraty pracy są wypłacane tylko wtedy, kiedy spełnione zostaną konkretne warunki. W wielu przypadkach ubezpieczyciel wypłaca środki na spłatę zobowiązania w sytuacji, kiedy kredytobiorca zostanie zwolniony na podstawie zwolnienia grupowego lub w razie ogłoszenia upadłości firmy. Są to jednak najmniej atrakcyjne oferty ubezpieczenia kredytu od utraty pracy. Uwaga! Po okresie 30 dni nie można już zrezygnować z ubezpieczenia.

Nieco ciekawsze propozycje zabezpieczenia kredytu pochodzą od zewnętrznych firm, które nie współpracują bezpośrednio z bankami udzielającymi zobowiązań długoterminowych. W takim przypadku można uzyskać o wiele lepsze warunki wynikające z polisy, które zagwarantują wypłatę środków na poczet spłaty miesięcznego zobowiązania nawet w przypadku zwykłej utraty pracy np. po zakończeniu się okresu obowiązywania umowy z pracodawcą.

Utrata pracy a ubezpieczenie kredytu – ile to kosztuje?

Koszty związane z utratą pracy zależne są od konkretnej oferty oraz wymogów banku. Co ciekawe, ochrona interesów kredytodawcy w ramach ubezpieczenia kredytu od utraty pracy może wynosić około 5% wartości całego zobowiązania finansowego. To dość sporo biorąc pod uwagę np. kredyty hipoteczne. 

To ważne! Banki zazwyczaj obniżają koszty finansowania w postaci marży dla klientów, którzy dobrowolnie zdecydowali się na skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia od utraty pracy. Oczywiście im większe będzie zobowiązanie wobec banku, tym większe będą koszty ubezpieczenia. Warto jednak się na nie zdecydować, aby nieco zminimalizować ryzyko popadnięcia w długi w razie utraty źródła dochodu na jakiś czas.

Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie kredytu od utraty pracy?

Zdecydowanie warto zdecydować się na ubezpieczenie kredytu od utraty pracy ze względu na większy poziom komfortu psychicznego dla kredytobiorcy, ale nie tylko. Co ciekawe, banki dla osób, które wybierają tę formę zabezpieczenia zobowiązania, proponują o wiele lepsze warunki finansowania.

Dość istotne jest też to, że większość polis ubezpieczeniowych daje gwarancję wypłaty świadczenia na okres 12 miesięcy od czasu utraty zatrudnienia. Dzięki temu kredytobiorca ma sporo czasu na znalezienie nowego źródła dochodu. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej warto dokładnie przeanalizować warunki wynikające z umowy i sprawdzić, czy świadczenie w razie potrzeby będzie wystarczające na uregulowanie całego miesięcznego zadłużenia wobec banku. Kredyt ubezpieczony od utraty pracy to gwarancja spokojnej egzystencji nawet w przypadku wystąpienia problemów związanych ze stabilnością zatrudnienia.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 12 stycznia 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły