Rodzinne obligacje skarbowe – ile można zarobić?

 • 
Przeczytasz w ciągu 9 minut
natalia
Wyjście poza schematy to często jedyna metoda na osiągnięcie sukcesu. Nieszablonowe myślenie sprawia, że możemy zobaczyć zyski tam, gdzie nie dostrzegą ich inni. Idąc tym torem zastanówmy się, czy środki ze świadczenia 500+ mogą być naszym kapitałem inwestycyjnym. Są takie rodziny, które mogą sobie pozwolić na odkładanie co miesiąc 500 zł, by zbudować solidny kapitał, w sam raz na start w dorosłość. Rodzinne obligacje skarbowe - przekonajmy się, ile tak naprawdę można na nich zarobić i czy warto w nie inwestować.
rodzinne obligacje skarbowe

Spis treści:

Rodzinne obligacje skarbowe, czyli zabezpieczenie przyszłości dzieci?

Środki z programu 500+ mają zabezpieczać aktualne potrzeby dzieci lub tych, których spodziewamy się w najbliższym czasie. Jednak co dalej? Jak zabezpieczyć przyszłość naszych dzieci? Wielu odpowie, że skoro pomocy w tym zakresie nie zapewnia państwo, takie zobowiązanie powinni w całości wziąć na siebie rodzice. Jedni wywiążą się z tego w pełni, inni w dużej mierze zostawiają tę kwestię w rękach swoich pociech. Dzieje się tak z powodu braku możliwości finansowych lub innych problemów. Żadna z tych opcji nie jest ani lepsza ani gorsza – po prostu zależy od indywidualnej sytuacji i podejścia. Jednocześnie, odkąd pojawiły się świadczenia 500+, mamy do wyboru także trzeci wariant – rodzinne obligacje skarbowe. Czym są?

Rodzinne obligacje skarbowe – czy warto?

Pod pojęciem obligacji skarbowych rozumiemy dłużne papiery wartościowe. Dlaczego dłużne?

W praktyce oznacza to, że jeśli je kupimy, udzielamy państwu pożyczki, a po upływie określonego czasu otrzymujemy wpłacony kapitał wraz z odsetkami.

 

Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to najbezpieczniejsza metoda pomnażania pieniędzy, jaką możemy sobie wyobrazić, bo inwestujemy w instrumenty Skarbu Państwa. W efekcie zyskujemy i nie tracimy oszczędności.

Ile kosztują i jak długo trwają obligacje 500+?

Bycie beneficjentem programu Rodzina 500 Plus otwiera przed nami różne możliwości. Możemy zarówno pożyczać pieniądze, jak i pomnażać je dzięki rodzinnym obligacjom skarbowym w trybie 6-letnim (Rodzinne Obligacje Sześcioletnie) lub 12-letnim (Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie).

Zakup jednej obligacji to koszt 100 zł, co w porównaniu z wysokością świadczenia wydaje się niewiele. 

 

Ważne, by pamiętać, że uprawnienia do kupna posiada wyłącznie ta osoba, która złożyła wniosek o świadczenie i otrzymała w związku z nim odpowiednią decyzję. Jeżeli więc składała go matka dziecka, tylko ona może nabyć obligacje. Porównajmy dostępne opcje.

Jak kupić rodzinne obligacje 500 +?

Jeżeli wiemy już, jaką kwotę 500+ możemy przeznaczyć na obligacje, sprawdźmy, gdzie je kupić. Okazuje się, że są dostępne w trzech miejscach:

 • dowolny oddział PKO BP w Polsce,
 • Punkty Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO BP,
 • strona internetowa zakup.obligacjeskarbowe.pl.

pożyczkowy portalDodatkowo możemy skorzystać z opcji zakupu za pośrednictwem konta Inteligo, a także telefonicznie. Pamiętajmy, aby przed złożeniem dyspozycji przygotować dokument tożsamości. Natomiast przelew za zakup obligacji powinien być zrealizowany za pośrednictwem konta zarejestrowanego na dane beneficjenta 500+.

Obligacje 500 plus oprocentowanie – ile wynosi?

 • Rodzinne Obligacje Sześcioletnie (ROS), jak sama nazwa wskazuje, trwają 6 lat. Jak pisaliśmy, ich koszt to 100 zł, a opłata za każdą obligację w razie wcześniejszego wykupu to 0,70 zł. Ich oprocentowanie wynosi 1,5% w pierwszym roku, a następnie 1,25% ponad inflację.
 • Jeżeli zapoznamy się z ofertą Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie (ROD), dostrzeżemy, że tak naprawdę niewiele się od nich różnią. Poza podwojeniem czasu trwania, pozostałe elementy to właściwie kosmetyczne zmiany. Obligacje rodzinne oprocentowanie w pierwszym roku wynosi 2,00%. W kolejnych latach jest równa 1,5% ponad inflację. Natomiast opłata za jedną obligację podczas wcześniejszego wykupu to 2 zł.

Jak obliczyć zysk z Obligacji Skarbu Państwa? Obligacje rodzinne

pożyczkowy portalKtóre obligacje 500 plus dadzą nam większy zysk? Załóżmy, że postanowiliśmy zainwestować równowartość świadczenia otrzymywanego przez 5 miesięcy, a więc 2 500 zł. Taka kwota wystarczy nam na zakup 25 obligacji. Podczas prób prognozowania zysków musimy wziąć pod uwagę zmieniające się oprocentowanie obligacji rodzinnych, zależne od inflacji. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że wynosi ono 2%. W tym miejscu należy pamiętać, że kapitalizacja odsetek następuje w cyklach rocznych. Oznacza to, że zostaną nam one wypłacone dopiero po upływie 12 miesięcy.  Ile można więc zarobić na obligacjach?

Rodzinne Obligacje Skarbowe  – ile można zarobić?

Poniżej prezentujemy obliczenia na podstawie wypisanych wcześniej założeń. Dzięki temu dowiemy się, ile można zarobić na Obligacjach Skarbu Państwa w przypadku programu rodzinnego. Pamiętajmy jednak, że jest to symulacja, a oprocentowanie może się różnić od tego, które zostało uwzględnione w obliczeniach.

 

1.Po pierwsze musimy obliczyć wartość odsetek za każdy rok. Robimy to następująco:

2% = 0,02 – oprocentowanie obligacji
2 500 zł – inwestowany kapitał
0,02 * 2 500 = 50
50 zł jest to nasz zysk z inwestycji w skali roku.

 1. Od 50 zł odliczamy podatek Belki, czyli:
  50 * 0,19 =  9,50

Tak więc, nasz ostateczny zysk po pierwszym roku wyniesie 40,50 zł.

2.Następnie dodajemy tę kwotę do naszego kapitału początkowego i teraz na oprocentowanie na kolejny rok liczymy od 2 540,50 zł.

2 540,50 * 0,02 = 50,81

3. Od 50,81 zł odliczamy podatek Belki, czyli:

50,81 * 0,19 =  9,65

4.Tak więc, nasz ostateczny zysk po pierwszym roku wyniesie 41,15 zł.

41,15 to nasz zysk po kolejnym roku inwestycji, czyli w sumie 81,65 zł.

Zebraliśmy już 2 581,65 zł i od tej kwoty obliczamy odsetki na kolejny rok itd.

5.Po powtórzeniu tych obliczeń tyle razy, ile lat będzie trwała nasza inwestycja otrzymana wartość będzie tą, którą zarobimy na rodzinnych obligacjach skarbowych.

W przypadku zmiennego oprocentowania zmieniamy wartość 0,02 na inną zgodną z warunkami inwestycji.

 

Obligacje Skarbowe – podatek belki

Podatek belki to potoczna nazwa zryczałtowanego podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Wynosi on 19%. Jak można zauważyć w powyższych obliczeniach, rodzinne obligacje skarbowe 500+ nie są tu żadnym wyjątkiem. Od spodziewanych zysków należy więc odliczyć podatek. W przypadku obligacji opodatkowaniu podlegają wyłącznie odsetki. Nasz wkład własny pozostaje bez zmian, ponieważ nie jest naszym zyskiem. Podatek obejmuje wyłącznie kwotę zarobionych pieniędzy. 

Pamiętajmy o tym, obliczając swój zysk, aby po wypłaceniu pieniędzy nie spotkać się z przykrym rozczarowaniem.

 

Ile 500 plus na obligacje?

Jeżeli jesteśmy beneficjentami programu 500+, możemy kupić obligacje do wysokości otrzymywanego świadczenia. Warto zwrócić uwagę, że maksymalna kwota, za jaką beneficjent nabywa obligacje, oblicza się:

pożyczkowy portalna podstawie sumy miesięcznych wypłat świadczenia od miesiąca, w którym zostało przyznane. Uwzględnia się przy tym kwotę za miesiąc, kiedy zrealizowano zakup obligacji. Dodatkowo kwota zostanie pomniejszona o wartość wcześniej nabytych obligacji.

Rodzinne obligacje skarbowe – co będzie dla nas lepsze?

Wiele zależy od tego, czy jesteśmy w stanie obejść się bez tych pieniędzy przez określony w warunkach czas. Jeżeli 12 lat to dla nas za długo, warto skorzystać z krótszego terminu. Jednak pamiętajmy, że za wcześniejszą wypłatę pieniędzy będziemy zobowiązani dodatkowo zapłacić. Kiedy zainwestujemy 1000 zł i nie wypłacimy wcześniej pieniędzy, to z ROS zarobimy 213,32 zł, a z ROD 543,95 zł. Może nie są to spektakularne kwoty, biorąc pod uwagę czas inwestycji, ale wystarczy tylko kupić odpowiednią liczbę obligacji, by i nasze zyski uległy znacznemu podwyższeniu. Dodajmy do tego sumy świadczeń z programu 500+, których nie wydaliśmy, a przeznaczyliśmy na obligacje rodzinne i otrzymamy naprawdę pokaźną sumę. Nie przesadzimy, jeśli napiszemy, że da się za nią kupić mieszkanie, które dla młodego człowieka wyjeżdżającego na studia będzie jak znalazł.

Obligacje Skarbowe Rodzinne – zalety 

pożyczkowy portalWielu rodzicom może się wydawać, że popełniają błąd, decydując się na inwestowanie w przyszłość swoich dzieci, a nie wsparcie ich tu i teraz. Takie obliczenia jak te, które umieściliśmy wyżej, powinny ich przekonać o słuszności takiego postępowania.

 • To jedna z najkorzystniejszych i najbezpieczniejszych metod lokowania pieniędzy, dająca szansę na zyski na całkiem przyzwoitym poziomie. Ryzyko utraty oszczędności właściwie nie istnieje, bo gwarantem jest Skarb Państwa.
 • Ponadto zyskamy więcej, niż gdybyśmy pieniądze z 500+ umieścili na lokacie terminowej.
 • Kolejna zaleta to oprocentowanie pokrywające inflację – mamy więc pewność, że nie stracimy na takiej inwestycji w obligacje.
 • Wielu beneficjentów programu 500 plus doceni także opcję wycofania pieniędzy w dowolnym momencie, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.  Trzeba wprawdzie za to zapłacić, nie jest to jednak wysoka cena. Dzięki temu zyskujemy poczucie bezpieczeństwa, że choć zdecydowaliśmy się na czasochłonną inwestycję w przyszłość naszego dziecka, to w każdej chwili możemy wspomóc je, wypłacając pieniądze.

Nie wykluczamy także, że prócz wspomnianych zalet Skarb Państwa zaoferuje nam jeszcze inne, korzystniejsze warunki. Może to zrobić, ponieważ liczba osób uprawnionych do zakupu rodzinnych obligacji skarbowych jest bardzo ograniczona, ci „wybrani” mogą więc liczyć na specjalne oferty.

Rodzinne obligacje skarbowe dla każdego

Podsumowując, jeżeli nasza sytuacja finansowa na to pozwala, a my mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy pieniądze ze świadczenia 500+ wykorzystać na zakup obligacji, zdecydowanie powinniśmy je porzucić. Nic nie wskazuje na to, by program Rodzina 500+ miał przestać funkcjonować. Wszyscy znamy powiedzenie o tym, kto daje i odbiera… Wydaje się, że także i partie polityczne w Polsce zdają sobie sprawę z tego, jakie byłyby konsekwencje wycofania się z tej obietnicy. Z perspektywy osób inwestujących pieniądze z Programu to świetna wiadomość. Rzeczywiście trudno przewidzieć, co wydarzy się w tej kwestii za kilkanaście lat, gdy najmłodsi beneficjenci osiągną pełnoletność. Jednak z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że przez kilka następnych lat uda nam się uzbierać z tytułu 500+ naprawdę spore kwoty. Już 5 lat wystarczy, by zaoszczędzić 30 000 zł!  Pomyślmy o tym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły