Rodzinne obligacje skarbowe – ile można zarobić?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 8 minut

Zastanówmy się, czy środki ze świadczenia 500+ mogą być naszym kapitałem inwestycyjnym. Są takie rodziny, które mogą sobie pozwolić na odkładanie co miesiąc 500 zł, by zbudować solidny kapitał, w sam raz na start w dorosłość. Rodzinne obligacje skarbowe – przekonajmy się, ile tak naprawdę można na nich zarobić i czy warto w nie inwestować. Ile obecnie wynosi oprocentowanie obligacji i jakie obligacje są dostępne?

rodzinne obligacje skarbowe

Rodzinne obligacje skarbowe, czyli zabezpieczenie przyszłości dzieci?

Środki z programu 500+ mają zabezpieczać aktualne potrzeby dzieci lub tych, których spodziewamy się w najbliższym czasie. Jednak co dalej? Jak zabezpieczyć przyszłość naszych dzieci? Wielu odpowie, że skoro pomocy w tym zakresie nie zapewnia państwo, takie zobowiązanie powinni w całości wziąć na siebie rodzice.

Jedni wywiążą się z tego w pełni, inni w dużej mierze zostawiają tę kwestię w rękach swoich pociech. Dzieje się tak z powodu braku możliwości finansowych lub innych problemów. Żadna z tych opcji nie jest ani lepsza ani gorsza – po prostu zależy od indywidualnej sytuacji i podejścia. Jednocześnie, odkąd pojawiły się świadczenia 500+, mamy do wyboru także trzeci wariant – rodzinne obligacje skarbowe. Czym są?

Rodzinne obligacje skarbowe – czy warto?

Pod pojęciem obligacji skarbowych rozumiemy dłużne papiery wartościowe. Dlaczego dłużne?

W praktyce oznacza to, że jeśli je kupimy, udzielamy państwu pożyczki, a po upływie określonego czasu otrzymujemy wpłacony kapitał wraz z odsetkami.

Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to najbezpieczniejsza metoda pomnażania pieniędzy, jaką możemy sobie wyobrazić, bo inwestujemy w instrumenty Skarbu Państwa. W efekcie zyskujemy i nie tracimy oszczędności.

Ile kosztują i jak długo trwają obligacje 500+?

Bycie beneficjentem programu Rodzina 500 Plus otwiera przed nami różne możliwości. Możemy zarówno pożyczać pieniądze, jak i pomnażać je dzięki rodzinnym obligacjom skarbowym w trybie 6-letnim (Rodzinne Obligacje Sześcioletnie) lub 12-letnim (Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie).

Zakup jednej obligacji to koszt 100 zł, co w porównaniu z wysokością świadczenia wydaje się niewielką kwotą. 

Ważne, by pamiętać, że uprawnienia do kupna posiada wyłącznie ta osoba, która złożyła wniosek o świadczenie i otrzymała w związku z nim odpowiednią decyzję. Jeżeli więc składała go matka dziecka, tylko ona może nabyć obligacje. Porównajmy dostępne opcje.

Jak kupić rodzinne obligacje 500 +?

Jeżeli wiemy już, jaką kwotę 500+ możemy przeznaczyć na obligacje, sprawdźmy, gdzie je kupić. Okazuje się, że są dostępne w trzech miejscach:

  • dowolny oddział PKO BP w Polsce,
  • Punkty Obsługi Klienta Domu Maklerskiego PKO BP,
  • strona internetowa zakup.obligacjeskarbowe.pl.
pożyczkowy portal

Dodatkowo możemy skorzystać z opcji zakupu za pośrednictwem konta Inteligo, a także telefonicznie. Pamiętajmy, aby przed złożeniem dyspozycji przygotować dokument tożsamości. Natomiast przelew za zakup obligacji powinien być zrealizowany za pośrednictwem konta zarejestrowanego na dane beneficjenta 500+.

Obligacje 500 plus oprocentowanie – ile wynosi?

  • Rodzinne Obligacje Sześcioletnie (ROS), jak sama nazwa wskazuje, trwają 6 lat. Jak pisaliśmy, ich koszt to 100 zł za jedną sztukę. Oprocentowanie wynosi 2,80% w pierwszym roku od zakupu, a w kolejnych latach 1,75% + inflacja. Kapitalizacja odsetek jest dokonywana co roku.
  • Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie (ROD) są wydawane na okres 12 lat. Oprocentowanie już w momencie zakupu wynosi 3% + inflacja. Kapitalizacja odsetek jest naliczana co roku.

Jak obliczyć zysk z Obligacji Skarbu Państwa? Obligacje rodzinne

pożyczkowy portal

Które obligacje 500 plus dadzą nam większy zysk? Załóżmy, że postanowiliśmy zainwestować równowartość świadczenia otrzymywanego przez 5 miesięcy, a więc 2 500 zł. Taka kwota wystarczy nam na zakup 25 obligacji. Podczas prób prognozowania zysków musimy wziąć pod uwagę zmieniające się oprocentowanie obligacji rodzinnych, zależne od inflacji. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że wynosi ono 10%. W tym miejscu należy pamiętać, że kapitalizacja odsetek następuje w cyklach rocznych. Oznacza to, że zostaną nam one wypłacone dopiero po upływie 12 miesięcy.  Ile można więc zarobić na obligacjach?

Rodzinne Obligacje Skarbowe  – ile można zarobić?

Poniżej prezentujemy obliczenia na podstawie wypisanych wcześniej założeń. Dzięki temu dowiemy się, ile można zarobić na Obligacjach Skarbu Państwa w przypadku programu rodzinnego. Pamiętajmy jednak, że jest to symulacja, a oprocentowanie może się różnić od tego, które zostało uwzględnione w obliczeniach.

1.Po pierwsze musimy obliczyć wartość odsetek za każdy rok. Robimy to następująco:

10% = 0,10 – oprocentowanie obligacji
2 500 zł – inwestowany kapitał
0,10 * 2 500 = 250
250 zł jest to nasz zysk z inwestycji po pierwszym roku.

1.Od 250 zł odliczamy podatek Belki, czyli:
250 * 0,19 =  47,5

Tak więc, nasz ostateczny zysk po pierwszym roku wyniesie 202,5 zł.

2.Następnie dodajemy tę kwotę do naszego kapitału początkowego i teraz na oprocentowanie na kolejny rok liczymy od 2 702,5 zł.

2 702,5 * 0,10 = 270,25

3. Od 270,25 zł odliczamy podatek Belki, czyli:

270,25 * 0,19 =  51,35

4.Tak więc, nasz ostateczny zysk za drugi rok wyniesie 218,90 zł.

Łącznie po dwóch latrach zarobiliśmy już 421,4 zł

Zebraliśmy już 2 921,4 zł i od tej kwoty obliczamy odsetki na kolejny rok itd.

5.Po powtórzeniu tych obliczeń tyle razy, ile lat będzie trwała nasza inwestycja otrzymana wartość będzie tą, którą zarobimy na rodzinnych obligacjach skarbowych.

Zakładając inwestycję na 10 lat zarobimy w sumie 3 984,37 zł, a kwota do wypłaty wyniesie 6 484,37 zł. Oczywiście ciężko zakładać by w okresie 10 lat inflacja była tak wysoka jak obecnie. 

Obligacje Skarbowe – podatek belki

Podatek belki to potoczna nazwa zryczałtowanego podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Wynosi on 19%. Jak można zauważyć w powyższych obliczeniach, rodzinne obligacje skarbowe 500+ nie są tu żadnym wyjątkiem. Od spodziewanych zysków należy więc odliczyć podatek. W przypadku obligacji opodatkowaniu podlegają wyłącznie odsetki. Nasz wkład własny pozostaje bez zmian, ponieważ nie jest naszym zyskiem. Podatek obejmuje wyłącznie kwotę zarobionych pieniędzy. 

Pamiętajmy o tym, obliczając swój zysk, aby po wypłaceniu pieniędzy nie spotkać się z przykrym rozczarowaniem.

Ile przeznaczyć na obligacje?

Jeżeli jesteśmy beneficjentami programu 500+, możemy kupić obligacje do wysokości otrzymywanego świadczenia. Warto zwrócić uwagę, że maksymalna kwota, za jaką beneficjent nabywa obligacje, oblicza się:

pożyczkowy portal

na podstawie sumy miesięcznych wypłat świadczenia od miesiąca, w którym zostało przyznane. Uwzględnia się przy tym kwotę za miesiąc, kiedy zrealizowano zakup obligacji. Dodatkowo kwota zostanie pomniejszona o wartość wcześniej nabytych obligacji.

Obligacje Skarbowe Rodzinne – zalety 

pożyczkowy portal

Wielu rodzicom może się wydawać, że popełniają błąd, decydując się na inwestowanie w przyszłość swoich dzieci, a nie wsparcie ich tu i teraz. Takie obliczenia jak te, które umieściliśmy wyżej, powinny ich przekonać o słuszności takiego postępowania.

  • To jedna z najkorzystniejszych i najbezpieczniejszych metod lokowania pieniędzy, dająca szansę na zyski na całkiem przyzwoitym poziomie. Ryzyko utraty oszczędności właściwie nie istnieje, bo gwarantem jest Skarb Państwa.
  • Ponadto zyskamy więcej, niż gdybyśmy pieniądze z 500+ umieścili na lokacie terminowej.
  • Kolejna zaleta to oprocentowanie pokrywające inflację – mamy więc pewność, że nie stracimy na takiej inwestycji w obligacje.
  • Wielu beneficjentów programu 500 plus doceni także opcję wycofania pieniędzy w dowolnym momencie, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.  Trzeba wprawdzie za to zapłacić, nie jest to jednak wysoka cena. Dzięki temu zyskujemy poczucie bezpieczeństwa, że choć zdecydowaliśmy się na czasochłonną inwestycję w przyszłość naszego dziecka, to w każdej chwili możemy wspomóc je, wypłacając pieniądze.

Nie wykluczamy także, że prócz wspomnianych zalet Skarb Państwa zaoferuje nam jeszcze inne, korzystniejsze warunki. Może to zrobić, ponieważ liczba osób uprawnionych do zakupu rodzinnych obligacji skarbowych jest bardzo ograniczona, ci „wybrani” mogą więc liczyć na specjalne oferty.

Rodzinne obligacje skarbowe dla każdego

Podsumowując, jeżeli nasza sytuacja finansowa na to pozwala, a my mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy pieniądze ze świadczenia 500+ wykorzystać na zakup obligacji, zdecydowanie powinniśmy je porzucić. Nic nie wskazuje na to, by program Rodzina 500+ miał przestać funkcjonować. Wszyscy znamy powiedzenie o tym, kto daje i odbiera… Wydaje się, że także i partie polityczne w Polsce zdają sobie sprawę z tego, jakie byłyby konsekwencje wycofania się z tej obietnicy.

Z perspektywy osób inwestujących pieniądze z Programu to świetna wiadomość. Rzeczywiście trudno przewidzieć, co wydarzy się w tej kwestii za kilkanaście lat, gdy najmłodsi beneficjenci osiągną pełnoletność. Jednak z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że przez kilka następnych lat uda nam się uzbierać z tytułu 500+ naprawdę spore kwoty. Już 5 lat wystarczy, by zaoszczędzić 30 000 zł!

1 komentarz

a

Przy obliczaniu podatku Belki jest błąd – inne źródła podają, że podatek oblicza się dopiero na koniec okresu a nie po każdym roku…

00 Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły