Jak dogadać się z komornikiem i jak szybko go spłacić?

Avatar photo Bartłomiej Węglewski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut

Zajęcia komornicze to dość nieprzyjemna kwestia, której doświadczają najczęściej wieloletni dłużnicy. Kiedy instytucja finansowa decyduje się na oddanie sprawy do komornika, sprawy nabierają zupełnie innego tempa. Gdy sprawy związane ze spłatą należności przejmuje komornik, okazuje się, że sytuacja jest naprawdę poważna. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób dogadać się z komornikiem? Czy to w ogóle możliwe? Jak spłacić komornika, by uniknąć licytacji? Oto kilka najważniejszych informacji na ten temat.

telefon

Czy można uniknąć komornika, mając długi wobec wierzycieli?

Niestety w wielu przypadkach uniknięcie spotkania z komornikiem nie jest możliwe. Masz spore zadłużenia wobec banków i firm pożyczonych? Jeśli nie spłacasz ich od dłuższego czasu, prawdopodobnie wierzyciel odda sprawę do komornika. Możesz jednak tego uniknąć. W jaki sposób? Wystarczy, że skontaktujesz się z wierzycielem w celu negocjacji warunków spłaty. Możesz wysłać pismo bezpośrednio do banku z prośbą o zmianę warunków finansowania i rozłożenie długu na dłuższy czas.

Drugim sposobem na uniknięcie komornika jest zmiana typu zatrudnienia, czy nawet przepisanie swojego majątku na bliskich. Pamiętaj jednak, że takie działania nie zawsze są w pełni legalne. Decydując się na drastyczne kroki, by uniknąć komornika, możesz narazić się na jeszcze większe problemy natury prawnej.

Porozumienie w kwestii spłaty długów, czyli jak dogadać się z komornikiem?

Kiedy już Twoja sprawa trafi do komornika, nie oznacza to sytuacji bez wyjścia. Pamiętaj, że komornik również jest człowiekiem, dlatego zawsze możesz spróbować negocjacji. Jak dogadać się z komornikiem? Jeśli jesteś dłużnikiem i chcesz na łagodniejsze traktowanie, spróbuj poniższych wskazówek:

  1. Wykaż skruchę wobec komornika.
  2. Złóż obietnicę terminowej spłaty zadłużenia.
  3. Poproś o wydłużenie terminu spłaty długu wobec wierzycieli.
  4. Zadeklaruj z góry kwotę, którą będziesz w stanie spłacać.

Kiedy zastosujesz się do powyższych wskazówek, a komornik nie będzie zbyt nadgorliwy, prawdopodobnie uda Ci się z nim porozumieć.

Uwaga! Kiedy wierzyciel dąży do natychmiastowej egzekucji długu, niestety nie będziesz w stanie negocjować warunków spłaty zobowiązania. W tym przypadku żadne ze wskazówek nie będą mieć skutecznego zastosowania.

W jaki sposób rozmawiać z komornikiem? Najważniejsze wskazówki

Zastanawiasz się, czy można dogadać się z komornikiem? Oczywiście zależy to od konkretnej osoby. Mamy jednak kilka wskazówek, które warto zastosować. Dzięki temu przeprowadzona rozmowa z przedstawicielem wierzyciela odbędzie się w miłej atmosferze i pozwoli dojść do porozumienia. Jak rozmawiać z komornikiem?

  1. Nie negocjuj zbyt twardo – bardzo często komornik wykonuje polecenia sądu i nie ma możliwości zmiany warunków spłaty długu.
  2. Nie kłóć się z komornikiem – osoba na tym stanowisku nie ma wpływu na tytuł wykonawczy powierzonego mu zadania.
  3. Nie kłam – pamiętaj, że zgodnie z prawem w obecności komornika musisz mówić prawdę i starać się terminowo spłacić zadłużenie.
  4. Opanuj emocje – to najważniejsza kwestia podczas spotkania z komornikiem. Trzymaj swoje nerwy na wodzy, a wszystko dobrze się skończy.

Co można wynegocjować z komornikiem?

Chcesz wiedzieć, czy komornikowi można płacić w ratach? A może chcesz przesunąć termin płatności o kilka dni? Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić, jak dogadać się z komornikiem, by wyjść na tym jak najlepiej. Poniżej znajdziesz listę spraw, jakie można wynegocjować. 

  • przesunięcie terminu płatności;
  • rozłożenie długu na raty;
  • ustalenie dokładnej daty spłaty długu;
  • zmiana wysokości raty;
  • odstąpienie od licytacji komorniczej.

Jeśli chcesz wpłynąć na decyzję komornika (pod warunkiem, że ten nie działa w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu), koniecznie okaż skruchę i nie zachowuj się arogancko. Komornik również jest człowiekiem, dlatego odpowiednie podejście to gwarancja sukcesu. Pamiętaj jednak, aby za wszelką cenę nie podejmować się próby przekupstwa! Takie działania są karalne i możesz przysporzyć sobie o wiele więcej problemów!

Jak spłacić komornika?

Jak spłacić komornika? Odpowiedź na to pytanie wymaga powiedzenia sobie jasno, że osoby borykające się z zadłużeniem, nie mogą unikać kontaktu z wierzycielami. To pierwsza i najważniejsza zasada, dzięki której oddłużanie komornicze i spłata długów będzie możliwe. Odradza się bowiem to, by ignorować pisma ponaglające i telefony dotyczące spłaty zobowiązań. Zwlekanie z wizytą w placówce pożyczkodawcy również nie jest niczym pożądanym. Dobra wiadomość jest jednak taka, że istnieje kilka sposobów na odzyskanie płynności finansowej.

Jak rozłożyć dług u komornika na raty?

Chcesz wiedzieć, jak dogadywać się z komornikiem na raty? To proste. Możesz to zrobić podczas spotkania z osobą pełniącą tę funkcję lub wysłać odpowiednie pismo do komornika. To najlepszy sposób na kontakt z komornikiem. Prośbę o rozłożenie długu na raty umieść na piśmie, a następnie prześlij ją na właściwy adres. Możliwość rozłożenia zaległości na części znacząco ułatwia uporanie się z nimi. Niewłaściwe jest jednak unikanie rozmowy – trzeba to sobie ciągle powtarzać. Sprawa pozostawiona sama sobie może przybrać niewłaściwy obrót, a my utracimy nad nią kontrolę. Jest to najgorszy z możliwych scenariuszy. Dlatego też trzeba tego za wszelką cenę unikać i nieustannie.

Upadłość konsumencka

Jednym z rozwiązań, które umożliwia oddłużenie, jest upadłość konsumencka. Może z niej skorzystać każda osoba ze statusem niewypłacalności. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto wiedzieć, czym jest upadłość konsumencka. Jest to postępowanie sądowe przeprowadzane względem osób prywatnych. Efektem działań może być całkowite lub częściowe oddłużenie. Podczas całego procesu zostanie stworzona lista wierzycieli, na którą trafiają osoby, u których zadłużyliśmy się przed ogłoszeniem upadłości. Nawet jeżeli do niewypłacalności doprowadziliśmy samodzielnie i świadomie, nadal mamy szansę na ogłoszenie upadłości konsumenckiej i oddłużenie.

Spłata komornika – czy pożyczki dla zadłużonych to dobry pomysł?

Na początku należy zwrócić uwagę na ofertę, jaką są pożyczki dla zadłużonych. Wiele osób uważa, że jest to idealne rozwiązanie dla osób z długami komorniczymi czy też windykacją na karku. Okazuje się jednak, że to błąd. Jeżeli zdecydujemy się na złożenie wniosku o takie pożyczki, a nasze konto zostało zajęte, środki przekazane przez pożyczkodawcę mogą zostać zablokowane. Co więcej, zaciąganie kolejnych zobowiązań może wpędzić nas w spiralę zadłużenia.

Jeżeli jednak interesuje nas pożyczka na spłatę komornika, wówczas powinniśmy skupić się wyłącznie na ofercie z gwarantem. W takiej sytuacji pieniądze są przekazywane na konto poręczyciela, a ten może nam je przekazać w gotówce lub inny sposób.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły