Płatności odroczone – czym są dla kredytobiorcy?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 4 minut

Zastanawiasz się, na czym polegają płatności odroczone? Taka opcja to przede wszystkim wygoda dla wielu kredytobiorców i osób w nieco trudniejszej sytuacji finansowej chcących zrealizować zakup np. online z opcją późniejszej zapłaty za towary. Takie działanie nazywane jest płatnością odroczoną, która zyskała już dość spore grono zwolenników ze względu na wygodę korzystania. Co ciekawe, wiele systemów informatycznych pozwala też na odroczone płatności dla firm. Jak jednak to wygląda w praktyce? Co oznaczają płatności odroczone dla zwykłego kredytobiorcy? Sprawdź kiedy warto skorzystać z tej opcji.

Płatności odroczone – czym są dla kredytobiorcy

Odroczona zapłata za towary lub usługi – na czym polega?

Wiele osób decyduje się na zakupy z przesunięciem podstawowego terminu płatności nawet o 30 dni tzw. płatności odroczone. Takie rozwiązanie można uznać za swego rodzaju pożyczkę ratalną, której całkowita spłata została jedynie przesunięta w czasie. Ciekawostką jest fakt, że płatność odroczona pozwala Ci przede wszystkim na dokładne obejrzenie produktu i zadecydowanie, czy na pewno chcesz go kupić, czy zwrócić.

Czy korzystanie z płatności odroczonych jest darmowe? Oczywiście, że tak. Za konkretny towar lub usługę w tym przypadku zapłacisz dopiero wtedy, kiedy minie umowny termin płatności. Kiedy jednak spóźnisz się z zapłatą, musisz liczyć się z koniecznością opłacenia kary umownej oraz prowizji. W praktyce odroczona płatność jest doskonałą alternatywą dla kredytu gotówkowego oraz zakupów na raty przez internet.

Jak skorzystać z odroczonej płatności?

Z tej formy płatności mogą skorzystać szczególnie te osoby, które posiadają odpowiedni scoring kredytowy.
W praktyce co do tego, jak działa odroczona płatność, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad na ten temat. Wybierając w sklepie internetowym przycisk odroczonej płatności Allegro lub jakiegokolwiek innego serwisu aukcyjnego trzeba następnie podać swoje dane osobowe i sfinalizować transakcję. W momencie przyznania odroczonej płatności klient nie płaci przy składaniu zamówienia ani złotówki, a czas na uregulowanie zadłużenia najczęściej wynosi do 30 dni.

Ciekawostka! Jeśli termin spłaty zobowiązania zbliża się nieubłaganie, a Ty nie masz możliwości jego całkowitej spłaty, możesz ubiegać się o rozłożenie odroczonej płatności na dodatkowe raty, które będą rozciągnięte w czasie aż do 60 dni.

Odroczona płatność PayU – jak korzystać z opcji „płacę później”?

Popularna odroczona płatność PayU dostępna jest już od początku 2021 roku dla każdego klienta, który następnie ma od 30 do 45 dni na uregulowanie płatności (dłuższy termin dostępny tylko w aplikacji Twisto). Używając takowej karty wirtualnej można podzielić swoje wydatki na zakupy od 3 do 12 miesięcznych rat w zależności od kwoty. Co ciekawe, aplikacja Twisto współpracuje z wieloma sklepami Internetowymi, jak np. Hebe i New Balance.

PayU z odroczoną płatnością to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych serwisów, jaki pozwala na korzystanie z usługi umożliwiającej płatność za zakupy dopiero po określonym czasie. Taka forma finansowania dostępna jest dla kwot od 100 do nawet 2000 złotych. 

Płatności odroczone PayPo – na czym to polega?

Jeśli nie chcesz decydować się na tradycyjny kredyt gotówkowy na dowolny cel lub pożyczkę ratalną, możesz spróbować opcji płatności odroczonej PayPo. Dzięki tej aplikacji płatność za zakupy online możesz zrealizować nawet w ciągu 30 dni od daty złożenia zamówienia. Początkowe kwoty w tym przypadku są jednak dość niskie, ale rosną wraz z częstotliwością składania zamówień z odroczoną płatnością. Uwaga! W przypadku płatności odłożonej w czasie PayPo możesz ją też rozłożyć aż na 4 wygodne raty.

Płatności odroczone Dotpay i Allegro – czy warto z nich korzystać?

Odroczone płatności Allegro i Dotpay cieszą się prawdopodobnie największą popularnością ze względu na fakt możliwości rozłożenia płatności na raty oraz wydłużenie czasu na uregulowanie zobowiązania finansowego. Dzięki temu wielu klientów w całej Polsce może cieszyć się zakupami z odroczoną płatnością, pod warunkiem posiadania dobrego scoringu kredytowego. Ich konkurencję stanowi system płatności odroczonych Klarna, który opisaliśmy w osobnym wpisie.

Pamiętaj, że wybierając tę opcję płatności w późniejszym terminem, musisz liczyć się z możliwością zbadania Twoich możliwości finansowych przez daną instytucję. Tylko na tej podstawie możesz skutecznie ubiegać się o odroczoną płatność podczas zakupów Internetowych. Zadbaj o swoje Interesy i wybieraj możliwość późniejszej zapłaty zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz i wiesz, że będziesz w stanie uregulować zaległości finansowe w późniejszym czasie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły