We współczesnym świecie rozwijanie kariery wymaga opanowania różnego zestawu kompetencji. Są to zarówno umiejętności miękkie – sprzedażowe, negocjacyjne, jak i twarde – czyli posiadanie wiedzy i umiejętności niezbędne w danej dziedzinie. Niezależnie od specjalizacji i kompetencji liczą się również ogólnie znane prawa ekonomii – popytu i podaży. Jeśli występuje wysokie zapotrzebowanie na pracowników w danej branży i dane stanowisko wymaga posiadania rzadkich kompetencji, to będzie dużo lepiej płatne. Na drugim biegunie znajdują się zawody o niskich kwalifikacjach, które może wykonywać praktycznie każdy. Wiąże się to także z wysoką konkurencją wśród osób, mających podobne doświadczenie i wykształcenie.
Jakie czynniki najmocniej wpływają na poziom zarobków w danej branży?
Najlepiej płatne zawody wymagają przejścia odpowiedniej ścieżki edukacyjnej. Ma to największe znaczenie w przypadku zatrudnienia w branży prawniczej oraz związanej z tzw. wolnymi zawodami, które są jednocześnie profesjami zaufania publicznego. W pozostałych przypadkach nie jest to już takie ważne. W Polsce wciąż można spotkać “kult papierka”, który w większości zawodów przyszłości może nie być już taki istotny. Dzieje się tak głównie ze względu na olbrzymie zmiany technologiczne, za którymi tradycyjne formy kształcenia nie są już w stanie nadążać.
Duże znaczenie mają także posiadane umiejętności, które są najważniejszym czynnikiem decydującym o zdobyciu upragnionej posady. Ostatecznie każdy pracodawca chce dokładnie wiedzieć, jakie konkretne korzyści przyniesie mu zatrudnienie właśnie tego kandydata. W przypadku programistów może to być opanowanie określonej technologii, dla medyka lub fizjoterapeuty będzie to np. zdolność do wykonywania trudnych zabiegów rehabilitacyjnych.
Przewagą konkurencyjną jest także władanie obcym językiem. Nic nie jest w stanie tak podnieść wysokości pensji, jak możliwość świadczenia usług dla zagranicznego pracodawcy. To dzieje się już od dawna – we wspomnianej branży IT wielu programistów wykorzystało pracę zdalną, aby zawierać umowy z kilkoma kontrahentami jednocześnie, którzy rozliczają się w euro lub dolarach.
Co zrobić, aby dostać pracę z dobrym wynagrodzeniem?
Nie mniej ważne jest samo przygotowanie się na rozmowę rekrutacyjną. W starciu z innymi osobami, które mogą mieć duże doświadczenie i podobne kwalifikacje warto się wyróżnić. Jest to szczególnie istotne, jeśli kandydat szuka swojej szansy jako specjalista wykonujący dobrze płatne prace. Na pewno może pomóc znajomość absolutnych podstaw, które w czasie spotkania mogą okazać się kluczowe:
- znajomość danej branży i wymagań pracodawcy – zbyt wiele osób popełnia błąd, wysyłając popularne CV w setkach kopii na zasadzie “kopiuj – wklej”, bez kierowania swojej oferty do konkretnej firmy,
- świadomość swoich mocnych i słabych stron – wielu pracodawców preferuje osoby, które mają podobne wartości jak ich firma oraz dobrze znają swoje możliwości i ograniczenia. Często zdarzają się sytuacje, w których dana osoba dostaje stanowisko, ponieważ świetnie pasuje do danego zawodu, pomimo, że brakuje jej pewnych kompetencji. Jest za to w stanie szybko nadrobić swoje braki, ponieważ jest zaangażowana i ma odpowiednią postawę,
- przygotowanie merytoryczne – wysokie możliwości komunikacyjne i umiejętność wybrnięcia nawet z najtrudniejszego pytania to ważne atuty kandydata do pracy.
Dobrze płatne zawody to najczęściej też takie, które wiążą się z wysokim poziomem decyzyjności i poziomem stresu. Jeśli ktoś potrafi poradzić sobie w trudnym środowisku, to ma większe szanse na daną posadę.
Jakie zawody dają obecnie najwyższe zarobki w Polsce?
Ranking najbardziej płatnych zawodów to zestawienie stanowisk, które występują w największych przedsiębiorstwach, które często prowadzą najbogatsi Polacy Jednocześnie to nie zawsze jest najlepszy wybór dla każdego kandydata. Podążanie wybraną ścieżką zawodową nie powinno być podyktowane jedynie wysokością zarobków, ponieważ może się to skończyć wypaleniem zawodowym oraz utratą wielu lat pracy w niesatysfakcjonującym miejscu.
Dlatego warto pamiętać, że najlepiej płatna praca w Polsce to niekoniecznie wymarzone zajęcie dla każdego. Poniżej przedstawiono kilka najlepiej płatnych profesji, które są dobrze opłacane:
- Programista – od 4 do 20 tysięcy złotych. Kariera w branży IT od dawna jest jednym z najbardziej pożądanych miejsc pracy. Oczywiście wiele zależy od umiejętności, wybranego języka programowania oraz kompetencji. Co ciekawe najlepiej opłacani specjaliści w świecie IT nie tylko piszą kod, ale mają też bardzo poszukiwane umiejętności miękkie oraz kompetencje przywódcze,
- Opiekun kluczowego klienta (key account manager) – od 6 do12 tysięcy zł miesięcznie. Od dawna wiadomo, że skuteczna sprzedaż i utrzymanie dobrych klientów to podstawa udanego biznesu. Wśród cech na tym stanowisku wymagane jest posiadanie umiejętności negocjacyjnych, znajomości języków obcych czy dobrej orientacji w wybranej branży,
- Doradca kredytowy – zarobki doradcy finansowego oscylują od 5 do12 tysięcy złotych. W tej pracy liczy się przede wszystkim umiejętność pozyskiwania klientów dla instytucji finansowej. Doradca jest wynagradzany za każdą umowę kredytową, jaką podpisze jego klient z bankiem, w postaci prowizji. W tym wypadku liczą się umiejętności sprzedażowe i duża samodzielność w pracy, nie ma tu także żadnych wymagań w postaci posiadania licencji czy odpowiedniego wykształcenia.