Jak zapłacić mandat przelewem przez Internet?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut

Przekroczenie prędkości, nieprawidłowe parkowanie, wymuszenie pierwszeństwa – to tylko jedne z nielicznych powodów za które możemy dostać mandat. Każdemu z nas może się to zdarzyć. Na szczęście, otrzymanie mandatu nie musi się wiązać z kolejnymi trudnościami. Mandat można opłacić na kilka sposobów, a jednym z nich jest wygodny przelew. Sprawdź jak zapłacić mandat przez Internet!

Jak zapłacić mandat przez Internet

Rodzaje mandatów – który można opłacić przez Internet?

Jako kierowcy wiemy, że czasem mogą zdarzyć się nam drobne wykroczenia, które będą skutkowały otrzymaniem mandatu karnego. W polskim prawie znajdziemy trzy rodzaje mandatów:

 1. Mandat gotówkowy – jak sama nazwa może sugerować, należy go zapłacić bezpośrednio po jego otrzymaniu (np. w radiowozie). Płacimy go gotówką, a w sytuacji, gdy funkcjonariusze posiadają terminal płatniczy, kartą płatniczą. Najczęściej mandat gotówkowy nakładany jest na osoby, które czasowo przebywają na terenie naszego kraju – chodzi szczególnie o obcokrajowców oraz osoby, które nie mają stałego miejsca zamieszkania lub pobytu. Takiego mandatu nie można zapłacić przez Internet.
 2. Mandat kredytowany – to najczęściej spotykany rodzaj mandatu, który należy opłacić w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Mandat ten mogą otrzymać obywatele Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcy, którzy mają stałe miejsce zamieszkania lub pobytu w naszym kraju. Bez problemu można go opłacić przez Internet.
 3. Mandat kredytowany zaoczny – jego również należy opłacić w ciągu 7 dni od momentu otrzymania. Mandat zaoczny nakładany jest w sytuacji, gdy funkcjonariusz stwierdzi wykroczenie, a jego sprawca będzie nieobecny na miejscu, w którym je popełniono (np. parkowanie w niedozwolonym miejscu). Ten mandat także można opłacić online.

Czy mandat można zapłacić przelewem?

Jeśli mamy konto w banku i dostęp do bankowości elektronicznej lub mobilnej, możemy dokonać płatności za mandat przelewem za pośrednictwem Internetu. To bardzo szybkie rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy musieli tracić czasu na dojazd na pocztę i stanie w długich kolejkach. Płatność zostanie też szybciej przekazana, co jest szczególnie ważne, gdy zbliża się ostateczny termin zapłaty mandatu. Jedyne czego potrzebujemy, to dostęp do urządzenia podłączonego do Internetu. Może to być komputer, tablet, a nawet telefon. W dzisiejszych czasach, aplikacje mobilne banków, mają przygotowane specjalne, dedykowane zakładki, w których szybko i bezpiecznie będziemy mogli zapłacić za nasz mandat. Jedyne co musimy zrobić, to wypełnić poprawnie dane do przelewu. 

Jak zapłacić mandat przez Internet?

Czy można zapłacić mandat przez Internet? Na szczęście nowoczesne technologie już jakiś czas temu zawitały do urzędów i instytucji państwowych. Coraz więcej spraw załatwimy online. Jeśli już otrzymamy mandat, w zdecydowanej większości wypadków będzie mogli opłacić go online. Unikniemy w ten sposób kolejek na poczcie i możemy oszczędzić sporo czasu. Jak zapłacić mandat przez Internet? Nie jest to skomplikowana procedura. poniżej krok po kroku tłumaczymy jak opłacić mandat online.

Jak zapłacić mandat online – krok po kroku

Jak zapłacić mandat przelewem a pośrednictwem bankowości internetowej? Wystarczy że będziesz się trzymać poniższych kroków:

 1. Wchodzimy na stronę internetową banku lub otwieramy jego aplikację mobilną i logujemy się do systemu.
 2. Odnajdujemy zakładkę “Przelewy” lub “Płatności”.
 3. W zależności od banku wybieramy: „przelew do Urzędu Skarbowego” / „przelew podatkowy” / „przelew do organu podatkowego” (zwróćmy uwagę, żeby wybrać przelew do US, a nie przelew do ZUS)
 4. Spośród dostępnych opcji formularzy wybieramy „Mandaty” (spis dostępnych formularzy powinien być ułożony alfabetycznie).
 5. Kolejny krok to wybór Urzędu Skarbowego właściwego do przyjmowania mandatów. Od 2016 roku jest to Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu.
 6. Następnie poprawnie uzupełniamy dane do przelewu – wiele pól jest wypełnionych automatycznie.
 7. W polu „Typ identyfikatora” wybieramy PESEL i wpisujemy swój numer.
 8. Jeśli w formularzu widnieje pole „okres rozliczeniowy” lub „okres rozliczenia” to zostawiamy je niewypełnione
 9. W polu „Kwota” wpisujemy kwotę mandatu, który chcemy zapłacić.
 10. W miejscu “Identyfikator zobowiązania” wpisujemy serię i numer mandatu, jeśli są podane na naszym mandacie. Gdzie znaleźć serię i numer mandatu? Powinny być one widoczne na papierowym mandacie, wręczonym przez policjanta.
 11. Zatwierdzamy przelew.

Podana instrukcja może się różnić w zależności od systemu bankowego, z którego korzystamy. Każdy z nich ma przygotowane indywidualne szablony. Opłacanie mandatu przelewem internetowym wiąże się z prowizją wynoszącą 5 zł. To o połowę mniejsza kwota, niż w przypadku zlecenia przelewu na poczcie. Postępując zgodnie z instrukcją, nie będziemy mieli problemu z zapłaceniem mandatu przelewem.

Czy mandat można opłacić kartą lub BLIKiem?

Od 2018 roku każdy radiowóz policyjny powinien być wyposażony w terminal płatniczy. Można w nim dokonywać płatności za pomocą karty płatniczej, ale także płatności zbliżeniowych telefonem i smartwatchem. W ten sposób można uiścić opłatę za mandat również za pośrednictwem systemu BLIK. Jeśli otrzymamy mandat gotówkowy, będziemy musieli ołacić go właśnie na jeden z powyższych sposobów bądź gotówką. U funkcjonariusza można zapłacić również za mandaty kredytowane. Nie ma jednak takiego obowiązku.

Zapłata mandatu z konta zagranicznego

Jeśli znaleźliśmy się w sytuacji, w której musimy dokonać opłaty za mandat z konta zagranicznego, wtedy niezależnie od miejsca zamieszkania, w polu wyboru urzędu skarbowego, wybieramy „Opole”. To właśnie tam, czyli do opolskiego Urzędu Skarbowego od 1 stycznia 2016 spływają wszystkie mandaty krajowe wystawione przez Policję. Dodatkowo wpisujemy numer SWIFT (BIC): NBPLPLPW, oraz zmieniamy standardowy numer rachunku bankowego na IBAN, dodając przedrostek PL. Poprawny adres wygląda następująco: PL 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000. Ponadto, pamiętajmy aby przy dokonywaniu płatności podać swoje dane oraz numer i serię mandatu.

Gdzie zapłacić mandat? Dostępne opcje

Mandat można opłacić przelewem przez Internet, lub zlecić przelew stacjonarnie. Można to zrobić na poczcie lub w oddziale swojego banku. Przy przyjmowaniu mandatu można go również opłacić kartą, gotówką, lub zbliżeniowo bezpośrednio u funkcjonariusza policji. Co ciekawe, mandatu nie można zapłacić na komisariacie policji.

Nie zapłaciłem mandatu – co teraz?

W momencie przyjęcia mandatu, staje się on prawomocny. Wtedy pozostaje nam tylko jego zapłacenie, na które mamy 7 dni. Możemy to zrobić w momencie jego wystawiania, w placówce Poczty Polskiej, w oddziale banku lub za pomocą przelewu internetowego. Zdarza się jednak, że osoba która otrzymała mandat karny nie wniosła opłaty w terminie lub w ogóle tego nie dokonała. Co w takiej sytuacji?

Zapłata może zostać wyegzekwowana przez komornika lub Urząd Skarbowy. Możemy być pewni, że prędzej, czy później otrzymamy ostrzeżenie i wezwanie do zapłaty. Urząd Skarbowy może potrącić odpowiednią kwotę należności z tytułu zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. A w przypadku, gdy nie otrzymujemy zwrotu, zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne i Urząd Skarbowy może zająć nasze wynagrodzenie za pracę lub emeryturę.

W innym wypadku, następuje przedawnienie. W przypadku najpopularniejszych mandatów, czyli mandatów kredytowych, wynosi ono 3 lata. Oznacza to, że odpowiednie organy ścigania mają dokładnie tyle czasu na ściągnięcie należności od ukaranego. Jeśli nie zrobią tego w tym terminie, mandat ulega przedawnieniu i osoba ukarana nie musi uiszczać grzywny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły