Listy priorytetowy i polecony — ile kosztuje i jak długo trwa jego dostarczenie?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 2 minut

W Polsce banki, instytucje pozabankowe, a nawet przedsiębiorcy wysyłają listy polecone priorytetowe do swoich kontrahentów – nie tylko z umowami, ale także z wezwaniami do ewentualnego uregulowania zadłużenia. Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje wysłanie listu poleconego przez bank, np. z wezwaniem do zapłaty? Przeczytaj ten krótki artykuł, a dowiesz się nie tylko więcej w kwestii cen, ale także sprawdzisz, ile idzie list polecony na terenie Polski.

adresowanie listu

List priorytetowy, priorytetowy i ekonomiczny – cena

Jeśli chodzi o koszty wysyłki listów priorytetowych i ekonomicznych, a także poleconych, warto przeanalizować cennik Poczty Polskiej, która jest głównym operatorem pocztowym w kraju. W poniższej tabeli znajdziesz informacje o cenach listów priorytetowych poleconych i innych.

List ekonomicznyList ekonomiczny poleconyList priorytetowyList priorytetowy polecony
3,60 – 7,20 zł6,50 – 15,60 zł4,50 – 8,00 zł8,50 – 18, 30 zł

Warto też dodać, że zarówno list ekonomiczny, jak i inne formy przesyłek pocztowych występują w różnych rozmiarach. To ma spory wpływ na koszty wysyłki. Aktualnie formaty listów określane są w rozmiarach od S do L oraz wadze maksymalnie do 2000 gram. Podsumowując – jeśli chodzi o list priorytetowy, cena nie jest wygórowana. 

Ile idzie list polecony? Najważniejsze informacje

Ile idzie list polecony do adresata? W przypadku Poczty Polskiej, wszystkie przesyłki nadane przed godziną 15:00 powinny dotrzeć do odbiorcy w ciągu 1 dnia roboczego. 

List ekonomiczny lub jakikolwiek inny nadany po godzinie 15:00 zostanie doręczony w terminie 2 dni roboczych. Te terminy obowiązują oczywiście przesyłek na terenie Polski.

Korespondencja do dłużników – ile kosztuje?

Osoby, które mają długi i nieregularnie spłacają swoje zadłużenia, muszą liczyć się z tym, że bank lub firma pożyczkowa prędzej czy później wyśle monit o występującym zadłużeniu wraz z wezwaniem do jego zapłaty. Pierwsza informacja listem poleconym jest wysyłana w terminie od 7 do 20 dni od czasu powstania przeterminowanego zadłużenia. 

Koszty wysyłki jednego monitu to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych w zależności od banku oraz wybranej formy korespondencji. Warto też dodać, że koszty w tym przypadku ponosi dłużnik, który będzie zobowiązany do uregulowania dodatkowych opłat wynikających z wysłanej korespondencji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły