Kryptowaluta – co to jest i jak zacząć inwestować?

 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut
natalia
Narzędziem inwestycyjnym mogą być akcje, obligacje, waluty światowe, surowce, a nawet produkty rolne. Nowoczesną metodą inwestycyjną jest kryptowaluta. Czym jest i jak zacząć się nią posługiwać?
co to jest kryptowaluta

Spis treści:

Kryptowaluta – co to jest?

pożyczkowy portal

Coraz więcej osób zaczyna interesować się inwestowaniem. Jedną z dostępnych na rynku możliwości są kryptowaluty. Zacznijmy jednak od początku, co to jest kryptowaluta? Waluta kryptograficzna to nowatorskie rozwiązanie w świecie ekonomii. Stanowi przełomową technologię internetową. Nie można powiedzieć, że kryptowaluta to po prostu wirtualny pieniądz, choć z taką definicją można spotkać się dosyć często. Tak naprawdę używanie kryptowalut jako środka płatniczego jest tylko jednym z możliwych zastosowań systemu.

Należy stwierdzić, że kryptowaluty to system bazujący na sieci peer-to-peer, czyli w pełni rozproszony, który nie posiada centralnej jednostki, organizacji lub miejsca. Węzłami sieci są komputery użytkowników kryptowalut, przez które następuje wymiana transakcji, ich rozliczanie i autoryzacja.

Jak działa kryptowaluta?

pożyczkowy portal

Warto przeanalizować, jak działa kryptowaluta na przykładzie jednej z nich. Idea bitcoina opiera się na łańcuchu bloków, czyli blockchain, tj. otwartej sieci, do której można uzyskać dostęp za pomocą prostych aplikacji, giełd i punktów handlowych. Transakcje kryptowalutami, w tym bitcoinem są publiczne. Liczba bitcoinów jest stała, ustalona od początku na 21 mln sztuk, co ogranicza inflację i deflację. Przykładowo każdy bitcoin dzieli się na 100 milionów mniejszych jednostek nazywanych satoshi.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

pożyczkowy portal

Skoro już odpowiedzieliśmy na zasadnicze pytanie, czyli kryptowaluty – co to jest?  Możemy przejść dalej, czyli inwestowania. Na początku zastanówmy się, czy warto w ogóle to robić. Kryptowaluta w zakresie inwestycji i przeprowadzania transakcji jest bardzo bezpiecznym środkiem. Zaawansowane metody matematyczne i kryptograficzne uniemożliwiają podwójne wydanie, podrobienie czy kradzież kryptowaluty. Posiadacz przechowuje ją na swoim komputrze, smartfonie. Służy do tego specjalna aplikacja, czyli portfel kryptowalut. Od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, zależy, czy nasze środki będą bezpieczne. Cały system kryptowalut opiera się na technologii blockchain. Zakładając portfel, otrzymuje prywatny klucz. Dzięki temu możemy w każdej chwili zalogować się do swojego portfela. 

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku kryptowalut nie potrzebujemy specjalnego pozwolenia na transakcję powyżej 15 000 euro. Możemy bez problemu realizować transakcję o dużej wartości. Warto również zwrócić uwagę, że waluta kryptograficzna jest wolna od wszelkich zajęć komorniczych. Są całkowicie bezpieczne.

Jaki portfel kryptowalut wybrać?

pożyczkowy portal

Każda osoba rozpoczynająca przygodę z kryptowalutami, staje przed wyborem odpowiedniego portfela. Jednym z rozwiązań może być korzystanie ze specjalnego serwisu lub giełd kryptowalut. Wiele osób zaleca jednak przekazanie na giełdę wyłącznie takiej kwoty kryptowalut, jaką w danym momencie chcemy handlować, a pozostałą trzymać w osobnym portfelu. Innym rozwiązaniem mogą być programowe portfele kryptowalut, które należy zainstalować na komputerze lub telefonie komórkowym. W ten sposób możemy mieć dostęp do swojego portfela w dowolnym momencie. Możemy zrobić kopię zapasową, a w razie potrzeby przenieść prywatne klucze do systemu blockchain na nowe urządzenie.

Istnieje również możliwość korzystania ze sprzętowego portfela kryptowalut. Zewnętrzne urządzenie można podpiąć do kumputera lub telefonu – tak jak pendrive – za pomocą USB. W tym przypadku możemy zyskać ochronę przed zagrożeniami w postaci wirusów atakujących nasz komputer czy telefon. Przykładem takiego rozwiązania może być trezor. Jeżeli nie wiemy, z której możliwości skorzystać, warto skorzystać z dostępnych online: kryptowaluty  – poradnik dla początkujących. Poniżej prezentujemy jedynie kilka najważniejszych informacji.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty?

Inwestowanie w kryptowaluty rozpoczyna się z chwilą dołączenia – autoryzacji użytkownika w systemie, kiedy to tworzony jest automatycznie jego portfel kryptowalut. Ma on pełną kontrolę nad swoim portfelem, dzięki dostępowi za pośrednictwem zaszyfrowanego klucza prywatnego.

W portfelu inwestora mogą znajdować się dowolne kryptowaluty reprezentujące w rzeczywistości m.in. mienie, nieruchomości czy akcje. Użytkownicy mogą przypisać różne wartości do każdej jednostki za pomocą wyspecjalizowanych aplikacji.

W jakie kryptowaluty inwestować? Jaka kryptowaluta się opłaca?

Obecnie liczbę kryptowalut notowanych na giełdach można liczyć już w tysiącach. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych dla amatorów jest bitcoin o symbolu BTC. To pierwsza waluta cyfrowa na świecie, którą stosuje się do obsługi transakcji poprzez publiczne punkty handlowe, kantory, banki i internet.  Początkiem 2021 roku kurs bitcoina przekroczył rekordową granicę 60 tys. dolarów. Warto inwestować w takie kryptowaluty, które są powszechnie uznawane i mają określoną wartość. Informacje o tym, jak zacząć inwestować w bitcoin, uzyskamy od profesjonalistów. Pamiętajmy jednak, aby zawsze zachować ostrożność.

Wśród popularnych kryptowalut 2021 znalazły się również Ether (ETH), Tezos (XTZ) oraz Binance Coin (BNB). Pamiętajmy przy tym, że inwestowanie w kryptowaluty wymaga wcześniejszego przygotowania i odpowiedniej wiedzy. Aktualne kursy kryptowalut można znaleźć na stronach giełd.

Jeżeli interesuje Cię tematyka związana z krypowalutami, więcej informacji uzyskasz, czytając artykuł: Kryptowaluty pieniądze XXI wieku

Koparka kryptowalut – co to?

pożyczkowy portal

Warto zaznaczyć, że inwestowanie może polegać w tym przypadku nie tylko na handlu, ale również kopaniu kryptowalut. Koparka jest to specjalny sprzęt, który umożliwi kopanie waluty kryptograficznej. Nie wystarczy jednak standardowy komputer. Sprzęt musi zostać wzmocniony silnymi kartami graficznymi. Może okazać się również, że niezbędne będzie specjalne urządzenie, na przykład hardware ASIC czy też inne zwiększające moc kart graficznych.

Jeżeli mamy odpowiedni sprzęt, warto odpowiedzieć również na pytanie, jak kopać kryptowaluty. Jest to proces, który polega na dołączaniu prawidłowo wykonanych transakcji do specjalnej bazy danych. Za tę czynność można otrzymać nowo utworzone Bitcoiny. Tak można w skrócie wyjaśnić, na czym polega kopanie kryptowalut. Pamiętajmy jednak, że szczegółowych informacji na ten temat należy szukać u specjalistów.

Kryptowaluty podatek – ile wynosi? 

pożyczkowy portal

Zysk z transakcji kryptowalutami jest uznawany za dochód. Oznacza to, że będzie odpowiednio opodatkowany. Od 2019 roku osoby, które zdecydują się na kopanie lub handlowanie kryptowalutami muszą rozliczyć swoje przychody i koszty w rocznej deklaracji PIT-38 jako kapitały pieniężne. Podatek od kryptowalut wynosi natomiast 19% od przychodów po odjęciu od nich kosztów uzyskania.

Ostatnia aktualizacja artykułu: 22 kwietnia 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły