Kryptowaluty – pieniądze XXI wieku

natalia  • 
Przeczytasz w ciągu 12 minut
Kopanie pieniędzy, szyfrowanie, P2P, algorytm, koparka. Te i wiele innych wyrazów pojawia się przy okazji informacji o pieniądzach, które zmieniają system finansowy. Wiesz, co to są kryptowaluty? Możesz być ich właściciele? Da się nimi zapłacić za kawę? Na te i inne pytania związane z tym nowym pieniądzem odpowiadamy.
Kryptowaluty - pieniądze XXI wieku

Z artykułu dowiesz się:

Autor przewrotu

Dzisiejszy system płatniczy wymaga od klientów zaufania. Ufamy bankom, kontrahentom, wierzymy, że nasze centralnie zarządzanie pieniądze są bezpieczne. Choć zalążki nowej myśli pojawiły się już w latach 80 XX wieku, to  3 stycznia 2009 roku jest przełomowy. Wtedy powstało coś, co zrewolucjonizowało system finansowy – pierwszy blok w sieci Bitcoin zwany „Genessis” – pierwsza kryptowaluta.

Autorstwo zdecentralizowanej waluty, niezależnej od banków, rządów, instytucji, bez granic terytorialnych, dostępnej dla każdego, przypisuje się Satoshi Nakamoto – naukowcowi lub naukowcom. Choć pomysł ten można nazwać rewolucją w świecie finansów, jego autor nigdy się nie ujawnił. Co ciekawe, nie wykorzystał też zgromadzonych bitcoinów, przez co nie dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie. Ale zacznijmy od początku. 

Czym są kryptowaluty?

KRYPTOWALUTY są to wirtualne pieniądze, wykorzystywane się do przechowywania i przesyłania danych zawartych w internecie. Ich nazwa wzięła się od kryptografii, czyli szyfrowaniu informacji. Podobnie, jak tradycyjnym banknotem, możemy nim zapłacić, jednak występuje wyłącznie w internecie. Rozwój i wzrost kryptowaluty jest wynikiem coraz powszechniejszego dostępu nowych technologii.

Kryptowaluta to rozproszony system księgowy zawierający całą historię zawartych transakcji przez wszystkich użytkowników. Zapisywane są jedynie transakcje ale bez informacji kto i w jakim celu je wykonał dzięki temu zachowana jest anonimowość kontrahentów. Każda kryptowaluta posiada ograniczoną z góry pulę monet. Większość kryptowalut działa na zasadzie open source, kolejne monety tworzone są dzięki pracy mocy obliczeniowej milionów komputerów na całym świecie (tzw. mining). Źródło: spryciarz.pl

 

Produkcja kryptowaluty

Tego typu pieniędzy nie produkuje się w mennicy. Wytwarzane są przez użytkowników, którzy dzięki darmowej, specjalnej aplikacji wydobywają je, wykorzystując moc obliczeniową danego sprzętu.

O kryptowalutach pierwszy raz usłyszałem na studiach, jakieś 6-7 lat temu. Teraz trochę żałuję, że wtedy nie zainwestowałem, bo patrząc jak wzrosły kursy miałbym teraz sporo oszczędności. W połowie 2017 roku zdecydowałem, że zainwestuję pewną kwotę w krypotwaluty zgodnie zasadą, żeby nie inwestować więcej niż mogę stracić.

Od tego czasu dużo się nauczyłem również na własnych błędach i póki co jestem na plusie. Moim zdaniem przez to, że jest coraz więcej informacji o kryptowalutach w prasie, telewizji oraz głównie w internecie, dużo ludzi to przyciąga, co powoduje, że kursy idą w górę. Porównując do zwykłych lokat to dużo lepsza inwestycja, ale też większe ryzyko.

Jeśli chodzi o przyszłość kryptowalut to można tutaj dużo pisać. Bitcon na początku miał służyć jak szybki środek płatniczy, dzięki któremu można zapłacić 'za kawę’ lub kupić coś w sklepie. Niestety obecnie nie jest to realne ponieważ prowizja za przesyłanie Bitcoin-a byłaby droższa od tej kawy a sam transfer Bitcoin-a może trwać do kilku godzin. Więc dzisiaj bitcoin to tak naprawdę cyfrowa waluta. Dzisiaj mamy już grubo ponad 1000 kryptowalut. Trzeba sobie zdawać sprawę, że za kilka lat wartość niektórych na pewno spadnie do wartości bliskiej, zeru ale cześć z nich pewnie będzie miała ogromnie zyski dlatego polecam ostrożność w inwestowaniu w kryptowaluty. Marcin, branża IT

Czy można za kryptowaluty coś kupić?

Teoretycznie można kupić za nie wszystko, jednak nie wszędzie da się nimi zapłacić. Można nimi handlować, płacić za granicą, kupować towary. W praktyce kryptowaluty służą do płatności za gry komputerowe, prezenty, książki itp. Istnieją kantory, w których można je wymienić na tradycyjną walutę. Od 2016 roku w Polsce można płacić cyfrowym pieniądzem za np. rachunki lub zakupy na Allegro dzięki InPad. W niektórych z warszawskich kawiarni pojawiła się także możliwość płacenia bitcoinami.

CIEKAWOSTKA:

W maju 2010 r. kwota 10 000 bitcoinów stanowiła równowartość 25 dolarów amerykańskich. Za tę sumę można było kupić dwie pizze w sieci Papa John’s. Obecnie  kwota 10 000 bitcoinów odpowiada 4,42 mln dolarów! Pizze kupione od Papa John’s stały się symbolem wzrostu wartości bitcoina. Rocznica pierwszej transakcji dokonanej dzięki bitcoinom (22 maj), jest wspominana i świętowana przez sympatyków kryptowalut.  źródło: blog.kurencja.com

 

Bitcoin – pierwsza kryptowaluta

12 stycznia 2009 roku odbyła się pierwsza transakcja, w efekcie której powstał pierwszy bitcoin – niezależna, cyfrowa kryptowaluta. Przez kolejne 10 miesięcy nie przedstawiał on żadnej wartości. Jego cena została ustalona 5 października 2009 r. Wyceniono go w stosunku do dolara. Wartość została oszacowana na podstawie kosztów energii zużytej do wykopania jednej „monety”.

Czy bitcoin to pieniądz? Według jednych TAK, ponieważ stanowi środek wymiany gospodarczej. Dla innych NIE ze względu na brak swojej powszechności.

CIEKAWOSTKA:

W przeciągu ostatnich lat wartość bitcoina wzrosła o 34 735%.

A co to właściwie ten BITCOIN?

Pierwsza popularna i innowacyjna waluta internetu opierająca się na matematyce i szyfrowaniu, bez centralnej instytucji emisyjnej. Nie ma granic. Jest w zasięgu ręki dla tych, którzy mają dostęp do Internetu lub telefonu komórkowego. Dzięki niej ekspresowo możemy przesłać środki pieniężne do dowolnego miejsca na świecie bez pośredników. Chociaż wszystkie transakcje odbywają się w internecie, jest to jedna z bezpieczniejszych walut. Każdy użytkownik dysponuje swoim unikatowym portfelem, do którego tylko on posiada jedyny i unikalny szyfr.

Bitcoin to kod źródłowy, algorytm sterowany przez komputery, w 100% wirtualny, nie ma swojej materialnej postaci. Każdy ma do niego dostęp i każdy może zobaczyć jak to działa. Jest to określona wartość cyfrowa wydobywana przez sprzęt komputerowy na całym świecie. Jego ilość jest jednak ograniczona – może być ich tylko 21 milionów. Dzieli się do 8 miejsc po przecinku.

Kopanie kryptowaluty

Kopanie=produkcja bitcoinów polega na rozwiązywaniu zadanego przez sieć problemu kryptograficznego za pomocą niezwykle wydajnego sprzętu komputerowego. Wydobywaniem ewaluty zajmują się „górnicy”. Do ich zadań należy dokonywanie poprawnych obliczeń. Ten, który zrobi to najszybciej zostaje nagrodzony odpowiednią pulą bitcoinów. Ilość wydobywających nie sprawia, że cyfrowy pieniądz powstaje szybciej. System dostosowuje poziom trudności obliczeń w taki sposób, by bloki bitcoin tworzono co 10 minut.

Ta kryptowaluta wytwarzana jest przez ludzi dla ludzi. Nie ma zarządcy ani właściciela. Nikt bezpośrednio nie czerpie z tego korzyści finansowych. Każda zmiana w protokole bitcoina wymaga akceptacji odpowiedniej ilości użytkowników. Choć odporny jest na inflację i zmiany kursu związane z sytuacją polityczna danego kraju, to nie wpływa na jego stabilność. Rynek ten jest obecnie stosunkowo mały, co sprawia, że nawet niewielkie wahania mogą wpływać na zmianę wartości.


Koparka, czyli jak zarabiać na kryptowalutach

Każdy kto chciałby zająć się wydobywaniem cyfrowego pieniądza powinien zaopatrzyć się w specjalny sprzęt – koparkę. Głównym jej motorem są karty graficzne. Ludzie zapragnęli sami kopać kryptowlauty, co bezpośrednio wpłynęło na znikanie kart graficznych ze sklepów, a ich ceny poszybowały w górę.

Koparka jest to więc nic innego, jak sprzęt komputerowy, który po zainstalowaniu na nim odpowiedniego oprogramowania umożliwia dokonywanie autoryzacji transakcji, co nagradza się odpowiednią kwotą.

Obecnie górnicy łączą się w farmy lub kopalnie. Domowe wydobywanie przestało być opłacalne. Przodownikiem w tym względzie są Chiny, które wyspecjalizowały się w masowym wydobywaniu ewaluty.

Legalność kryptowaluty

Generalnie nie jest zakazany, ani nie uznaje się bitcoiny za nielegalne. Żadne państwo nie ma nad nim władzy, co jest efektem braku centralnych serwerów, zlokalizowanych w konkretnym kraju. Niektóre rządy zastanawiają się nad legalizacją transakcji za pomocą kryptowalut, a nawet zwolnienie ich z podatku dochodowego.

Szaleństwo ogarnia świat

Ludzie oszaleli na punkcie „nowego pieniądza”. Jego popularność i wartość jest zadziwiająca. Zdaniem Wencesa Cesaresa, bitcoin jest prawdopodobnie najdoskonalszą formą pieniądza w historii naszej cywilizacji, gdyż pozwala przekazać jakąś kwotę w dowolne miejsce na świecie, w tej chwili, bez opłat i pośredników. Jego zdaniem nowa waluta ma większa pole rażenia od tradycyjnej, ponieważ tylko miliard ludzi ma dostęp do tradycyjnych kont bankowych lub kart płatniczych, ale 5 razy więcej osób ma korzysta z telefonów z internetem, co pozwala im wkroczyć do świata globalnych finansów. Zdaniem tego argentyńskiego przedsiębiorcy i miłośnika bitcoinów, mają one szanse stać się meta walutą.

CIEKAWOSTKA:

Za domniemanych twórców bitcoina niektórzy podają Kinga, Oksmana i Bry`a, ci jednak zaprzeczają jakimkolwiek związkom z tajemniczym Satoshi Nakamoto. Zdarzają się samozwańczy twórcy tej waluty, jak np. australijski informatyk Craig Steven Wright, który chciał przekonać świat, że on jest autorem ewaluty, jednak nie przedstawił na to żadnych dowodów.

Zdaniem niektórych swoją przygodę z bitcoinem może rozpocząć każdym nawet bez znajomości szczegółów technicznych. Po instalacji na telefonie lub komputerze swojego pierwszego portfela, zostaje utworzony Twój pierwszy adres bitcoin. Możesz go przekazać innym, by przekazywali ci środki pieniężne.

BLOCKCHAIN – rewolucyjna technologia

Sieć bitcoin opiera się na łańcuchu bloków – blockchain. Jego zadaniem jest przesyłanie i przechowywanie informacji o transakcjach zawartych w internecie. Wspierany jest on przez węzły (komputery udostępnione w sieci bitcoin), dzięki czemu transakcje mogą dojść do skutku. Bloki zawierają informację o swoim poprzedniku, transakcjach, datach, a to wszystko jest zabezpieczone kryptograficznie. Taka technologia praktycznie uniemożliwia fałszowanie informacji.

Jak działa blockchain?

Blockchain zawiera następujące po sobie bloki. Kiedy jeden z nich zasyci się informacjami, powstaje kolejny i kolejny, a z nich swego rodzaju łańcuch. Jego nadrzędnym celem jest utworzenie jednej wspólnej cyfrowej księgi rachunkowej, znajdującej się w sieci w postaci tych samych kopii. Opiera się na sieci P2P – peer- to-peer. Każdy komputer w sieci ma możliwość brania udziału w potwierdzaniu i przesyłaniu transakcji. Jej użytkownicy są równi sobie statusem.

Obecnie blockchain służy do obsługiwania transakcji. Niektórzy uważają, że wyjdzie poza obszar kryptowalut i zacznie funkcjonować w codziennym użytku. Dzięki niemu ludzie mogliby zawierać różnego rodzaju umowy bez pośrednictwa instytucji centralnych.

BLOCKCHAIN – wspólna zbiorowa księga rachunkowa transakcji rozproszona po sieci w identycznych kopiach. Zapis wszystkich transakcji.

Czy bitcoin jest anonimowy?

Każda transakcja bitcoin jest stale i publicznie przechowywana w sieci. Praktycznie każdy ma możliwość sprawdzenia sprawdzenia transakcji, a także salda poszczególnych adresów bitcoin. Jednak nie znajdzie informacji, do kogo ten adres należy. Chyba, że właściciel sam mu udostępni takie dane.

Zainteresowałem się kryptowalutami w 2017 roku, kiedy w mediach coraz częściej można było usłyszeć o nowych szczytach, na jakie wspina się cena Bitcoin. Długo rozważałem czy jest sens ryzykować utratę jakichkolwiek pieniędzy, ale w końcu zdecydowałem się kupić najpierw Bitcoin a następnie kilka innych kryptowalut. Obecnie większość środków ulokowałem w Ripple i natenczas „papierowe zyski” są na bardzo zadowalającym poziomie.

Myślę, że „blockchain” jest genialnym wynalazkiem i że w przyszłości znajdzie ona zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Jednak nie był to powód, dla którego wszedłem w ten rynek. Interesuje mnie wyłącznie krótkoterminowa spekulacja i zdobycie jak największych zysków nim nastąpi krach.

W UK zyski ze spekulacji na kryptowalutach mogą być zaklasyfikowane przez HMRC, jako dochód i z racji tego obciążone podatkiem dochodowym albo, jako zysk kapitałowy, co wiąże ze sobą konieczność zapłacenia podatku od zysków kapitałowych Bardziej korzystnym finansowo wariantem jest zapłacenie CGT, gdyż zyski kapitałowe do kwoty £11300 są całkowicie zwolnione z CGT a zyski powyżej tej kwoty opodatkowane są na poziomie 20%. Niestety wytyczne na podstawie, których podatnicy muszą stwierdzić, który podatek należy zastosować są, delikatnie mówiąc, mało przejrzyste. Wprowadza to dużą niepewność związaną z możliwością zakwestionowania przez HMRC rocznego sprawozdania finansowego.

Czy kryptowaluty mają przyszłość

Zdania na temat przyszłości kryptowalut są podzielone. Obserwując rynki finansowe i wzrosty, jakie one odnotowują, stwierdzić można, że nic nie zapowiada ich szybkiego upadku. Tym bardziej, że niektóre państwa zauważyły bardzo duży spadek transakcji gotówkowych i zastanawiają się nad wprowadzeniem własnych narodowych kryptowalut. Mowa tutaj np. o Norwegii czy Belgii. Korea Południowa miała plan zrezygnować całkowicie z transakcji gotówkowych do 2020 r., co częściowo udało się wprowadzić.

ZALETY

  • szybka możliwość płatności na całym świecie,
  • darmowa lub niewielka opłata za transakcje,
  • niezależność i anonimowość,
  • bezpieczeństwo,
  • dostępność dla każdego.

WADY

  • zależny od dostępu do internetu,
  • niestabilny kurs.
Ostatnia aktualizacja artykułu: 25 listopada 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły