Weryfikacja Kontomatik – co to jest i czy to bezpieczne?

Avatar photo Michał Ziemski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Staranie się o pożyczkę jest w obecnych czasach dużo prostsze niż kiedyś. Nie wymaga wypełniania dużej ilości dokumentów, a wniosek można wysłać, nie ruszając się z domu. Osoby, które po raz pierwszy korzystają z dofinansowania w firmie pozabankowej, mogą jednak nie wiedzieć, na czym polega weryfikacja potencjalnego pożyczkobiorcy. Ich nieufność mogą także wzbudzić nieznane narzędzia do sprawdzania ich tożsamości, takie jak Kontomatik. Czy jest ono w pełnie bezpieczne?

Weryfikacja Kontomatik - co to jest i czy to bezpieczne

Kontomatik – co to jest i do czego służy?

Kontomatik to oprogramowanie stworzone do błyskawicznej identyfikacji klientów, z którego korzystają firmy udzielające pożyczek. Poza kontrolą tożsamości ta aplikacja może też skontrolować możliwości finansowe danej osoby i wpłynąć na decyzję o przyznaniu kredytu. To narzędzie upraszcza procedury i jest alternatywnym sposobem dla tradycyjnego przelewu weryfikacyjnego. Jednocześnie pozwala na potwierdzenie podstawowych danych podanych we wniosku o kredyt lub pożyczkę.

Podstawą działania programu Kontomatik jest technologia screen scraping, w której dane są odczytywane przez algorytm, który dostosowuje je do formy przyjaznej dla człowieka. Dzięki temu pracownicy firm pozabankowych mają dostęp do najważniejszych danych na temat potencjalnego pożyczkobiorcy. 

Aplikacja funkcjonuje już od 2010 roku i od tego momentu zdążyła zyskać popularność wśród wielu banków i instytucji finansowych. Jest licencjonowanym produktem, za którym stoi Bank Centralny na Litwie, dlatego posiada wysoki stopień wiarygodności.

W jaki sposób można uruchomić Kontomatik?

W momencie starania się o pożyczkę użytkownik może wykorzystać aplikację Kontomatik do przeprowadzenia kontroli salda na koncie i sprawdzenia własnej tożsamości. W tym celu powinien wybrać opcję Kontomatik na liście metod sprawdzających wiarygodność pożyczkobiorcy. Znajdzie tam również wyszczególnione inne opcje, w tym przelew weryfikacyjny. W okienku rejestracyjnym klient powinien podać swój e-mail, dane teleadresowe oraz swoje imię i nazwisko.

Po wybraniu Kontomatika użytkownik zostanie wysłany na stronę internetową banku, z którego usług korzysta. Po zalogowaniu się na własne konto nie trzeba właściwie nic robić, ponieważ program sam sprawdzi interesujące go dane. W ten sposób rozpoczyna się analiza jego możliwości finansowych. 

Aplikacja prześwietla rachunek pod kątem wielkości kwot, jakie wpływają na konto, które są porównywane z bieżącymi wydatkami. Jeśli program znajdzie jakiekolwiek informacje o zajęciu komorniczym, wydawaniu pieniędzy na hazard lub o przelewach z innych firm pożyczkowych, to decyzja o przyznaniu pożyczki może być negatywna. Na pewno obniży to zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy. Po skończeniu analizy Kontomatik wyświetli wynik decyzji o przyznaniu dofinansowania, po tym można otrzymać pieniądze. 

Jakie dane sprawdza aplikacja Kontomatik?

Jeśli użytkownik włączy Kontomatik, to aplikacja połączy się bezpośrednio z jego kontem bankowym, skąd pobierze informacje, niezbędne do weryfikacji jego tożsamości. Nie jest to jedyna kategoria danych, które zostaną pobrane w tym procesie. Wśród nich znajdują się takie szczegółowe fakty, jak:

  • dane osobowe pożyczkobiorcy,
  • adres właściciela konta, 
  • saldo na koncie,
  • zapis wszystkich transakcji na rachunku,
  • pozostałe dane związane z jego dokumentem tożsamości – np. PESEL lub numer dowodu osobistego.

Wielu potencjalnych użytkowników poddaje działanie Kontomatik w wątpliwość, zastanawiają się, czy to rozwiązanie jest w pełni bezpieczne. Tymczasem producenci tego oprogramowania zapewniają, że działanie tego narzędzia ma jedynie przekazywać dane z rachunku dalej, bez możliwości zapisywania ich w pamięci. Dzięki temu nie istnieje obawa, że nikt niepowołany nie skorzysta z tych informacji. Co więcej, nawet instytucje pożyczkowe, które korzystają z tego narzędzia nie dostają wszystkich danych, a jedynie sam wynik weryfikacji i badania zdolności kredytowej.

Dzięki szyfrowaniu i technologii SSL ta aplikacja posiada niski stopień ryzyka wycieku danych lub przejęcia danych logowania. Wynika to także z faktu, że działanie aplikacji jest jednorazowe, co jeszcze bardziej obniża ryzyko. Z tego oprogramowania korzystają nie tylko firmy pożyczkowe, ale również renomowane banki i instytucje finansowe. Należą do nich m.in.  PKO BP, Alior Bank, Millenium czy Revolut.

Jakie opinie zbiera ta aplikacja?

Kontomatik zbiera różne opinie, ale przeważają wśród nich te pozytywne. Działanie tej aplikacji chwalą głównie osoby korzystające często z szybkich pożyczek. Zwracają uwagę na wygodę obsługi, która jest większa niż chociażby przy wykonywaniu przelewu weryfikacyjnego. 

Program nie jest płatny i wymaga jedynie wejścia na osobiste konto bankowe. Ponadto łączy ze sobą 2 funkcje – weryfikację tożsamości i równocześnie sprawdza zdolność kredytową klienta. Przyspiesza także decyzję o przyznaniu pożyczki, przez co oszczędza czas klienta i pożyczkodawcy. Dzięki tej aplikacji nie trzeba składać wizyty w banku, wybierać się do siedziby firmy pożyczkowej lub wysyłać do niej wyciągu bankowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły