Przelew weryfikacyjny – co to jest i w jaki sposób działa?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut

Przelew weryfikacyjny to nic innego jak forma potwierdzenia tożsamości danej osoby. Zdarza się, że jest on wymagany przy wnioskowaniu o kredyt, pożyczkę, lub w innej sytuacji, która wymaga potwierdzenia danych osobowych. Proces wykonywania przelewu weryfikacyjnego jest niezwykle prosty, jednak wciąż budzi nieufność u części klientów. Z tego artykułu dowiesz się jak wykonać przelew weryfikacyjny, a także czy jest on bezpieczny.

pożyczka bez przelewu weryfikacyjnego

Przelew weryfikacyjny to nic innego jak forma potwierdzenia tożsamości danej osoby. Zdarza się, że jest on wymagany przy wnioskowaniu o kredyt, pożyczkę, lub w innej sytuacji, która wymaga potwierdzenia danych osobowych. Proces wykonywania przelewu weryfikacyjnego jest niezwykle prosty, jednak wciąż budzi nieufność u części klientów. Z tego artykułu dowiesz się jak wykonać przelew weryfikacyjny, a także czy jest on bezpieczny.

Co to jest przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny to przelew służący do potwierdzenia tożsamości i numeru konta bankowego klienta. Dzięki niemu pożyczkodawca lub inna instytucja ma pewność, że dane na wniosku są tożsame z danymi potwierdzonymi przez bank. W znacznym stopniu utrudnia to wyłudzenie pieniędzy, ponieważ ewentualny oszust musi mieć dostęp zarówno do danych konkretnej osoby, jak i do jej konta bankowego. 

Z przelewów weryfikacyjnych korzysta szereg instytucji. Oczywiście często ta forma identyfikacji jest wykorzystywana przez firmy pożyczkowe, jednak przelew weryfikacyjny jest również potrzebny na przykład przy rejestracji w BIK. Taki przelew jest jednorazowy. Najczęściej wykonuje się go na kwotę 1 grosza lub 1 złotego. Nie obciąża więc w znaczący sposób konta klienta.

Jak zrobić przelew z weryfikacją krok po kroku

Każda firma finansowa ma nieco inne procedury dotyczące przyznawania pożyczek lub kredytów. Mimo tego, w przypadku przelewu weryfikacyjnego. Mimo tego w zdecydowanej większości przypadków, kroki potrzebne do wykonania przelewu weryfikacyjnego będą do siebie bardzo podobne. Co więc będziesz musiał zrobić aby wykonać taki przelew?

 1. Zaloguj się na swoje konto w banku. Musi to być konto, które zostało założone na te same dane, które podałeś we wniosku.
 2. Wybierz opcję wykonania przelewu.
 3. Jako odbiorcę przelewu wpisz nazwę firmy, której chcesz wysłać przelew. 
 4. Tytuł przelewu otrzymasz od firmy pożyczkowej. Może się tam znajdować na przykład numer Twojego wniosku.
 5. Wpisz numer konta odbiorcy, a także odpowiednią kwotę, na jaką ma być wykonany przelew.
 6. Sprawdź dokładnie wszystkie rubryki, a następnie potwierdź wykonanie przelewu.

Niektóre firmy korzystają z systemów szybkich przelewów, co ułatwia nieco procedurę wykonywania przelewu weryfikacyjnego. W takim wypadku niektóre dane zostaną wypełnione automatycznie za nas. Pamiętaj, aby przed wzięciem pożyczki dokładnie sprawdzić jakich formalności będziesz musiał dopełnić u danego pożyczkodawcy. 

Typy przelewów weryfikacyjnych

Na rynku działają platformy, ułatwiające firmom weryfikację danych osobowych klientów poprzez przelewy weryfikacyjne. Do najpopularniejszych z nich należą platformy Blue Media, PayPo, czy Twisto. Oczywiście, często przelewu weryfikacyjnego będziemy dokonywać bezpośrednio przez aplikację banku. Nie trzeba się jednak obawiać korzystania z różnych platform. Wykonywanie przelewów weryfikacyjnych za ich pomocą jest bardzo proste i wręcz ułatwiają one pożyczkobiorcy wykonanie przelewu. Przede wszystkim są one przydatne instytucjom finansowym, ponieważ dzięki nim procedura związana z przelewem weryfikacyjnym jest bardziej zautomatyzowana. 

Z tymi systemami do przelewów weryfikacyjnych spotkamy się najczęściej:

 • PayPo przelew weryfikacyjny.
 • Przelew weryfikacyjny Blue Media.
 • Twisto przelew weryfikacyjny.
 • Przez aplikację banku, na przykład przelew weryfikacyjny Alior lub Santander.

Jak można zweryfikować tożsamość bez przelewu?

Przelew weryfikacyjny nie jest jedyną metodą potwierdzania tożsamości. Jak wiadomo, przelewy nie są rozwiązaniem natychmiastowym. Zaksięgowanie przelewu może trwać nawet 24 godziny, co nie dla każdego jest dobrym rozwiązaniem. Niektórzy klienci chcą wziąć pożyczkę bez przelewu weryfikacyjnego lub wręcz szukają pożyczki bez posiadania konta w banku. Dużą popularnością cieszą się na przykład pożyczki do odebrania na poczcie, które nie wymagają posiadania rachunku bankowego.

Na szczęście wielu pożyczkodawców stosuje także alternatywne metody weryfikacji tożsamości klientów. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • Osobista wizyta w oddziale banku lub firmy i okazanie dowodu tożsamości.
 • Wizyta przedstawiciela firmy u Ciebie.
 • Rozmowa telefoniczna.
 • Specjalne aplikacje, na przykład Instantor lub system Kontomatik.

Czy przelew weryfikacyjny jest bezpieczny?

Przelew weryfikacyjny jest jak najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Jest to jeden z najprostszych sposobów na potwierdzenie swojej tożsamości, gdy chcemy wnioskować o pożyczkę, kredyt lub kupić coś na raty. U niektórych, wątpliwości może budzić proces logowania się na swoje konto w banku przez Internet. Podkreślamy jednak, że są to czynności bezpieczne. Oczywiście, jak zawsze w przypadku operacji finansowych, należy upewnić się, że dana firma jest wiarygodna i do wszystkich czynności podchodzić z należytą uwagą.

Jak szybko działa przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny to szybki, ale nie najszybszy sposób potwierdzania danych osobowych, zwłaszcza jeśli wykonujemy go ręcznie przez nasze konto w banku. W takim wypadku duże znaczenie ma to, w jakim banku mamy założony rachunek, a także w jakim banku konto ma pożyczkodawca. Wiele zależy od godzin sesji wychodzących i przychodzących, które mogą być inne dla każdego banku. Dlatego, czasami przelew weryfikacyjny zostanie zaksięgowany tego samego dnia, a czasem trzeba będzie na to czekać znacznie dłużej. 

A co jeśli mamy mamy rachunek w tym samym banku co pożyczkodawca? Wtedy przelew weryfikacyjny może dotrzeć na miejsce nawet w kilka minut. Należy jednak pamiętać, że nawet przelewy w obrębie jednego banku nie zawsze są natychmiastowe. Instytucje bankowe mają wyznaczone godziny, w których obsługują takie przelewy. Jeśli zlecimy transfer zbyt późno, dotrze on do celu dopiero następnego dnia roboczego.

Warto też odróżniać przelew weryfikacyjny wykonywany poprzez aplikację naszego banku od przelewów weryfikacyjnych za pośrednictwem platform takich jak Blue Media. Niektóre z takich platform oferują rozwiązania, dzięki którym dane zostaną zweryfikowane od razu po wykonaniu przez nas przelewu. Jest to rozwiązanie jednocześnie bardzo szybkie, wygodne i bezpieczne dla użytkownika.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły