Jak działa bon turystyczny na wakacje? Kto otrzyma bon wakacyjny od rządu?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut
Pandemia COVID-19 wpłynęła destabilizująco na sytuację finansową pracodawców oraz ich pracowników. Aby wesprzeć polską branżę turystyczną oraz umożliwić Polakom zasłużony wypoczynek, rząd wprowadził bon turystyczny. Kiedy zostanie wprowadzony? Jak działa? Kto może otrzymać bon turystyczny na wakacje? Sprawdźmy!
bon turystyczny na wakacje

Bon turystyczny – kiedy można składać wniosek?

pożyczkowy portal

Zanim możliwe będzie zbieranie wniosków o bon turystyczny na wakacje, najpierw muszą zgłosić się firmy chętne do wzięcia udziału w tym programie. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy nie mają obowiązku realizowania bonów turystycznych. Jest to ich dobra wola. Po rejestracji przedsiębiorców otrzymamy zestawienie: Bon turystyczny – lista miejsc. Aktualnie jednak informacje te nie istnieją. Po zakończeniu rejestracji Polska Organizacja Turystyczna opublikuje na swojej stronie internetowej adresy wszystkich miejsc akceptujących bony turystyczne na wakacje. 

Oto najważniejsze terminy:

 • od 25 lipca rusza rejestracja na PUE ZUS dla przedsiębiorców,
 • od 31 lipca zostanie udostępniona możliwość rejestracji dla beneficjentów

Bon turystyczny – ustawa z dnia 15 lipca 2020 roku o Polskim Bonie Turystycznym zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat wsparcia finansowego.

Co to jest bon turystyczny na wakacje?

pożyczkowy portal

Statystyki nie kłamią, a z nich jasno wynika, że Polacy dużo stracili podczas lockdownu spowodowanego koronawirusem. Według informacji BIG InfoMonitor, co trzeci Polak stracił część dochodów. Z kolei co dwudziesta osoba utraciła całkowicie źródło dochodu, a przyznawalność pożyczek znacznie zmniejszyła się. Nic więc dziwnego, że w wielu polskich domach pojawiły się wątpliwości, czy wyjazd wypoczynkowy w ogóle się odbędzie. Bon turystyczny na wakacje ma umożliwić Polakom realizację planów wakacyjnych oraz spędzenie wspólnego czasu z rodziną. Bony wakacyjne od rządu mają na celu nie tylko przekazanie wsparcia finansowego, ale również promocję polskich ośrodków wypoczynkowych, turystycznych. 

Bony turystyczne przybierają formę dokumentu elektronicznego, którego możemy użyć jako metody płatności za usługi hotelarskie. Jak dokładnie działa bon turystyczny? Okazuje się jednak, że dopłata do wypoczynku nie jest dla każdego. Kto dostanie bon wakacyjny? Odpowiedzieliśmy na te pytania w poniższym artykule.

Jak działa bon turystyczny?

pożyczkowy portal

Bon turystyczny ma formę dokumentu elektronicznego. Każdy z nich otrzyma unikalny kod. Kiedy zechcemy skorzystać z wsparcia finansowego w wysokości 500 zł, wówczas będziemy musieli przygotować ten dokument do okazania. Następnie usługodawca zeskanuje lub przepisze wspomniany kod, a z naszego bonu zostaną pobrane pieniądze.

Warto zwrócić uwagę, że bony turystyczne są ważne do końca marca 2022 roku. Wiele osób było zaniepokojone faktem, że mija pierwszy miesiąc wakacji, a nadal nie można złożyć wniosku o wsparcie finansowe 500 zł. Nie ma powodów do zmartwień! Jeżeli nie uda nam się wykorzystać go w tym sezonie urlopowym, możemy sfinansować z niego wyjazd zimowy dla dziecka. Mamy na to sporo czasu, a nikt nie będzie robił problemu z tego, że bon został zrealizowany w ferie zimowe. 

16-cyfrowy kod jest zabezpieczeniem przed kradzieżą środków. Bon zostanie zrealizowany wyłącznie przez Ciebie. Jeżeli ktoś nie posiada dokumentu elektronicznego z kodem, wówczas przedsiębiorca nie przyjmie takiej płatności. Warto zaznaczyć, że wygenerowany dokument trafi na nasz adres e–mail oraz numer telefonu. Skoro już wiemy, na czym polega bon turystyczny, możemy przejść do zasad przyznawania.

Kto otrzyma bon turystyczny?

pożyczkowy portal

Kiedy media zaczęły mówić o bonach wakacyjnych, każdy z nas był zachwycony. Dlaczego? Myśleliśmy, że będziemy mieli prawo do takiego wsparcia finansowego. Okazuje się jednak, że tylko część z nas będzie mogła otrzymać bony wakacyjne. Jakie zasady obowiązują? Kto może otrzymać bon turystyczny? Na stronach informacyjnych podkreśla się przede wszystkim, że jest to forma wsparcia dla polskich rodzin. Jeżeli jesteśmy singlami lub nie posiadamy dzieci, wówczas możemy złożyć wniosek, ale zostanie on i tak odrzucony. Okazuje się, że bon turystyczny jest przyznawany na podobnych zasadach jak świadczenie 500+. Oznacza to, że bon przysługuje osobie, która:

 • ma prawo do świadczenia 500+ lub
 • dodatku wychowawczego w wysokości 500 zł
 • nabędzie prawo do świadczenia 500+ lub dodatku w okresie od wejścia w życie ustawy do 31 grudnia 2021 roku.

Co to oznacza? Kto rzeczywiście otrzyma bon turystyczny? Wsparcie finansowe otrzyma rodzic, który wychowuje co najmniej jedno dziecko. Wysokość takiego bonu to 500 zł. Jak zostało wspomniane, zasady są takie same jak w przypadku 500+. Dlatego w przypadku rodzin z dwojgiem dzieci bon turystyczny będzie miał wartość 1000 zł. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością można ubiegać się również o dodatkowe 500 zł. 

Pamiętajmy, że bon turystyczny przysługuje także rodzicom pracującym za granicą. Warto podkreślić, że nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. 

Na co można wydać bon turystyczny?

Warto zwrócić uwagę na to, że bon turystyczny nie może być wydany na dowolny cel. Musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Dzięki nim z łatwością odpowiemy sobie na pytanie, na co można wykorzystać bon turystyczny. 

 • Oczywistą sprawą jest, że wsparcie finansowe powinniśmy przeznaczyć na wakacje lub ferie zimowe
 • Bon turystyczny można przeznaczyć na usługi hotelarskie, na przykład nocleg w hotelu, pensjonacie, agroturystyce.
 • Należy pamiętać, że z bonu turystycznego można korzystać wyłącznie na terytorium Polski.
 • Oprócz tego możemy również przeznaczyć bony wakacyjne na imprezy turystyczne świadczone na rzecz dziecka.
Najważniejszą zasadą jest wydanie bonu turystycznego na usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, w których bierze udział dziecko!

Skoro już wiemy, co obejmuje bon turystyczny, warto poznać również instrukcję, jak uzyskać takie wsparcie finansowe.

Jak uzyskać bon turystyczny?

Aby mieć szansę na otrzymanie bonu turystycznego, należy przede wszystkim spełniać wszystkie wyżej wymienione warunki. Jeżeli tak jest, wówczas możemy przystąpić do procedury wnioskowania. W tym celu niezbędne jest posiadanie konta w systemie teleinformatycznym PUE ZUS. Bon turystyczny rejestracja zaczyna się więc od przejścia na stronę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co dalej? 

1. Po przejściu na stronę ZUS należy kliknąć przycisk “Zarejestruj w PUE”. 

2. Kolejnym krokiem będzie wybór sposobu rejestracji. Możemy wypełnić 

 • tradycyjny formularz,
 • zalogować się przez profil zaufany lub login.gov.pl,
 • potwierdzić rejestrację kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo
 • zalogować się do swojej bankowości elektronicznej.

Dzięki temu nie musimy udawać się do placówki ZUS. Bon turystyczny wniosek złożymy całkowicie online.

3. Po zalogowaniu się do aktywowanego konta będziemy musieli potwierdzić swój adres e–mail oraz numer telefonu komórkowego.

4. Kiedy składamy wniosek o bon turystyczny dla osoby niepełnosprawnej, wówczas konieczne będzie załączenie dodatkowego oświadczenia

5. Po przejściu przez cały proces należy poczekać na akceptację wniosku.

6. Jedno z pytań, które może się pojawić, brzmi: jak aktywować bon turystyczny? Aby to zrobić, wystarczy przejść do systemu informatycznego ZUS. Po aktywacji system wygeneruje bon, który trafi na nasz adres e-mail lub numer telefonu. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły