Ile Polacy wydadzą na święta Bożego Narodzenia w 2022 roku?

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 3 minut

Jak zapewne wiele osób się domyśla, w tym roku święta będą jeszcze droższe niż przed rokiem. Zobacz co wynika z badania barometru Providenta i ile według niego wydamy na święta? Cena świąt ma być średnio o 500 zł wyższa niż 2 lata temu!

ile polacy wydają na święta

Jak Polacy reagują na inflację podczas świąt?

Inflacja do roku w październiku według GUS wyniosła aż 17,9%. Nic dziwnego, że w święta trzeba głębiej sięgnąć do portfeli. Zdaniem Providenta w tym roku co czwarty z nas będzie zmuszony zaoszczędzić na tradycyjnych, świątecznych wydatkach. Jedynie 3% respondentów nie musi liczyć się z kosztami. To zmiana wobec 10% jeszcze rok temu.

– Tegoroczne wyniki Barometru Providenta pokazują, że Polacy rozważnie podchodzą do swoich finansów. Odpowiedzialnie planują świąteczne wydatki, aby te nie nadwyrężyły domowego budżetu. Dwóch na trzech ankietowanych sfinansuje tegoroczne święta z bieżących dochodów. Jeszcze w 2021 roku  niemal ¾ Polaków finansowało święta w ten sposób – mówi Karolina Łuczak, Rzeczniczka Provident Polska. 

– Oszczędną Gwiazdkę deklarują zwłaszcza najstarsi respondenci, którzy wydadzą na nie średnio 1010 złotych. To o połowę mniej niż najmłodsza grupa wiekowa. Ponadto, co czwarty senior na organizację świąt przeznaczy mniej niż 500 złotych – dodaje Karolina Łuczak.

Ile wydajemy na święta Bożego Narodzenia?

36,6% Polaków deklaruje, że wyda na święta od 1000 do 1999 zł. Około 20% badanych wyda ponad 2000 zł. Reszta wyda jednak mniejsze kwoty. Największe kwoty na święta mają przeznaczyć osoby w wieku od 18 do 24 lat, bo średnio aż 2040,5 zł. 9% osób ma na święta pożyczyć pieniądze od rodziny, a 26,9% skorzysta z oszczędności. Średnia kwota wydana na święta w 2022 roku ma wynieść około 1259 zł.

Jakich prezentów oczekujemy?

Stosunkowo niewielu z nas czeka na prezent. Jedynie około połowa Polaków spodziewa się jakiegokolwiek prezentu. Na prezent czeka najwięcej osób w najstarszej grupie wiekowej. Jest go pewnych 20% seniorów, a 37% z nich twierdzi, że raczej go otrzyma. 

– Od braku prezentu gorszy jest tylko ten nietrafiony. Co więc podarować bliskim, żeby mieć pewność, że ich radość będzie szczera, a prezent nie będzie kurzył się na strychu? Nasi respondenci są praktyczni – zauważa Karolina Łuczak.

 – Zarówno w tym roku, jak i w poprzednim, bezkonkurencyjnie wygrywają pieniądze lub bony na zakupy, które dają obdarowanemu największe możliwości – to najpopularniejsza odpowiedź wśród każdej grupy wiekowej. Taki prezent chciałby otrzymać co czwarty badany – dodaje Karolina Łuczak.

Badani chcieliby otrzymać to m.in. kosmetyki i perfumy, odzież i obuwie oraz elektronikę. U kobiet największą popularnością cieszy się biżuteria oraz kosmetyki i perfumy. Panowie woleliby widzieć pod choinką elektronikę. 

Kiedy robimy zakupy na święta?

Powszechnie wiadomo, że nie opłaca się robić zakupów na święta na ostatnią chwilę. Jaki czas wybierają Polacy na tę czynność? 20% z nas zaczyna robienie zakupów już kilka miesięcy wcześniej. Około 15% szuka okazji przez cały rok. Z kolei 17% czeka na grudniowe wyprzedaże.

Mniej więcej co trzeci badany uważa kilka tygodni przed świętami Bożego Narodzenia za idealną porę na zakupy. 15% zostawia tę czynność na ostatnią chwilę. Co ciekawe, częściej na ostatnią chwilę zakupy odkładają mężczyźni (17,1% wobec 11,5% kobiet).

źródło: https://media-provident.pl/pr/777917/barometr-providenta-swieta-kosztuja-polakow-coraz-wiecej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły