Dlaczego mój wniosek o pożyczkę został odrzucony?

 • 
Przeczytasz w ciągu 6 minut
natalia
Pomimo tego, że firmy pożyczkowe maksymalnie upraszczają procedury formalne przy zaciąganiu pożyczek, czasem zdarza się jednak, że spotykamy się z odmową. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, ale nie wiesz, dlaczego Twój wniosek o pożyczkę został odrzucony, sprawdź poniżej – być może tutaj znajdziesz przyczynę.
wniosek o pożyczkę został odrzucony

Spis treści:

Twój wniosek został odrzucony z powodu błędnego przelewu weryfikacyjnego? Poniżej przedstawiamy listę firm, które umożliwiają swoim klientom skorzystanie z innych metod weryfikacji tożsamości niż przelewanie jednego grosza. Wśród nich znajdują się te udostępniające nowoczesne rozwiązania, takie jak aplikacje weryfikacyjne oraz te bardziej tradycyjne oferujące wypłatę czekiem GIRO.
6 000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
97%
400 - 15 000 zł
Kwota
65 dni
Okres spłaty
74%
500 - 15 000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
88%
300 - 3 000 zł
Kwota
1 - 6 miesięcy
Okres spłaty
81%
300 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
98%
500 - 6 000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
77%
100 - 10 000 zł
Kwota
61 - 90 dni
Okres spłaty
92%
500 - 6000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
92%
600 - 2200 zł
Kwota
2 - 5 tygodni
Okres spłaty
91%
200 - 20 000 zł
Kwota
3 - 48 miesięcy
Okres spłaty
89%
1 000 - 7 500 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
92%
100 - 4 000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
86%
500 - 15 000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
98%
200 - 15 000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
85%
100 - 8 000 zł
Kwota
14 - 30 dni
Okres spłaty
78%
1 000 - 3 500 zł
Kwota
40 dni
Okres spłaty
85%
200 - 15 000 zł
Kwota
10 - 45 dni
Okres spłaty
84%
100 - 5 000 zł
Kwota
91 - 120 dni
Okres spłaty
81%
500 - 15 000 zł
Kwota
30 dni
Okres spłaty
86%

Jak wygląda Twoja historia kredytowa?

Wbrew powszechnej opinii Twoja historia kredytowa ma znaczenie przy próbie zaciągnięcia pożyczki. Część firm pożyczkowych bardzo skrupulatnie sprawdza osoby zwracające się z wnioskiem o pożyczkę w BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej. W tym rejestrze znajduje się każdy, kto ma lub miał zaciągnięty kredyt, posługiwał się kartą kredytową lub korzystał z debetu na rachunku. W BIK-u zostało odnotowane, jeśli kiedyś nie spłacałeś sumiennie i regularnie podjętych zobowiązań. W konsekwencji niektóre firmy pozabankowe nie uznają Cię za klienta godnego zaufania i prawdopodobnie dlatego odmówiono Ci pożyczki.  Aby uniknąć szukania odpowiedzi na pytanie, dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony, warto zdawać sobie sprawę ze swoich słabszych stron. W przypadku nie najlepszej historii kredytowej trzeba od razu spróbować zdobyć pieniądze u jednej z firm, które nie weryfikują danych dostępnych w BIK-u.

Więcej informacji na ten temat oraz oferty znajdziesz w artykule POŻYCZKI BEZ SPRAWDZANIA BAZ DŁUŻNIKÓW 2019.

Figurowanie w innej bazie dłużników

Poza BIK-iem istnieją jeszcze inne bazy danych, w których pożyczkodawcy mogą prześledzić, jak wcześniej wywiązywałeś się z zobowiązań finansowych w określonym terminie. W zestawieniach takich jak Krajowy Rejestr Dłużników (KRD) czy Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) można znaleźć się chociażby za niezapłacenie rachunków za media czy internet. Co prawda na tego typu „czarnej liście” nie znajdziesz się tak od razu, ale jeśli w przeszłości spóźniałeś się z płatnościami, Twoje szanse na nową pożyczkę bardzo maleją.

Kłamstwo w kwestii zdolności kredytowej

Innym elementem branym pod uwagę przez firmy pożyczkowa jest Twoja zdolność kredytowa. Klienci, którzy mogą poświadczyć stały dochód (wynikający z umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej, emerytury czy renty), nie powinni mieć problemu z akceptacją ich wniosku o pożyczkę. Na drugim biegunie znajdują się niestety osoby bezrobotne. Pamiętaj jednak, że oprócz zarobków czy świadczeń socjalnych na Twoją zdolność kredytową składają się również inne wydatki, na przykład konieczność płacenia alimentów.

Stanowczo jednak odradzamy zatajania takich informacji. Generalnie kłamstwo ma krótkie nogi, a dodatkowo pożyczkodawcy dysponują w dzisiejszych czasach znakomitych narzędziem do przyglądania się swoim potencjalnym klientom – to media społecznościowe. Kłamstwo takie może być uznane za próbę wyłudzenia, a to wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Więcej na temat konsekwencji podania nieprawdziwych informacji znajdziesz w artykule CZY ZA DŁUGI TRAFISZ DO WIĘZIENIA? 

Pożyczka zaciągnięta w innej firmie

Zadłużenie w innych firmach również może być powodem tego, że Twój wniosek nie został przyjęty. „Jedna pożyczka w jednej firmie” to niepisana zasada firm w tej branży. Warunki zaciągnięcia kolejnej chwilówki u tego samego pożyczkodawcy zazwyczaj są precyzyjnie opisane w umowach pożyczkowych, natomiast to, czy klient nie pożyczył wcześniej pieniędzy u kogoś innego, sprawdzić można bardzo łatwo. Ureguluj najpierw swoje wcześniejsze zobowiązania, a dopiero później staraj się o nowe fundusze.

Dlaczego wniosek o pożyczkę został odrzucony? Być może jesteś za młody lub zbyt dojrzały

Doczytaj w regulaminie pożyczki, jaki może być minimalny i maksymalny wiek osoby ubiegającej się o pożyczkę. Być może według tej firmy pozabankowej jesteś za młody, aby obdarzyć Cię zaufaniem i pożyczką. Czasem wcale nie wystarczy fakt, że jesteś pełnoletni. Ze względów metrykalnych pożyczkodawca może także nie zdecydować się wspomóc osoby zaawansowanej wiekowo.

Potwierdzenie tożsamości

Podstawowym elementem przy udzielaniu pożyczek jest możliwość weryfikacji tożsamości. Bez tego ani rusz. W celu zweryfikowania, Twoich danych, pożyczkodawca nakazuje w pierwszej kolejności wykonać przelew wstępny na niewielką kwotę (od 1 grosza do 1 złotego). Ważne, abyś przelał pieniądze z Twojego i tylko Twojego konta bankowego, ponieważ dane muszą zgadzać się z danymi, które podałeś we wniosku. Dlatego odpadają przelewy wstępne z konta żony lub męża, dzieci albo rodziców. Chyba że wybierzesz podmiot, który nie wymaga przelewu weryfikacyjnego.

Poprawne wypełnienie wniosku

Na koniec najpopularniejsza i jednocześnie chyba najbanalniejsza przyczyna, która wyjaśnia, dlaczego nasz wniosek o pożyczkę został odrzucony. Okazuje się, że najczęściej nie uzyskujemy pieniędzy, bo robimy błędy przy wypełnianiu formularza – pomylimy jakąś cyfrę albo zrobimy literówkę. Gdy po raz kolejny wpisujemy dane takie jak imię i nazwisko, numer i seria dowodu osobistego czy numer PESEL, czasem może zgubić nas rutyna. Wtedy o prosty błąd nietrudno. Ale taka pomyłka to wystarczający powód, by odmówić nam pożyczki.

Kiedy staramy się o zaciągnięcie pożyczki, warto pamiętać o powyższych „zagrożeniach”. Niektóre z wymienionych czynników są od nas niezależne, o inne możemy jednak zadbać. Koniec końców odrzucony wniosek o pożyczkę to nie tragedia – jeśli tylko dobrze poszukasz, z pewnością natrafisz na ofertę firmy, która będzie Ci odpowiadać, a Ty spełnisz jej wszystkie wymogi formalne. Kiedy już wiesz, dlaczego prawdopodobnie wniosek o pożyczkę został odrzucony, możesz świadomie wybrać odpowiednią dla siebie ofertę.

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie wzór wniosku w wersji doc i pdf. Sprawdź to!

Pobierz wzór wniosku w wersji DOCPobierz wzór wniosku w wersji PDF
Ostatnia aktualizacja artykułu: 17 marca 2022

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Podobne artykuły