Top 10 najbogatszych ludzi na świecie

Jakub Grzybowski Jakub Grzybowski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 7 minut

Publikowanie rankingów najbogatszych ludzi świata stało się już długoletnią tradycją. Magazyn Forbes robi to już od 1993 roku i wraz z każdą aktualizacją tej listy można spotkać nowe nazwiska. Wszystkie osoby, które znalazły się na niej, w większości zawdzięczają to uporowi, niezwykle ciężkiej pracy i trafnym decyzjom biznesowym. Rzadko który miliarder urodził się jako bogata osoba, która pomnożyła majątek rodziny.

złoto

Kto jest najbogatszy na świecie?

Wyliczenie ile pieniędzy ma najbogatszy człowiek na świecie nie jest wcale takie proste. Tak naprawdę osoby z listy Top 10 nie mają swoich miliardów dolarów na kontach bankowych. Jest to wycena ich firm na największych giełdach papierów wartościowych. Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem bogactwa jest wartość netto wszystkich aktywów, jakie posiada dana osoba. Jest to wartość całego majątku po odjęciu zobowiązań – kredytów, pożyczek i tego, co należy oddać wierzycielom.

Lista najbogatszych ludzi na świecie

Najbogatsze osoby na świecie mają swoich przedstawicieli w wielu branżach. Można ich spotkać począwszy od wielkich firm energetycznych, poprzez sieci handlu elektronicznego aż po globalne przedsiębiorstwa informatyczne. 

Poniżej znajduje się aktualna lista 10 najbogatszych osób, które posiadają największe aktywa netto:

1. Bernard Arnault – 186,7 mld $

Bernard Arnault to prezes największego na świecie koncernu, który tworzy dobra luksusowe. Jego firma – Louis Vuitton Moët Hennessy (LVMH) – skupia 70 największych marek, wśród których można znaleźć takie perełki, jak Dom Perignon, Dior czy Tiffany & Co. 

Początkowo Bernard zaczynał w pracy u swego ojca – w branży budowlanej. Dosyć szybko zdał sobie sprawę, jak duży potencjał tkwi w rynku dóbr luksusowych – w produkcji drogich zegarków i biżuterii, szampana czy wytworów mody. Arnault jest znany ze strategicznego podejścia do biznesu, patrzy bardziej na potencjał, jaki tkwi w danej branży niż na rachunek zysków i strat.

2. Elon Musk – 185,4 mld $

Pochodzący z Południowej Afryki przedsiębiorca jest współzałożycielem kilku firm. To m.in. PayPal – pośrednik w szybkich płatnościach, SpaceX – podróże kosmiczne, Tesla – producent samochodów elektrycznych oraz Neuralink i Boring Company. W kilku z nich Musk sam zajmuje funkcje wykonawcze. 

Jest znany z pracoholizmu, często pracuje ponad 100 godzin tygodniowo. Zajmują go globalne problemy – zmiany klimatyczne, topnienie lodowców oraz przemiana branży motoryzacyjnej. Jednym z jego marzeń jest podbój planety Mars. Jest także przywiązany do utrzymania wolności słowa, dlatego przejął za 44 mld $ platformę Twitter. 

3. Gautam Adani – 134,9 mld $

Indyjski przedsiębiorca i założyciel Adani Group – konglomeratu działającego w 50 krajach świata, skupiający firmy energetyczne, logistyczne oraz surowcowe. Swoją pozycję w rankingu Adani zawdzięcza przede wszystkim sytuacji ekonomicznej, jaka wytworzyła się po pandemii i wybuchu wojny na Ukrainie. Większość jego biznesu stanowią tradycyjne sektory wydobywające węgiel, produkujące paliwa oraz materiały budowlane.

Guatam pochodzi z zachodnich Indii, skąd przeniósł się do Bombaju. Zaczynał przygodę z biznesem od handlu diamentami. Zajmował się również produkcją PVC, dzięki czemu mógł rozpocząć swoją międzynarodową karierę.

4. Jeff Bezos – 111,8 mld $

Zaczynał swoją karierę jako analityk finansowy w firmie D.E.Shaw & Co. W 1994 roku stworzył księgarnię internetową Amazon.com, co stało się podstawą jego biznesowego imperium. Następnie włączył do swoje oferty j filmy, utwory muzyczne oraz sprzedaż wysyłkową sprzętu elektronicznego. 

W roku 2000 Bezos zajął się kolejną aktywnością – założył Blue Origin, aby wypromować podróże kosmiczne. Przejął również jeden z najbardziej poczytnych tytułów prasowych, czyli “Washington Post”. W 2018 roku postanowił przeznaczyć 2 mld $ na fundusz charytatywny zajmujący się bezdomnymi oraz stworzył sieć przedszkoli dla ubogich. 

5. Warren Buffet – 105,9 mld $

Założyciel funduszu Berkshire Hathaway, znany też jako “guru z Omaha” to obecnie najsłynniejszy żyjący inwestor giełdowy na ziemi. Syn konserwatywnego kongresmena już we wczesnej młodości przejawiał smykałkę do biznesu, sprzedając gumę do żucia, automaty do gry czy roznosząc gazety. Zdobył również wykształcenie ekonomiczne na Uniwersytecie Pensylwanii, gdzie wykładał jego późniejszy mentor i przyjaciel – Benjamin Graham.

Buffet jest znany ze swojego ostrożnego podejścia do inwestowania. Kupuje spółki, które bardzo dokładnie prześwietlił pod kątem biznesowym. Jest zwolennikiem inwestowania w wartość. W swoim portfelu miał akcje m.in. Coca Coli, firmy ubezpieczeniowej GEICO czy Apple. 

6. Bill Gates – 105,3 mld $

Założyciel Microsoftu jest w pierwszej dziesiątce już od 24 lat. Należy do nielicznej grupy osób, które są w rankingu Forbesa od samego początku. Przez 12 lat zajmował pierwsze miejsce na liście najbogatszych w tym rankingu. Obecnie nie jest już we władzach spółki Microsoft, ale wciąż posiada 9% akcji przedsiębiorstwa.

Jest znany ze swojej działalności charytatywnej oraz aktywności w fundacji, którą założył wspólnie ze swoją byłą żoną. Fundacja Billa i Mellindy Gatesów to obecnie największa organizacja filantropijna na świecie, która skupia się na rozwijaniu edukacji, opieki zdrowotnej oraz walce z ubóstwem. Bill Gates posiada najwięcej ziemi rolnej w USA – to ponad 100 tysięcy hektarów w 18 różnych stanach.

7. Larry Ellison – 101,6 mld $

Założyciel Oracle rozpoczął działalność w 1977 roku. Informatyczny gigant sprzedaje obecnie kolejną wersję systemu Oracle 2 – oprogramowanie do komputerowych baz danych, wykorzystujące chmurę obliczeniową.  Ellison nie jest wprawdzie prezesem firmy, ale wciąż jest właścicielem, członkiem zarządu i pełni funkcję CTO. 

Larry Ellison prowadzi niezwykle wystawny styl życia. Posiada największe jachty, liczne odrzutowce oraz prywatną wyspę. Był czterokrotnie żonaty i miał liczne romanse. Jest również aktywny na polu filantropii – założył fundację zajmujące się problematyką starzenia się i centrum leczenia nowotworów.

8. Mukesh Ambani – 93,3 mld $

Indyjski potentat w branży petrochemicznej. Rozwinął spółkę Reliance Industries, założoną przez jego ojca – Dhirubhaia, który prowadził interes włókienniczy. Obecnie firma wydobywa ropę naftową, gaz, ale ma także duże udziały w branży telekomunikacyjnej oraz w handlu detalicznym. Spółka dostarcza usługi telefoniczne i umożliwia dostęp do internetu szerokopasmowego dla 420 milionów odbiorców.

Albanii zbudował dla swojej rodziny apartamentowiec na kształt wiszących ogrodów Semiramidy za ponad miliard dolarów. Posiada 48% udziałów w Reliance Industries. W 2007 roku spekulowano, że jest najbogatszym człowiekiem świata, jednak firma zdementowała te pogłoski.

9. Larry Page – 82,5 mld $

Rodzice Larrego Page`a byli profesorami w Uniwersytecie Stanowym, gdzie zajmowali się technologiami informatycznymi. Larry dostał swój pierwszy komputer w wieku 6 lat, a już w wieku 12 lat postanowił założyć swoją firmę. Mimo to rozwijał swoją karierę na Uniwersytecie Stanforda, gdzie spotkał przyszłego wspólnika i współtwórcę wyszukiwarki Google – Sergeya Brina. W swojej pracy naukowej stworzyli teoretyczne podstawy do rozwoju systemu Page Rank. 

Projekt zdobył olbrzymią popularność wśród studentów, przez co skupili się bardziej na rozwoju biznesu. Obecnie Google jest monopolistą na rynku wyszukiwarek – jest dostępna w kilkudziesięciu językach i w prawie we wszystkich krajach świata. 

10. Carlos Slim Helu – 82,3 mld $

Telekomunikacyjny potentat z Meksyku to dziecko libańskich imigrantów – Juliana Slima Haddada i Lindy Helu. Carlos pomagał ojcu prowadzić sklep z konfekcją i studiował inżynierię lądową. Jego pierwszą pracą poza rodzinnym biznesem był trading oraz założenie własnej firmy brokerskiej.

Z czasem przedsiębiorca zaczął rozszerzać swoje inwestycje o kolejne aktywa – skupował firmy budowlane, restauracje oraz prowadził handel. Wykorzystał również kryzys, który wybuchł w Meksyku w 1982 roku do przejęcia bankrutujących firm. W jego rękach znalazły się hotele, firmy produkujące aluminium oraz instytucje finansowe. Jego perłą w koronie jest jednak południowoamerykańska firma telekomunikacyjna – America Movil.

Zobacz też listę najbogatszych Polaków. Żaden z nich nie znalazł się nawet blisko czołówki światowego zestawienia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły