Wyciąg bankowy – co to jest i kiedy jest potrzebny?

Avatar photo Michał Ziemski  • 
Zaktualizowano:
 • 
Przeczytasz w ciągu 5 minut

Wyciąg bankowy jest dokumentem potrzebnym przy zaciąganiu nowych zobowiązań w banku. Stanowi także dokument księgowy, który jest zapisem określonych transakcji, wykonanych przez posiadacza rachunku w instytucji finansowej. Jego znajomość jest niezbędna do prowadzenia budżetu domowego, przydaje się także do budowania zdrowych nawyków finansowych. Co jeszcze warto wiedzieć o wyciągu z konta?

Wyciąg bankowy - co to jest i kiedy jest potrzebny

Co to jest wyciąg bankowy?

Wyciąg bankowy jest zestawieniem wybranych operacji finansowych, które właściciel konta przeprowadził w danym okresie czasu. Zawiera zarówno wpływy na konto, jak i przelewy kierowane do zewnętrznych instytucji, usługodawców lub sprzedawców. 

W tym dokumencie mogą być zawarte dodatkowe opłaty, naliczane przez bank, a więc prowizje, opłaty za korzystanie z konta lub za kartę płatniczą. 

Najczęściej to zestawienie obejmuje pełen cykl rozliczeniowy – to miesiąc kalendarzowy, ale użytkownik może poprosić bank o wyciąg za wybrany przez siebie okres – np. za ostatnie wakacje.

Jakie informacje można odczytać z wyciągu bankowego?

Wyciąg z konta bankowego to także szereg informacji, które są przydatne dla posiadacza konta. Dzięki nim może on podejmować decyzje o charakterze finansowym, zwracać większą uwagę na korzystanie z karty kredytowej lub szukać kategorii wydatków, na których będzie mógł zaoszczędzić. 

Do najbardziej kluczowych informacji na wyciągu należą:

  • suma obrotów na koncie – to saldo początkowe i końcowe, które pokazują, jak zmieniał się stan gotówki na rachunku,
  • nazwa instytucji finansowej – logo i pełna nazwa banku, który udostępnia rachunek,
  • dane osobowe właściciela konta – czyli jego imię, nazwisko, adres oraz indywidualny numer klienta,
  • kwoty wszystkich przeprowadzonych operacji finansowych,
  • historia operacji – lista wszystkich transakcji, które zostały wykonane przez klienta.

Na wyciągu widnieją także informacje o wszystkich kontrahentach, którzy są drugą stroną operacji finansowych. Każda transakcja, jej tytuł oraz kwota mają indywidualny charakter i można ją przypisać do konkretnej daty i godziny.

Czym różni się wyciąg z konta od historii transakcji?

Wyciąg z banku jest zestawieniem, który przygotowuje bank na prośbę klienta. Bank może go regularnie przesyłać właścicielowi konta – wszystko zależy od zapisów w umowie, którą klient podpisał z bankiem. Wyciąg jest oficjalnym dokumentem księgowym potwierdzonym przez instytucję finansową, którego nie można zmienić.

Jest też często mylony z historią transakcji, która może być samodzielnie wygenerowana przez użytkownika po zalogowaniu na jego konto bankowe. W tym wypadku właściciel rachunku może samodzielnie wybierać zakresy dat i rodzaj transakcji, które mają się znaleźć w zestawieniu.

Do czego może się przydać wyciąg?

Wyciąg z banku zawiera rzetelne dane i fakty na temat operacji finansowych, dlatego można go wykorzystać do uzyskania kredytu. Ten dokument często służy do sporządzania analizy, dzięki której instytucje finansowe wyliczają zdolność kredytową. Pożyczka na wyciąg z konta  to bardzo popularne rozwiązanie, aby zwiększyć swoje możliwości finansowe.

Wyciąg zawiera wszystkie niezbędne informacje, które firma oferująca pożyczki może wykorzystać do weryfikacji swojego klienta. To pozwala uniknąć wielu zbędnych formalności, które często są zmorą osób szukających dofinansowania na dogodnych warunkach. 

Obecnie pobranie wniosku jest możliwe z poziomu aplikacji mobilnej, ponieważ wyciąg jest podstawowym dokumentem oferowanym w ramach bankowości elektronicznej. Jego pobranie zajmuje tylko chwilę, a jednocześnie jest dużo szybsze i prostsze niż staranie się o zaświadczenie o dochodach u pracodawcy.

Jakie korzyści można uzyskać, używając elektronicznego wyciągu z banku?

Kolejne instytucje rezygnują z tradycyjnych dokumentów na rzecz korespondencji elektronicznej. Dzięki temu oszczędzają zużycie papieru, mają więcej miejsca na przechowywanie danych i przyczyniają się do lepszego wykorzystania zasobów.

Klienci mają zawsze możliwość pobrani e-wyciągu za pośrednictwem poczty e-mail, a bank może poświadczyć wiarygodność dokumentu podpisem elektronicznym. Takie wyciągi są w pełni bezpłatne, można je ściągać poprzez aplikację mobilną lub przechowywać w wygodnym formacie – np. poprzez PDF, CSV lub HTML. 

Z kolei papierowy dokument stanowi koszt dla banku, dlatego w tabeli prowizji i opłat różnych instytucji występuje możliwość wydrukowania wyciągu, ale jest ona płatna. 

Wyciąg z rachunku bankowego – dlaczego warto go zachować?

Warto przechowywać wyciągi z banku, niezależnie od formy w jakiej występują. Dane na temat rachunku mogą przydać się zarówno w przyszłym miesiącu, jak i za 10 lat. W tym drugim przypadku może to okazać się zbyt trudne do uzyskania, dlatego lepiej jest być przygotowanym na tę okoliczność.

Wyrzucanie dokumentów finansowych nie jest wskazane, ponieważ mogą posłużyć przestępcy do nieczystych celów. Dotyczy to szczególnie papierowych wyciągów, które mogą dostać się w niepowołane ręce. Informacje, jakie można uzyskać z takiego zestawienia są często wystarczające, aby wyłudzić kredyt lub pożyczkę. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie bedzie opublikowany. *wymagane pola są zaznaczone

Sprawdź również ostatnie artykuły